Írán má 26 úmrtí na koronavirus, Irák prvního nemocného v Bagdádu, Izrael zavírá hranice cizincům

V Íránu zemřelo na nákazu novým koronavirem 26 lidí. Novou bilanci dnes oznámilo tamní ministerstvo zdravotnictví s tím, že za den přibylo 106 nových případů, takže v Íránu je nyní 245 nakažených. Írán zůstává zemí s nejvyšším počtem úmrtí mimo Čínu. Sousední Irák má prvního nemocného v Bagdádu, jde o šestý případ v zemi. Izrael ohlásil první případ nákazy mimo osoby, jež jsou v karanténě po návratu z lodě Diamond Princess. Nakaženým je Izraelec, který se před čtyřmi dny vrátil z Itálie. Ministr zdravotnictví Arje Deri chce dnes podepsat zákaz vstupu cizinců přijíždějících z Itálie.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Írán, ilustrační foto
doporučujeme

Z íránských oficiálních údajů podle agentury Reuters vyplývá, že v zemi přibývá případů ve srovnání s ostatními státy, kde se koronavirus vyskytuje, velmi pomalu. Ve středu Teherán hlásil 139 nakažených a 19 úmrtí.

Agentura Fars uvedla, že do nemocnice v Komu bylo přijato 434 lidí s podezřením na nákazu. Z těch, u nichž se potvrdila, bylo 30 po uzdravení propuštěno. Mluvčí ministerstva zdravotnictví dnes vyzval Íránce, aby se vyhnuli cestování v rámci země. Vláda rozšířila preventivní opatření na uzávěru kin a na týdenní zákaz pořádat kulturní akce a konference.

V Iráku se první pacient objevil začátkem týdne v Nadžafu, kam míří mnoho šíitských poutníků i ze sousedního Íránu. Prvním pacientem byl íránský student. V úterý se nákaza potvrdila u čtyřčlenné rodiny v Kirkúku a nově dnes u člověka v Bagdádu. Jde o muže, který podle ministerstva zdravotnictví onemocněl po cestě do Íránu.

Irák z preventivních důvodů ve středu zakázal shromažďování a vzhledem k tomu, že nových případů přibývá v okolních státech, zakázal cesty do devíti zemí regionu a nepřijímá ani cestující z nich. V celé zemi zůstanou do 7. března zavřené školy, univerzity, kina i kavárny.

Izrael dle Reuters doporučil všem, kdo byli v minulých 14 dnech v Itálii, aby zůstali v izolaci. Ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo izolovat i ty, kdo byli s nemocným Izraelcem, který se v neděli vrátil z Itálie, v kontaktu v letadle. S výjimkou svých občanů Izrael nyní také nepovoluje vystoupit cestujícím, kteří přiletí z Itálie. Izraelští občané musí po návratu dodržet 14denní karanténu.

Izraelská letecká společnost El AL pozastavila veškeré lety do destinací v Itálii a slíbila klientům, že jim vrátí peníze, lety z a do Thajska společnost pozastaví 3. března a nové pravidelné letecké spojení do Tokia bude odloženo na 4. dubna. Lety do Pekingu a Hongkongu prozatím společnost pozastavila do 2. května. Zároveň Izrael už nepřijímá cizince, kteří byli v Číně, Hongkongu, Macau, Thajsku, Singapuru, Jižní Koreji a Japonsku. Izraelci, kteří byli v těchto zemích v minulosti, musí do karantény. Podle listu The Times of Israel je nyní nejméně 1700 Izraelců v izolaci, z nichž mnozí přišli do kontaktu s jihokorejskými turisty, u nichž se nákaza prokázala po návratu do vlasti.

Vystoupit budou moci jenom Izraelci a 119 ostatních, z nichž většina jsou Italové, se bude muset vrátit. Izrael už nepřijímá cizince, kteří byli v Číně, Hongkongu, Macau, Thajsku, Singapuru, Jižní Koreji a Japonsku. Izraelci, kteří byli v těchto zemích v minulosti, musí do karantény.

Ve středu vydalo ministerstvo zdravotnictví výzvu, aby se Izraelci vzdali cestování do ciziny. "Pokud nemusíte, neodlétejte," stojí ve výzvě. Jak upozorňují místní média, Izrael se stal první zemí, který občany odrazuje od všech zahraničních cest.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Egypt kvůli koronaviru zakazuje slavnostní večeře při ramadánu

06.04.2020 07:31 Egyptské úřady kvůli epidemii koronaviru zakázaly lidem pořádat iftár, slavnostní večeře konané po…

"Raději nedomýšlet." Takto koronavirus udeří v rozvojovém světě, varuje…

06.04.2020 00:01 NÁZOR - Je děsivé sledovat pohromu a nebýt schopen jí bránit, konstatuje editorial serveru The…

Covid-19 by mohl zničit ekonomiku Íránu. Úřady dovolí "nízkorizikové…

05.04.2020 12:39 Aktualizováno Počet obětí koronaviru v Íránu stoupl na 3603, za uplynulých 24 hodin přibylo 151 mrtvých. Celkem…

Istanbulské metro instaluje termokamery, nepustí lidi s horečkou

04.04.2020 17:21 V tureckém Istanbulu instalovali kvůli koronaviru zatím ve třech největších stanicích metra…

Související:

Právě se děje

Další zprávy