Írán odstoupil od jaderné dohody, potvrdila agentura pro atomovou energii

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) dnes potvrdila, že Írán odstupuje od jaderné dohody z roku 2015, byť s možností návratu. Organizace rovněž slíbila, že o jakémkoli dalším vývoji bude včas informovat své členské země. Írán v neděli, po zabití generála Kásema Solejmáního, oznámil, že se necítí být vázán žádnými omezeními, pokud jde o obohacování uranu, zároveň ale slíbil, že bude nadále spolupracovat s MAAE.

Hasan Rúhání, íránský prezident

Americký prezident Donald Trump dnes na twitteru napsal, že Írán nikdy nebude mít jadernou zbraň. O možnostech záchrany jaderné dohody mají v pátek jednat ministři zahraničí zemí EU, informovala dnes agentura Reuters.

"MAAE si je vědoma oznámení Íránu o pátem kroku při omezování jeho závazků vyplývajících z JCPOA," sdělila dnes agentura. "MAAE potvrzuje, že prohlášení (íránské) vlády rovněž říká, že spolupráce Íránu s agenturou bude pokračovat jako dosud," uvedla dále MAAE.

Írán se v dohodě známé pod zkratkou JCPOA z roku 2015 zavázal omezit svůj jaderný program výměnou za zrušení sankcí. Írán už podmínky dohody v posledních měsících začal postupně porušovat poté, co od ní na jaře 2018 odstoupily Spojené státy, které mezitím zavedly nové protiíránské sankce. Ostatní signatáři, kterými jsou kromě EU ještě Británie, Německo, Francie, Čína a Rusko, se nicméně stále snaží dohodu udržet při životě. Na dodržování dohody dohlíží MAAE.

"Inspektoři MAAE pokračují v ověřování a sledování aktivit v zemi," uvedla dnes mezinárodní organizace. "MAAE bude své členské státy v tomto ohledu nadále informovat o jakémkoli vývoji v náležitou chvíli," dodala MAAE.

Americký prezident Donald Trump se dnes k možným jaderným ambicím Íránu vyjádřil krátkým příspěvkem na twitteru: "Írán nikdy nebude mít jadernou zbraň!"

Írán už v minulosti porušil několik omezení vyplývajících z dohody. Týkala se například čistoty a zásob obohaceného uranu nebo typu odstředivek a lokalit určených pro obohacování. Agentura Reuters však poznamenala, že Írán dosud nepřekračoval příliš výrazně limit obohacování na 3,67 procenta a v posledních měsících obohacoval na zhruba 4,5 procenta. Před dohodou to bylo 20 procent. K výrobě bomby je přitom potřeba uran obohacený na zhruba 90 procent.

Podle diplomatických zdrojů Reuters se v pátek v Bruselu mimořádně sejdou ministři zahraničí EU k diskusi o způsobech, jak by bylo možné jadernou dohodu s Íránem ještě zachránit. Podle informací ČTK není vyloučená ani přítomnost jejich íránského partnera Mohammada Džaváda Zarífa, kterého k návštěvě Bruselu o víkendu pozval šéf unijní diplomacie Josep Borrell.

Írán dohodu ukládá k ledu v době vypjatě nepřátelských vztahů se Spojenými státy. USA v pátek na příkaz prezidenta Trumpa usmrtily raketou z dálkově ovládaného dronu u letiště v irácké metropoli Bagdádu velitele elitních íránských jednotek generála Solejmáního. Teherán hrozí odplatou.

Izrael může posílat do karantény i očkované, pokud se setkají s mutací…

23.06.2021 13:10 Izraelské úřady mohou nově poslat do karantény kohokoliv, kdo přišel do kontaktu s velmi nakažlivou…

Írán podle tamních médií zmařil pokus o útok na svůj jaderný program

23.06.2021 12:24 Íránské úřady zmařily útok na íránský civilní jaderný program. Podle agentury AP to dnes uvedl…

Co odhalily prezidentské volby o íránském režimu? Z Washingtonu zní tvrdá…

23.06.2021 00:01 NÁZOR - Íránské prezidentské volby odhalily, že tamní režim se soustředí kolem nesmlouvaných…

FBI blokuje přístup na několik zpravodajských serverů, tvrdí Írán

22.06.2021 21:44 Spojené státy dnes podle íránské státní agentury IRNA zablokovaly přístup na několik zpravodajských…

Izrael odsoudil zvolení Raísího v Íránu

20.06.2021 12:49 Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským…

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Biden a Erdogan se neshodli na zařazení ruského systému S-400 do armády…

17.06.2021 21:38 Americký prezident Joe Biden a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan nenašli řešení…

Izrael naočkoval nadpoloviční většinu obyvatel, zrušil roušky

15.06.2021 10:18 Izrael zrušil jedno z posledních významných omezení v souvislosti s šířením koronaviru - obyvatelé…

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Související:

Právě se děje