Íránská loď se dostala do problémů, pomohl jí torpédoborec USA

Posádka amerického torpédoborce pomohla v Ománském zálivu íránské lodi, která se dostala do potíží. V prohlášení, z nějž citovala agentura AFP, to oznámila mezinárodní námořní koalice působící v tamních vodách. USA a Írán neudržují diplomatické vztahy a mezi oběma zeměmi panuje značné napětí kvůli obnoveným americkým sankcím proti Teheránu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Loď plující pod íránskou vlajkou ve čtvrtek ohlásila potíže kvůli poruše motoru a vyslala nouzový signál. Když se Američané přiblížili, vysvětlila posádka porouchaného plavidla, že nefunguje baterie motoru a že jí došla voda i jídlo.

Američané vodu i potraviny poskytli, ale neměli k dispozici baterii požadovaného typu, takže přivolali ománskou pobřežní stráž. Zachovali se podle AFP podle mezinárodních konvencí, které předpokládají, že lodní posádky pomohou jakémukoli jinému plavidlu v nesnázích, a to bez ohledu na to, odkud pochází.

USA mají v Bahrajnu 5. flotilu svého námořnictva, jejímž úkolem je chránit ropné trasy v oblasti Perského zálivu. Na tuto trasu dohlížejí plavidla mezinárodní námořní koalice, v níž jsou kromě Američanů také Turci, Pákistánci i Evropané. Ománský záliv se nachází jižně od Hormuzského průlivu, který spojuje Perský záliv s Ománským.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael a Spojené arabské Emiráty uzavřely dohodu o bezvízovém styku

20.10.2020 13:44 Izrael a Spojené arabské emiráty se dohodly na bezvízovém styku. Oznámil to izraelský premiér…

Významný palestinský politik Irikát bojuje s covidem, jeho stav je kritický

19.10.2020 09:15 Stav palestinského politika Saíba Irikáta hospitalizovaného kvůli covidu-19 v Izraeli se zhoršil a…

Izrael a Bahrajn oficiálně navázaly diplomatické vztahy, USA chtějí val…

18.10.2020 21:26 Aktualizováno Izrael a Bahrajn dnes podepsaly dohodu o oficiálním navázání diplomatických styků. K podpisu dohody…

Islámský stát vyzval k útokům na západní cíle v Saúdské Arábii

18.10.2020 21:10 Mluvčí teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Hamza Kurajší dnes vyzval stoupence k útokům…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama