USA čelí nové globální hrozbě. Čína upevňuje svůj vliv nejen ekonomicky, na moři buduje další hrozbu

Spojené státy čelí nové kapitole globálního soupeření, zejména s rostoucí námořní silou Číny. Podle historických lekcí, jak ukazuje například britsko-americká válka roku 1812, je nutné přehodnotit dlouhodobé přístupy a strategii amerického námořnictva, která byla v posledních dekádách poznamenána poválečnou pohodlností a škrty v obranných výdajích. Klíčem k úspěchu bude uvědomění si chyb minulosti a obnovení odhodlání k trvalému námořnímu prvenství, uvádí server National interest.

Válka z roku 1812 je často mylně považována za vítězství Spojených států. Ve skutečnosti šlo o strategický neúspěch, kdy Britské královské námořnictvo efektivně blokovalo americké přístavy, čímž ochromilo hospodářství i námořní operace USA.

Přesto byly některé taktické úspěchy, jako vítězství jedné lodě nad druhou, mylně oslavovány jako známky celkového triumfu. Tento zkreslený výklad historie vedl k tomu, že si Američané navykli zanedbávat námořnictvo v době míru, spoléhat na improvizaci v případě konfliktu a podceňovat nutnost průběžné přípravy a investic.

Historici jako Theodore Roosevelt a Alfred Thayer Mahan později pracovali na rozptýlení těchto mýtů a prosazovali koncepci, že námořní moc není přirozeným právem, ale výsledkem vědomého politického rozhodnutí a neustálé práce. Jejich dílo zdůraznilo potřebu propojení námořní síly, diplomacie a obchodu, které společně vytvářejí stabilní základ pro národní bezpečnost a globální vliv.

Podobně jako vítězství Británie v bitvě u Trafalgaru v roce 1805 vedlo k dlouhé době námořní dominance, která nakonec způsobila stagnaci a ztrátu pružnosti britského námořnictva, Spojené státy čelily obdobné situaci po bitvě u Leyte Gulf v roce 1944.

Tato rozhodující porážka japonského císařského námořnictva zajistila USA bezprecedentní kontrolu nad Pacifikem. Následující dekády však vedly k tomu, že americké námořnictvo ztratilo část své bojové ostrosti a zaměřilo se na projekci síly na pevninu, spíše než na přípravu na případné střety s podobně silným protivníkem.

Po konci studené války v roce 1991 se situace ještě zhoršila. Rozpad Sovětského svazu vedl k pocitu, že Spojené státy nemají sobě rovného soupeře, což podpořilo volání po mírové dividendě a snížení vojenských výdajů. Výsledkem bylo omezení schopností amerického námořnictva vést námořní boj na nejvyšší úrovni.

S vzestupem Číny jako námořní velmoci, která staví na rychlém technologickém rozvoji a masivním investicím, je však nutné, aby Spojené státy opět získaly svou námořní výhodu. Čína nejen rozšiřuje svou flotilu, ale také prosazuje své nároky v Jihočínském moři a posiluje svou přítomnost v Indickém oceánu. Tato situace představuje přímou výzvu americkému námořnímu prvenství a bezpečnostním zájmům USA a jejich spojenců.

Spojené státy dnes již nemají benefaktora, jako bylo v 19. století Britské královské námořnictvo, které chránilo americké obchodní zájmy v rámci své globální politiky. Naopak, Washington se musí spolehnout výhradně na vlastní schopnosti a strategii.

Regenerace amerického námořnictva bude vyžadovat nejen technické inovace a modernizaci flotily, ale také zásadní změnu v myšlení americké společnosti. Historické lekce ukazují, že pouze trvalé politické a veřejné odhodlání může zajistit, že námořní moc zůstane silnou oporou americké bezpečnosti a globálního vlivu.

Tato transformace bude vyžadovat významné investice do lodí, zbraní a výcviku, stejně jako důraz na strategické plánování a schopnost přizpůsobit se novým formám války.

Spojené státy stojí na křižovatce, kde musí čelit nevyhnutelnému návratu dějin a obnovit svou námořní sílu tváří v tvář rostoucí čínské hrozbě. Jak by varovali Theodore Roosevelt a Alfred Thayer Mahan, apatie a zanedbávání přípravy nejsou cestou k úspěchu. Naopak, pouze pečlivá příprava, vytrvalost a strategická vize mohou zajistit, že Amerika bude schopna čelit výzvám 21. století.

Související

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 
Donald Trump (21. února 2025).

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Americký prezident Donald Trump již připouští, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o ukončení války na Ukrajině. Rusku pohrozil sankcemi, které by se mimo jiné mohly týkat bankovního sektoru. Stalo se tak poté, co Trump dnes jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Americká armáda (U.S. Navy)

Aktuálně se děje

včera

Los Angeles

Nenápadný úspěch amerického státu. Je mezi světovými ekonomickými lídry

Mezi nejsilnějšími ekonomikami světa tradičně figurují Spojené státy, Čína, Německo, Indie či Japonsko. Avšak mezi tyto velikány se nenápadně proplížil jeden neobvyklý účastník – Kalifornie. Stát, který není suverénním členem OSN, ale součástí Spojených států, se nachází na nečekaném místě v žebříčku zemí podle HDP. Kalifornie totiž překonala Japonsko a zařadila se na čtvrté místo. 

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Pochod v Praze nedošel do cíle. Zasahovali i policisté

Jako každý rok se u příležitosti Pochodu pro život střetli v ulicích v centru Prahy příznivci a odpůrci potratů. V akci tak byla i policie. Dnešní demonstrace také ochromily městskou hromadnou dopravu, několik tramvajových linek muselo jezdit odklonem. 

včera

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Putin možná nechce ukončit válku, připouští si Trump. Kremlu pohrozil

Americký prezident Donald Trump již připouští, že jeho ruský protějšek Vladimir Putin možná nestojí o ukončení války na Ukrajině. Rusku pohrozil sankcemi, které by se mimo jiné mohly týkat bankovního sektoru. Stalo se tak poté, co Trump dnes jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

včera

včera

včera

Gestapo było pod přímým velením Heinricha Himmlera.

Od Gestapa k dnešku: Historie zneužité moci, selhání práva a nebezpečí mlčící většiny

Před 92 lety bylo založeno Gestapo – nechvalně proslulý represivní nástroj nacistického režimu, bezprostředně podřízený Adolfu Hitlerovi. Během pouhých dvanácti let své existence si tato organizace vydobyla pověst symbolu teroru, systematického útlaku a bezohledného potírání jakéhokoli odporu. Gestapo se stalo zosobněním strachu, které poznamenalo celou jednu epochu evropských dějin.

včera

Metro

Praha dnes večer posílí metro. Kvůli studentům a Majálesu

Pražské metro bude v noci ze soboty na neděli fungovat déle, než bývá o víkendech obvyklé. Důvodem je konání festivalu Pražský Majáles na letišti v Letňanech. Účastníci jsou nabádáni k tomu, aby k cestě na akci využili městskou hromadnou dopravu. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Svět se loučí s papežem Františkem. (26.4.2025) Prohlédněte si galerii

Svět se rozloučil s papežem Františkem. Dorazili Trump či Zelenskyj

Svět se v sobotu dopoledne rozloučil se zesnulým papežem Františkem. Pohřeb proběhl za účasti světových lídrů ve Vatikánu, podle odhadů mu na místě přihlíželo až 200 tisíc lidí. Papež po smutečním obřadu spočine v bazilice Panny Marie Sněžné. Katolickou církev následně čeká volba nového lídra. 

včera

Marco Rubio

Rubio udělal rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou

V USA padlo důležité personální rozhodnutí, které může ovlivnit vztahy s Evropou. Americké ministerstvo zahraničí jmenovalo nového muže do čela kanceláře pro evropské a euroasijské vztahy. Bude jím Brendan Hanrahan, informoval web DW s odkazem na informace na webu úřadu. 

včera

David Pastrňák

Nadějná zpráva pro české fanoušky. Boston povolil Pastrňákovi reprezentovat na MS

Více než dva týdny před hokejovým světovým šampionátem v Dánsku a ve Švédsku je jasné, že by trenér Radim Rulík mohl počítat s největší českou hvězdou a oporou národního týmu Davidem Pastrňákem. Boston, v němž Pastrňák hraje, totiž ve středu na tiskové konferenci oznámil, že mu udělil povolení na nadcházejícím MS Česko reprezentovat.

včera

včera

Donald Trump (21. února 2025).

Trump tvrdí, že dohoda o ukončení války na Ukrajině je blízko

Rusko a Ukrajina jsou velmi blízko dohodě, napsal americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social. Stalo se tak poté, co média přinesla detaily amerického mírového návrhu. Washington je připraven uznat ruskou anexi Krymu. Ukrajina by zároveň nemohla vstoupit do NATO. 

včera

25. dubna 2025 21:39

Vladimir Putin

Jednání Putina s Witkoffem trvalo tři hodiny. Podle Kremlu bylo konstruktivní

Setkání ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým podnikatelem a prostředníkem Stevem Witkoffem, které v Moskvě trvalo tři hodiny, bylo podle prezidentského poradce Jurije Ušakova „konstruktivní“. Kromě samotného prezidenta a Witkoffa se schůzky zúčastnili i šéf Ruského fondu národního bohatství Kirill Dmitrijev a Ušakov sám.

25. dubna 2025 20:40

Kometa Brno porazila Dynamo Pardubice 4:2

Kometa zvládla klíčový duel v Pardubicích, po výhře 4:2 je krok od titulu

Páté finále play-off hokejové extraligy přineslo pořádné drama, které nakonec lépe zvládli hráči Komety Brno. V pardubické enteria areně vyhráli 4:2, a ve finálové sérii proti Dynamu vedou 3:2 na zápasy. Přestože domácí ve třetí třetině mohutně dotahovali, brněnský celek si vítězství zkušeně pohlídal a v poslední sekundě zpečetil výhru gólem do prázdné brány. Kometa je tak jedinou výhru od zisku mistrovského titulu.

25. dubna 2025 19:32

25. dubna 2025 18:01

Je to černé na bílém Za Trumpovu obchodní válku nejvíce zaplatí USA? spočítal MMF

Obchodní válka rozpoutaná americkým prezidentem Donaldem Trumpem výrazně poškozuje světovou ekonomiku a zvyšuje riziko finanční krize. Ve své nejnovější prognóze to uvedl Mezinárodní měnový fond (MMF), který zároveň upozorňuje, že právě Spojené státy ponesou největší následky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy