Spojené státy čelí nové kapitole globálního soupeření, zejména s rostoucí námořní silou Číny. Podle historických lekcí, jak ukazuje například britsko-americká válka roku 1812, je nutné přehodnotit dlouhodobé přístupy a strategii amerického námořnictva, která byla v posledních dekádách poznamenána poválečnou pohodlností a škrty v obranných výdajích. Klíčem k úspěchu bude uvědomění si chyb minulosti a obnovení odhodlání k trvalému námořnímu prvenství, uvádí server National interest.
Válka z roku 1812 je často mylně považována za vítězství Spojených států. Ve skutečnosti šlo o strategický neúspěch, kdy Britské královské námořnictvo efektivně blokovalo americké přístavy, čímž ochromilo hospodářství i námořní operace USA.
Přesto byly některé taktické úspěchy, jako vítězství jedné lodě nad druhou, mylně oslavovány jako známky celkového triumfu. Tento zkreslený výklad historie vedl k tomu, že si Američané navykli zanedbávat námořnictvo v době míru, spoléhat na improvizaci v případě konfliktu a podceňovat nutnost průběžné přípravy a investic.
Historici jako Theodore Roosevelt a Alfred Thayer Mahan později pracovali na rozptýlení těchto mýtů a prosazovali koncepci, že námořní moc není přirozeným právem, ale výsledkem vědomého politického rozhodnutí a neustálé práce. Jejich dílo zdůraznilo potřebu propojení námořní síly, diplomacie a obchodu, které společně vytvářejí stabilní základ pro národní bezpečnost a globální vliv.
Podobně jako vítězství Británie v bitvě u Trafalgaru v roce 1805 vedlo k dlouhé době námořní dominance, která nakonec způsobila stagnaci a ztrátu pružnosti britského námořnictva, Spojené státy čelily obdobné situaci po bitvě u Leyte Gulf v roce 1944.
Tato rozhodující porážka japonského císařského námořnictva zajistila USA bezprecedentní kontrolu nad Pacifikem. Následující dekády však vedly k tomu, že americké námořnictvo ztratilo část své bojové ostrosti a zaměřilo se na projekci síly na pevninu, spíše než na přípravu na případné střety s podobně silným protivníkem.
Po konci studené války v roce 1991 se situace ještě zhoršila. Rozpad Sovětského svazu vedl k pocitu, že Spojené státy nemají sobě rovného soupeře, což podpořilo volání po mírové dividendě a snížení vojenských výdajů. Výsledkem bylo omezení schopností amerického námořnictva vést námořní boj na nejvyšší úrovni.
S vzestupem Číny jako námořní velmoci, která staví na rychlém technologickém rozvoji a masivním investicím, je však nutné, aby Spojené státy opět získaly svou námořní výhodu. Čína nejen rozšiřuje svou flotilu, ale také prosazuje své nároky v Jihočínském moři a posiluje svou přítomnost v Indickém oceánu. Tato situace představuje přímou výzvu americkému námořnímu prvenství a bezpečnostním zájmům USA a jejich spojenců.
Spojené státy dnes již nemají benefaktora, jako bylo v 19. století Britské královské námořnictvo, které chránilo americké obchodní zájmy v rámci své globální politiky. Naopak, Washington se musí spolehnout výhradně na vlastní schopnosti a strategii.
Regenerace amerického námořnictva bude vyžadovat nejen technické inovace a modernizaci flotily, ale také zásadní změnu v myšlení americké společnosti. Historické lekce ukazují, že pouze trvalé politické a veřejné odhodlání může zajistit, že námořní moc zůstane silnou oporou americké bezpečnosti a globálního vlivu.
Tato transformace bude vyžadovat významné investice do lodí, zbraní a výcviku, stejně jako důraz na strategické plánování a schopnost přizpůsobit se novým formám války.
Spojené státy stojí na křižovatce, kde musí čelit nevyhnutelnému návratu dějin a obnovit svou námořní sílu tváří v tvář rostoucí čínské hrozbě. Jak by varovali Theodore Roosevelt a Alfred Thayer Mahan, apatie a zanedbávání přípravy nejsou cestou k úspěchu. Naopak, pouze pečlivá příprava, vytrvalost a strategická vize mohou zajistit, že Amerika bude schopna čelit výzvám 21. století.
Související
Američané se začali loučit s Carterem, Trump myslí jen na sebe
Voják odpálil Cybertruck, aby probudil "smrtelně nemocnou" Ameriku
USA (Spojené státy americké) , Americká armáda (U.S. Navy)
Aktuálně se děje
včera
Meghan a Instagram. Sdílela ho s Williamem a Kate, teď začala novou kapitolu
včera
Ve středu už za Tottenham? V Anglii mají přestup Kinského ze Slavie do Londýna za hotový
včera
Američané se začali loučit s Carterem, Trump myslí jen na sebe
včera
Pellegrini ví, kde je Fico. Nikomu na Slovensku to ale neřekne
včera
Sněhobílé počasí zavládlo i v nížinách. Meteorologové prozradili, kde napadlo nejvíce
včera
Fico v hledáčku Trumpa. Podle Zaorálka pojede na Slovensko
včera
Muž z Náchodska napadl a znásilnil babičku na vozíku. Navíc řídil opilý a způsobil nehodu
včera
Kaliňák chce obnovit četnictvo, protože policie nestíhá. V historii zanechalo krvavou stopu
včera
Putin chtěl na Ukrajině použít jaderné zbraně, naznačil Blinken. Čína zasáhla
včera
O problém méně. Meteorologové zrušili jednu výstrahu, silná ledovka hrozí nadále
včera
Voják odpálil Cybertruck, aby probudil "smrtelně nemocnou" Ameriku
Aktualizováno včera
Policie dopadla nebezpečného muže na útěku z léčebny. Pomohla tísňová SMS
včera
Veselý konec roku? Silvestrovská noc bývala v minulosti mnohdy poznamenána tragédiemi
včera
Slovensko řeší Fica. Nejde o to, co vypráví, ale odkud to říká
včera
Trump se ještě před inaugurací dozví trest za platbu Stormy Daniels
včera
Počasí chystá potenciálně velmi nebezpečnou situaci, varují meteorologové
3. ledna 2025 21:57
Lidl otevřel svůj první outlet v Česku. A nemusí být poslední
3. ledna 2025 21:04
Baník Ostrava se strachuje o svou oporu. O Brazilce Ewertona mají zájem v Egyptě
3. ledna 2025 20:11
České dálnice čeká letos velká novinka. Řidiči budou moci sešlápnout pedál
3. ledna 2025 18:49
Epizoda zimního počasí skončí i na horách, avizují meteorologové
Zimní počasí má na českých horách vládnout až do konce vánočních prázdnin, tedy do neděle. Během ní přijde obleva, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V průběhu nadcházející noci ale ještě může sněžit.
Zdroj: Jan Hrabě