Spojené státy čelí nové kapitole globálního soupeření, zejména s rostoucí námořní silou Číny. Podle historických lekcí, jak ukazuje například britsko-americká válka roku 1812, je nutné přehodnotit dlouhodobé přístupy a strategii amerického námořnictva, která byla v posledních dekádách poznamenána poválečnou pohodlností a škrty v obranných výdajích. Klíčem k úspěchu bude uvědomění si chyb minulosti a obnovení odhodlání k trvalému námořnímu prvenství, uvádí server National interest.
Válka z roku 1812 je často mylně považována za vítězství Spojených států. Ve skutečnosti šlo o strategický neúspěch, kdy Britské královské námořnictvo efektivně blokovalo americké přístavy, čímž ochromilo hospodářství i námořní operace USA.
Přesto byly některé taktické úspěchy, jako vítězství jedné lodě nad druhou, mylně oslavovány jako známky celkového triumfu. Tento zkreslený výklad historie vedl k tomu, že si Američané navykli zanedbávat námořnictvo v době míru, spoléhat na improvizaci v případě konfliktu a podceňovat nutnost průběžné přípravy a investic.
Historici jako Theodore Roosevelt a Alfred Thayer Mahan později pracovali na rozptýlení těchto mýtů a prosazovali koncepci, že námořní moc není přirozeným právem, ale výsledkem vědomého politického rozhodnutí a neustálé práce. Jejich dílo zdůraznilo potřebu propojení námořní síly, diplomacie a obchodu, které společně vytvářejí stabilní základ pro národní bezpečnost a globální vliv.
Podobně jako vítězství Británie v bitvě u Trafalgaru v roce 1805 vedlo k dlouhé době námořní dominance, která nakonec způsobila stagnaci a ztrátu pružnosti britského námořnictva, Spojené státy čelily obdobné situaci po bitvě u Leyte Gulf v roce 1944.
Tato rozhodující porážka japonského císařského námořnictva zajistila USA bezprecedentní kontrolu nad Pacifikem. Následující dekády však vedly k tomu, že americké námořnictvo ztratilo část své bojové ostrosti a zaměřilo se na projekci síly na pevninu, spíše než na přípravu na případné střety s podobně silným protivníkem.
Po konci studené války v roce 1991 se situace ještě zhoršila. Rozpad Sovětského svazu vedl k pocitu, že Spojené státy nemají sobě rovného soupeře, což podpořilo volání po mírové dividendě a snížení vojenských výdajů. Výsledkem bylo omezení schopností amerického námořnictva vést námořní boj na nejvyšší úrovni.
S vzestupem Číny jako námořní velmoci, která staví na rychlém technologickém rozvoji a masivním investicím, je však nutné, aby Spojené státy opět získaly svou námořní výhodu. Čína nejen rozšiřuje svou flotilu, ale také prosazuje své nároky v Jihočínském moři a posiluje svou přítomnost v Indickém oceánu. Tato situace představuje přímou výzvu americkému námořnímu prvenství a bezpečnostním zájmům USA a jejich spojenců.
Spojené státy dnes již nemají benefaktora, jako bylo v 19. století Britské královské námořnictvo, které chránilo americké obchodní zájmy v rámci své globální politiky. Naopak, Washington se musí spolehnout výhradně na vlastní schopnosti a strategii.
Regenerace amerického námořnictva bude vyžadovat nejen technické inovace a modernizaci flotily, ale také zásadní změnu v myšlení americké společnosti. Historické lekce ukazují, že pouze trvalé politické a veřejné odhodlání může zajistit, že námořní moc zůstane silnou oporou americké bezpečnosti a globálního vlivu.
Tato transformace bude vyžadovat významné investice do lodí, zbraní a výcviku, stejně jako důraz na strategické plánování a schopnost přizpůsobit se novým formám války.
Spojené státy stojí na křižovatce, kde musí čelit nevyhnutelnému návratu dějin a obnovit svou námořní sílu tváří v tvář rostoucí čínské hrozbě. Jak by varovali Theodore Roosevelt a Alfred Thayer Mahan, apatie a zanedbávání přípravy nejsou cestou k úspěchu. Naopak, pouze pečlivá příprava, vytrvalost a strategická vize mohou zajistit, že Amerika bude schopna čelit výzvám 21. století.
Související
Milost rodinným příslušníkům je v USA ojedinělá. Bidenovo omilostnění syna se zapíše do historie
Nervozita narůstá. Veřejnost i úřady čekají, co Trump udělá 6. ledna
USA (Spojené státy americké) , Americká armáda (U.S. Navy)
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Hrozí Evropě válka? Proč Západ nepošle armádu na Ukrajinu? Expert odpovídal na ožehavé dotazy
před 1 hodinou
Analytik prozradil, jestli by měl Západ poskytnout Ukrajině účinnější zbraně
před 1 hodinou
Proč Putin vypálil na Ukrajinu raketu Orešnik? Podle expertů to byl vzkaz, ale ne pro Kyjev
před 2 hodinami
Rusko dá na armádu rekordní finance. Putin poslal třetinu vládních výdajů na obranu
před 3 hodinami
Odolejte hoaxům, připravte si devět litrů vody. Jak se severské státy připravují na krizi počasí či válku?
před 3 hodinami
USA čelí nové globální hrozbě. Čína upevňuje svůj vliv nejen ekonomicky, na moři buduje další hrozbu
před 4 hodinami
Stoltenberg navrhnul, aby se Ukrajina vzdala území výměnou za konec války
před 4 hodinami
Syrští povstalci obsadili v Aleppu klíčové vojenské objekty. Mají pod kontrolou i letiště
před 5 hodinami
Milost rodinným příslušníkům je v USA ojedinělá. Bidenovo omilostnění syna se zapíše do historie
před 5 hodinami
Druhá strana mince. Finsko je obdivuhodně připraveno na vnější hrozby, to jej může rozložit zevnitř
před 6 hodinami
Nevyzpytatelné počasí. Meteorologové upravili výstrahu, situace se rychle mění
před 6 hodinami
Wagnerovcům je u nás těsno. Chtějí "na výlet" do Polska, řekl Lukašenko Putinovi
před 6 hodinami
Biden k milosti pro Huntera: Jsem otec, snad to Amerika pochopí. Zvrácenost, reaguje Trump
před 7 hodinami
Nečekaný předvolební tah. Scholz přijel do Kyjeva
před 7 hodinami
Sabotáže, žhářství či vykolejování vlaků. Ruské útoky v Evropě se zhoršují, varuje NATO
před 8 hodinami
Elton John: Nemůžu sledovat ani svůj vlastní muzikál, přišel jsem o zrak
před 8 hodinami
Aktuální počasí: V části Česka hrozí ledovka, varují meteorologové
před 8 hodinami
Historické přelíčení začalo. Mezinárodní soudní dvůr rozhoduje o extrémním počasí
před 8 hodinami
Prezident Joe Biden omilostnil svého syna Huntera
před 10 hodinami
Počasí bude příští víkend překvapivě teplé
Příští víkend se můžeme dočkat překvapivého oteplení. Podle ČHMÚ.cz teploty místy vyrostou až na 10 stupňů.
Zdroj: Libor Novák