Katarský politik přivezl do Pásma Gazy miliony dolarů, chce tak zmírnit nový konflikt s Izraelem

Do palestinské Gazy přicestoval katarský zástupce Muhammad Amádí s 30 miliony dolarů v hotovosti (665 milionů korun) určených na pomoc tamní ekonomice. Informovaly o tom dnes izraelské sdělovací prostředky, podle nichž krok Kataru má pomoci zmírnit obnovené napětí mezi Izraelem a palestinským územím. Vyvolaly ho nové žhářské útoky vedené proti Izraeli z pásma a izraelské vojenské odvetné akce.

Palestina
doporučujeme

V Pásmu Gazy žijí dva miliony lidí, z nichž polovina pod hranicí bídy, píše agentura AFP. Míra nezaměstnanosti dosahuje 60 procent.

Amádí dorazil do Gazy v úterý večer a měl se sejít s vedením radikálního Hamásu, který pásmu vládne od roku 2007.

Arabský list Aš-Šark al-Avsat napsal, že tento týden v Kataru jednal o příměří s Hamásem velitel jižního okruhu izraelské armády Herci Halevi. Na zastavení protiizraelských akcí naléhají na Hamás kromě Kataru také Egypt a zmocněnec OSN Nikolaj Mladenov.

Klid by podle listu Times of Israel uvítali také Gazané, kteří mají kvůli zpřísněné izraelské uzávěře pásma k dispozici elektřinu jenom tři až čtyři hodiny denně. Izrael kvůli útokům vedeným většinou zápalnými balony posílanými přes hranici uzavřel hraniční přechod, kudy do pásma proudilo zboží a také pohonné hmoty.

Izrael několik nocí po sobě včetně té na dnešek reagoval na žhářské útoky bombardováním cílů palestinských radikálů v Pásmu Gazy, jako jsou dílny na výrobu zbraní a podzemní infrastruktura. Jeden z představitelů Hamásu Ismáíl Radván prohlásil v televizi, že násilí bude pokračovat, dokud Izrael nesplní požadavky Hamásu na uvolnění blokády. Izrael ji zavedl v roce 2007, kdy se Hamás ujal moci. "Prolomit to obléhání je naše právo," řekl Radván.

Smyslem blokády je podle Izraele zabránit Hamásu v dovozu zbraní a materiálu použitelného k výstavbě tunelů pod hranicí. Izrael nyní do pásma pouští pouze dodávky potravin, léků a humanitárních potřeb. Nově kvůli útokům uzavřel námořní pásmo určené pro rybolov.

Podle katarských zdrojů nyní Izraelci chtějí dovolit dovoz pohonných hmot, aby mohla obnovit provoz elektrárna, ale požadují za to klid a ukončení žhářských útoků.

Izraelská záchranná a hasičská služba v úterý večer oznámila, že jenom za úterek balony vyslané z pásma na jihu Izraele zažehly 29 požárů. Většina z nich ale nebyla rozsáhlá a Izraelce neohrozila. K jednomu balonu byla přivázána nálož, která vybuchla na basketbalovém hřišti v Netivotu a poškodila ho. Od soboty v jižním Izraeli napočítali, že balony zažehly téměř 100 požárů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Palestinský prezident Abbás vyzval k novému mírovému procesu

25.09.2020 18:41 Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás dnes v projevu v rámci všeobecné rozpravy na 75.…

Izrael zpřísnil protikoronavirová opatření, Netanjahu čelí kritice

25.09.2020 17:25 V Izreli dnes hodinu po poledni místního času začala platit přísná uzávěra omezující pohyb občanů…

Turecko vydalo zatykač na 83 prokurdských aktivistů, kvůli protestům v…

25.09.2020 17:16 Aktualizováno Turecké úřady vydaly zatykač na více než 80 prokurdských aktivistů, kteří se před šesti lety…

Palestinci budou volit parlament a prezidenta do půl roku. Hamás a Fatah…

24.09.2020 15:36 Palestinské strany Hamás a Fatah se dohodly, že se na palestinských územích budou konat volby do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama