Katarský politik přivezl do Pásma Gazy miliony dolarů, chce tak zmírnit nový konflikt s Izraelem

Do palestinské Gazy přicestoval katarský zástupce Muhammad Amádí s 30 miliony dolarů v hotovosti (665 milionů korun) určených na pomoc tamní ekonomice. Informovaly o tom dnes izraelské sdělovací prostředky, podle nichž krok Kataru má pomoci zmírnit obnovené napětí mezi Izraelem a palestinským územím. Vyvolaly ho nové žhářské útoky vedené proti Izraeli z pásma a izraelské vojenské odvetné akce.

Palestina
doporučujeme

V Pásmu Gazy žijí dva miliony lidí, z nichž polovina pod hranicí bídy, píše agentura AFP. Míra nezaměstnanosti dosahuje 60 procent.

Amádí dorazil do Gazy v úterý večer a měl se sejít s vedením radikálního Hamásu, který pásmu vládne od roku 2007.

Arabský list Aš-Šark al-Avsat napsal, že tento týden v Kataru jednal o příměří s Hamásem velitel jižního okruhu izraelské armády Herci Halevi. Na zastavení protiizraelských akcí naléhají na Hamás kromě Kataru také Egypt a zmocněnec OSN Nikolaj Mladenov.

Klid by podle listu Times of Israel uvítali také Gazané, kteří mají kvůli zpřísněné izraelské uzávěře pásma k dispozici elektřinu jenom tři až čtyři hodiny denně. Izrael kvůli útokům vedeným většinou zápalnými balony posílanými přes hranici uzavřel hraniční přechod, kudy do pásma proudilo zboží a také pohonné hmoty.

Izrael několik nocí po sobě včetně té na dnešek reagoval na žhářské útoky bombardováním cílů palestinských radikálů v Pásmu Gazy, jako jsou dílny na výrobu zbraní a podzemní infrastruktura. Jeden z představitelů Hamásu Ismáíl Radván prohlásil v televizi, že násilí bude pokračovat, dokud Izrael nesplní požadavky Hamásu na uvolnění blokády. Izrael ji zavedl v roce 2007, kdy se Hamás ujal moci. "Prolomit to obléhání je naše právo," řekl Radván.

Smyslem blokády je podle Izraele zabránit Hamásu v dovozu zbraní a materiálu použitelného k výstavbě tunelů pod hranicí. Izrael nyní do pásma pouští pouze dodávky potravin, léků a humanitárních potřeb. Nově kvůli útokům uzavřel námořní pásmo určené pro rybolov.

Podle katarských zdrojů nyní Izraelci chtějí dovolit dovoz pohonných hmot, aby mohla obnovit provoz elektrárna, ale požadují za to klid a ukončení žhářských útoků.

Izraelská záchranná a hasičská služba v úterý večer oznámila, že jenom za úterek balony vyslané z pásma na jihu Izraele zažehly 29 požárů. Většina z nich ale nebyla rozsáhlá a Izraelce neohrozila. K jednomu balonu byla přivázána nálož, která vybuchla na basketbalovém hřišti v Netivotu a poškodila ho. Od soboty v jižním Izraeli napočítali, že balony zažehly téměř 100 požárů.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

17.01.2021 08:40 V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu.…

Věznice jsou ohnisky koronaviru, ale očkování v nich ale vázne, píše…

16.01.2021 10:38 Když Izrael začal v prosinci očkovat své obyvatele, ministerstvo zdravotnictví vyčlenilo dávky pro…

Nové informace o mohutné explozi v Bejrútu. Stopy vedou k Asadovi, píše…

15.01.2021 12:05 Loď s nákladem dusičnanu amonného, který loni explodoval v bejrútském přístavu a zabil na 200 lidí,…

Izrael úspěšně očkuje díky specifičnosti dohody s Pfizer, píše server CTech

14.01.2021 10:30 Izrael dokázal za tři týdny naočkovat proti covidu-19 více než 20 procent svých obyvatel a dokázal…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama