Kushner navštívil základnu USA v Emirátech, mluvil s piloty u stíhaček F-35

Zeť a poradce amerického prezidenta Jared Kushner dnes navštívil ve Spojených arabských emirátech americkou leteckou základnu Zafra. Americká delegace je spolu s izraelskou v emirátech od pondělí na jednání o normalizaci vztahů mezi SAE a Izraelem. Tento postup kritizují Palestinci, podle nichž by nejprve mělo dojít k vytvoření palestinského státu.

letectví

Kushner podle listu The Times of Israel hovořil na základně s piloty z emirátů a v blízkosti stíhacích letounů F-35, jež chtějí emiráty koupit od USA.

Obě delegace - americká a izraelská - do SAE přicestovaly v pondělí vůbec prvním komerčním letem mezi Tel Avivem a Abú Zabí. USA se zasadily o vyjednávání, které v srpnu vyústilo ohlášením, že SAE jsou ochotné normalizovat vztahy s Izraelem. Činí tak po Egyptu a Jordánsku jako třetí země arabského světa.

Kusher a národní bezpečnostní poradce Robert O'Brien se v Abú Zabí sešli také s vysokým představitelem obrany SAE generálmajorem Faláhem Kahtáním. O'Brien prohlásil před novináři, že armáda emirátů má ve světě dobrou pověst. "Je to jedna z nejvýkonnějších armád světa," řekl.

USA uzavřely obranné dohody s emiráty v době války v Perském zálivu v roce 1991. Pentagon se ale o základně Zafra, na které slouží 5000 amerických vojáků, zatím příliš nezmiňoval. Velkou základnu má americké námořnictvo také v přístavu Džabal Alí u Dubaje.

Stíhací stroje F-35 jsou na základně Zafra několik let. Zařazení návštěvy základny do programu americké delegace zřejmě znamená, že prodej letadel F-35 zůstává součástí dohody o normalizaci vztahů. Tato letadla má v oblasti zatím jenom Izrael.

Dnes se Izrael a SAE dohodly na sestavení společného výboru, který zajistí spolupráci v oblasti finančních služeb. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu k tomu sdělil, že dohoda umožní "spolupráci na poli finančních služeb a odstraní překážky pro investice". Obě země mají také spolupracovat v bankovních službách a sladit platební předpisy.

Kromě toho se státní investiční společnost emirátů ADIO dohodla na spolupráci s izraelským investorem Invest, který spadá pod ministerstvo hospodářství. "Budou prověřovat oblasti možné investiční spolupráce a partnerských možností pro podniky v Izraeli a v SAE. Zaměří se především na inovace a technologie," stojí ve společném prohlášení obou organizací. Další schůzky mají následovat ještě v září.

Po formalizaci dohody o diplomatických stycích mají následovat podobné dílčí dohody v cestovním ruchu, technologiích, energetice, zdravotní péči a bezpečnosti, napsala agentura Reuters. Od ohlášení záměru normalizace už některé izraelské podniky uzavřely smlouvy s partnery v SAE.

Emiráty jako jeden ze sunnitských států oblasti Perského zálivu dnes ostře kritizoval íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Podle Reuters označil jejich počínání za "zradu Palestinců a muslimského světa", jež nebude mít dlouhého trvání, zatímco SAE se tím "navždy znemožní". "Samozřejmě, že tato zrada SAE nepotrvá dlouho, ale zanechá stopu, která bude navždy přítomná. Umožnily (SAE) sionistickému režimu proniknout do oblasti a zapomenout na Palestinu," řekl ajatolláh.

Libanon po čtvrteční střelbě v Bejrútu držel smutek

15.10.2021 21:18 V Libanonu pozatýkali v souvislosti se čtvrteční střelbou v Bejrútu 19 lidí. Informovala o tom dnes…

Výbuch v šíitské mešitě v Afghánistánu má nejméně 32 obětí

15.10.2021 12:55 Aktualizováno Dnešní výbuchy v šíitské mešitě v jihoafghánském městě Kandahár si vyžádaly nejméně 32 mrtvých a 53…

NÁZOR: Sen o irácké demokracii v troskách. Analytik popsal, co se v zemi…

14.10.2021 00:01 Od roku 2003, kdy Spojenými státy vedená "koalice ochotných" vojensky svrhla režim Saddáma Husajna,…

Izrael ostře kritizuje záměr USA otevřít konzulát pro styky s Palestinci

12.10.2021 12:40 Izrael bude i nadále odmítat plán Washingtonu znovuotevřít v Jeruzalémě konzulát, který sloužil pro…

Guterres vyčetl Tálibánu neplnění slibů. Afghánistánu hrozí humanitární…

11.10.2021 20:53 Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyčetl radikálnímu hnutí Tálibán nesplnění slibů,…

Rozhovory s Tálibánem byly upřímné a profesionální, uvedla americká…

11.10.2021 11:48 Za "upřímné a profesionální" označilo americké ministerstvo zahraničí rozhovory s delegací…

Podle Kulhánka se do Česka vracejí horolezci, kteří uvízli v Pákistánu

10.10.2021 10:32 Do České republiky se vracejí dva horolezci, kteří před měsícem uvázli na hoře Rakapoši v Pákistánu.

Islámský stát útočí proti Tálibánu jeho vlastními taktikami

09.10.2021 10:25 Aktualizováno Noví afghánští vůdci z řad Tálibánu svrhli před více než měsícem vládu v Kábulu podporovanou…

Při výbuchu v afghánské mešitě zahynulo 55 lidí a 140 utrpělo zranění

08.10.2021 18:14 Aktualizováno Nejméně 55 mrtvých a 140 zraněných si podle nové bilance vyžádala dnešní exploze, která otřásla…

Pákistán zasáhlo silné zemětřesení. Nejméně 15 mrtvých

07.10.2021 08:26 Při silném zemětřesení na jihu Pákistánu v provincii Balúčistán dnes zemřelo nejméně 15 lidí,…

Související:

Právě se děje

reklama