Kushner navštívil základnu USA v Emirátech, mluvil s piloty u stíhaček F-35

Zeť a poradce amerického prezidenta Jared Kushner dnes navštívil ve Spojených arabských emirátech americkou leteckou základnu Zafra. Americká delegace je spolu s izraelskou v emirátech od pondělí na jednání o normalizaci vztahů mezi SAE a Izraelem. Tento postup kritizují Palestinci, podle nichž by nejprve mělo dojít k vytvoření palestinského státu.

letectví
doporučujeme

Kushner podle listu The Times of Israel hovořil na základně s piloty z emirátů a v blízkosti stíhacích letounů F-35, jež chtějí emiráty koupit od USA.

Obě delegace - americká a izraelská - do SAE přicestovaly v pondělí vůbec prvním komerčním letem mezi Tel Avivem a Abú Zabí. USA se zasadily o vyjednávání, které v srpnu vyústilo ohlášením, že SAE jsou ochotné normalizovat vztahy s Izraelem. Činí tak po Egyptu a Jordánsku jako třetí země arabského světa.

Kusher a národní bezpečnostní poradce Robert O'Brien se v Abú Zabí sešli také s vysokým představitelem obrany SAE generálmajorem Faláhem Kahtáním. O'Brien prohlásil před novináři, že armáda emirátů má ve světě dobrou pověst. "Je to jedna z nejvýkonnějších armád světa," řekl.

USA uzavřely obranné dohody s emiráty v době války v Perském zálivu v roce 1991. Pentagon se ale o základně Zafra, na které slouží 5000 amerických vojáků, zatím příliš nezmiňoval. Velkou základnu má americké námořnictvo také v přístavu Džabal Alí u Dubaje.

Stíhací stroje F-35 jsou na základně Zafra několik let. Zařazení návštěvy základny do programu americké delegace zřejmě znamená, že prodej letadel F-35 zůstává součástí dohody o normalizaci vztahů. Tato letadla má v oblasti zatím jenom Izrael.

Dnes se Izrael a SAE dohodly na sestavení společného výboru, který zajistí spolupráci v oblasti finančních služeb. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu k tomu sdělil, že dohoda umožní "spolupráci na poli finančních služeb a odstraní překážky pro investice". Obě země mají také spolupracovat v bankovních službách a sladit platební předpisy.

Kromě toho se státní investiční společnost emirátů ADIO dohodla na spolupráci s izraelským investorem Invest, který spadá pod ministerstvo hospodářství. "Budou prověřovat oblasti možné investiční spolupráce a partnerských možností pro podniky v Izraeli a v SAE. Zaměří se především na inovace a technologie," stojí ve společném prohlášení obou organizací. Další schůzky mají následovat ještě v září.

Po formalizaci dohody o diplomatických stycích mají následovat podobné dílčí dohody v cestovním ruchu, technologiích, energetice, zdravotní péči a bezpečnosti, napsala agentura Reuters. Od ohlášení záměru normalizace už některé izraelské podniky uzavřely smlouvy s partnery v SAE.

Emiráty jako jeden ze sunnitských států oblasti Perského zálivu dnes ostře kritizoval íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Podle Reuters označil jejich počínání za "zradu Palestinců a muslimského světa", jež nebude mít dlouhého trvání, zatímco SAE se tím "navždy znemožní". "Samozřejmě, že tato zrada SAE nepotrvá dlouho, ale zanechá stopu, která bude navždy přítomná. Umožnily (SAE) sionistickému režimu proniknout do oblasti a zapomenout na Palestinu," řekl ajatolláh.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kuvajt má nového vládce. Korunní princ Navaf Ahmad Džábir Sabah se stal…

30.09.2020 12:14 Korunní princ Navaf Ahmad Džábir Sabah dnes složil přísahu a stal se novým vládcem Kuvajtu poté, co…

Turecko slíbilo Ázerbájdžánu podporu, Macron kritizuje "bojechtivou"…

30.09.2020 11:22 Boje mezi arménskými a ázerbájdžánskými silami u sporné horské enklávy pokračují dnes čtvrtým dnem…

Izraelský parlament schválil zákon omezující demonstrace. Krok k diktatuře…

30.09.2020 08:22 Izraelští poslanci po mnohahodinové debatě dnes ráno schválili zákon, který dočasně zakazuje lidem…

Hlad ohrožuje statisíce syrských dětí. Matka tři týdny šetřila na jediné…

29.09.2020 13:55 Dalších 700.000 dětí v Sýrii je ohroženo hladem v důsledku špatné ekonomické situace o dopadů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama