Libanon a Izrael budou jednat o hranicích, obě země jsou technicky ve válce

Libanon a Izrael budou pod záštitou OSN jednat o svých sporných pozemních a námořních hranicích. Podle agentury AFP to dnes oznámil předseda libanonského parlamentu Nabí Barrí. Agentura AP s odvoláním na Barrího upřesnila, že má jít o nepřímé rozhovory a shoda nyní padla na jejich podobě. Americká diplomacie oznámení uvítala.

Izrael, ilustrační foto
doporučujeme

Izrael podle AP plánované rozhovory potvrdil minulý týden. Izraelskou delegaci povede ministr energetiky Juval Steinic. Nynější prohlášení Barrího je tak podle agentury prvním potvrzením plánovaných jednání ze strany Libanonu.

Izrael a Libanon nemají diplomatické vztahy a technicky jsou stále ve válečném stavu. Oba státy si nárokují přibližně 860 kilometrů čtverečních Středozemního moře jako součást svých výlučných ekonomických zón.

Barrí uvedl, že se rozhovory uskuteční na velitelství mírových sil OSN v pobřežní obci Nákúra v jižním Libanonu, blízko modré linie, což je nárazníkové pásmo vytýčené ze strany OSN mezi Izraelem a Libanonem. Datum jednání však Barrí blíže neupřesnil.

Nepřímé rozhovory v praxi znamenají, že libanonští vojenští vyjednavači nebudou jednat přímo s členy izraelské delegace, nýbrž skrze prostředníky z OSN.

USA dělají podle Barrího zprostředkovatele mezi Libanonem a Izraelem od roku 2010. Průlom podle předsedy libanonského parlamentu nastal v červenci letošního roku, kdy oba státy přistoupily na mechanismus nepřímých jednání.

Americká mediace se podle Barrího ocitla v mrtvém bodě, ale v březnu loňského roku se uskutečnil posun poté, co americký ministr zahraničí Mike Pompeo navštívil Bejrút a o hraničním sporu jednal s místními činiteli.

Pompeo dnes uvedl, že jednání mezi Izraelem a Libanonem mají "potenciál přinést větší stabilitu, bezpečnost a prosperitu občanům Libanonu i Izraele". Sdělil to v prohlášení poté, co oba státy oznámily, že se dohodly na rámci jednání o námořním sporu.

Dohoda o mechanismu jednání přichází ve chvíli, kdy se Libanon ocitá v nejhorší ekonomické a finanční krizi za poslední desetiletí. Bejrút doufá, že objevy ropy a zemního plynu v jeho teritoriálních vodách by mu mohly pomoci splatit obrovský dluh. Libanon zahájil těžbu na moři počátkem tohoto roku a podle AP lze očekávat, že s těžbou plynu ve sporné oblasti začne v nadcházejících měsících.

Barrí při dnešní tiskové konferenci podle Reuters řekl, že požádal francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby přiměl energetickou firmu Total neodkládat průzkum těžby zemního plynu ve vodách podél sporné námořní hranice.

Témata: Izrael | libanon | OSN | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sebevražedný útok u školy v Kábulu má nejméně 13 obětí

24.10.2020 17:32 Nejméně 13 obětí včetně dětí a 30 zraněných si dnes vyžádal sebevražedný atentát u školy v Kábulu,…

Írán: Normalizace mezi Izraelem a Súdánem je výsledek výkupného

24.10.2020 11:05 Dohoda o normalizaci vztahů Izraele se Súdánem je "předstíraná" a podařilo se jí dosáhnout díky …

Erdogan potvrdil, že Turecko testuje ruský systém S-400

23.10.2020 21:02 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes potvrdil, že jeho země testuje systém protivzdušné…

NATO rozšíří své působení v Iráku, shodli se ministři

23.10.2020 18:37 Severoatlantická aliance plánuje zvýšit počet svých vojáků v Iráku a rozšířit svou působnost i do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama