Libanon na pokraji vážné potravinové krize. Lidé brzy nebudou mít ani na chleba

Libanon stojí na prahu potravinové krize, což je situace, která by ještě před deseti byla nepředstavitelná, napsal premiér Hasan Dijáb pro dnešní list The Washington Post. Mnoho Libanonců už podle něj přestalo kupovat maso, ovoce a zeleninu a brzy možná nebudou mít ani na chleba.

Dijáb se odvolává také na zjištění organizace Human Rights Watch a na Světovou banku, které varovaly, že více než polovina libanonských domácností bude mít letos problém zajistit si jídlo.

Současná situace má podle Dijába několik příčin. Vedle nedostatečného financování zemědělského sektoru k situaci významně přispěla finanční krize a rychlé oslabování libanonské libry, následkem čehož se podle premiéra ceny dovážených potravin více než zdvojnásobily.

٢/٢وأعلن أيضاً أنه سيتم دعم استيراد السلع الغذائية الأساسية وفقاً لجداول تم تحديدها، وستكون هناك متابعة يومية لخفض أسعار المواد الغذائية، وسيلمس اللبنانيون في وقت قريب، تراجعاً في أسعار هذه السلع#لبنان#بتضامننا_ننجح

— Hassan B. Diab (@Hassan_B_Diab) May 21, 2020

Špatný stav ekonomiky pak ještě vyostřila pandemie koronaviru, která vedla k narušení dodavatelských řetězců. Osmdesát procent obilovin plyne do země z Ukrajiny a Ruska, připomněl premiér. Rusko však v dubnu rozhodlo a pozastavení vývozu obilí a Ukrajina o přijetí stejného opatření uvažuje.

Ve svém článku premiér podle Reuters uvádí, že jeho vláda bude krizi řešit několika způsoby. Chystá se rozšířit záchrannou sociální síť, která by měla ochránit nejzranitelnější občany. Vláda se pokouší zajistit, aby supermarkety a další obchody nepřispívaly k umělému vytváření inflace. A Libanon se chystá požádat o podporu Mezinárodní měnový fond.

Premiér se domnívá, že světové organizace by měly vystoupit proti omezením exportu. Vytváření bariér považuje Dijáb v kontextu krize, která se týká celého světa, za kontraproduktivní. Světové instituce jako Světový potravinový program (WFP) by podle něj měly pro země s nízkými a středními příjmy zajistit potravinovou bezpečnost.

Dijáb také apeluje na USA a Evropskou unii, aby vytvořily mimořádný speciální fond na podporu zemí Blízkého východu, a předešly tak závažné potravinové krizi, která by mohla vést k přílivu uprchlíků do Evropy.

Související

Více souvisejících

libanon Hasan Dijáb (Libanon) potraviny jídlo světová banka Ekonomická krize

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyrazí poprvé od znovuzvolení na zahraniční cestu. Tentokrát si nevybral Bělorusko ani Turecko

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny. Bude to jeho první zahraniční cesta od opětovného zvolení do prezidentské funkce, která má posílit vztahy mezi Moskvou a Pekingem. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy