Masakr v Idlibu musí skončit, je třeba došlápnout si na Rusko, zní z USA

NÁZOR - Vlády západních států musejí trvat na tom, aby Rusko zastavilo svou vojenskou ofenzivu v Sýrii, která ohrožuje miliony lidí, apeluje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník poukazuje, že tyto vlády jsou ovšem zdánlivě nekonečnou občanskou válkou v zemi zjevně vyčerpány.

Hrozivé vyvrcholení syrské války

Mnohé západní země se navíc potýkají s vnitřní polarizací a domácími politickými konflikty, přiznává renomovaný server. Dodává, že důsledkem je tragicky utlumená reakce na syrskou válku, která se nyní blíží hrozivému vyvrcholení v severosyrské provincii Idlib.

Podle OSN před novou ofenzivou jednotek režimu prezidenta Bašára Asada a jeho ruských a íránských spojenců uprchlo jen od loňského prosince na 900 tisíc lidí, včetně 500 tisíc dětí, upozorňuje editorial. Podotýká, že většina těchto civilistů se nachází v úzkém pásmu u tureckých hranic, které jsou zavřené.  

Mnoho běženců se nemůže ukrýt před chladným počasím, konstatuje americký deník. Zmiňuje slova představitele OSN Marka Lowcocka z minulého týdne, že matky pálí plasty, aby udržely své děti v teple, ale ty přesto umírají zimou.

"Tento exodus záměrně vyvolala ruská a syrská letadla bezohledným bombardováním civilních cílů v Idlibu, který je největší odolávající baštou protiasadovských sil," pokračuje Washington Post. Zároveň připouští, že dominantní povstaleckou silou v oblasti jsou džihádisté napojení na al-Káidu, které Západ považuje za teroristy.  

Aktuální ofenziva ale nerozlišuje mezi těmito bojovníky a více než třemi miliony civilistů v provincii, zdůrazňuje editorial. Připomíná, že v Idlibu se nacházejí i stovky tisíc uprchlíků z jiných částí Sýrie.

Jediným obráncem těchto zoufalých lidí je momentálně Turecko, které v posledních týdnech do regionu vyslalo tisíce vojáků, tanky a dělostřelectvo a turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan vyhrožuje zahájením ofenzivy proti asadovským silám, pokud se do konce týdne nestáhnou, upozorňuje renomovaný deník. Vyzdvihuje, že již nyní jsou hlášeny střety mezi tureckými a syrskými jednotkami, které si měly vyžádat desítky životů, přičemž podle exilové lidskoprávní organizace SOHR v pondělí turecké pozice na jihu provincie bombardovala ruská a syrská letadla.

Na místě je koncentrovaný tlak

"Zdá se, že Erdoğan doufá, že dokáže vytvořit bezpečnou zónu táhnoucí se na 20 mil od hranice a zahrnující i metropoli provincie, město Idlib," píše washingtonský server. Dodává, že to by umožnilo přísun humanitární pomoci civilistům a zamezilo uprchlíkům přejít do Turecka, kde se již nyní nachází zhruba 3,6 milionu Syřanů.

Vypadá to, že také ruská vláda chce jistou bezpečnou zónu umožnit, ačkoliv zřejmě mnohem menší, připouští prestižní deník. Domnívá se, že z pohledu ruského prezidenta Vladimira Putina je ve hře vřelý vztah s Erdoğanem, který je budován na úkor tureckého spojenectví s USA a NATO.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Asadův režim je nicméně odhodlán získat Idlib pod svou kontrolu, a to za jakoukoliv lidskou cenu, obává se editorial. Poukazuje, že nemilosrdným rysem syrské války se staly ruské přísliby zkrocení Damašku, které následně nebyly splněny.

"Proto je tak naléhavé, aby Spojené státy a evropské země nyní vytvořily koncentrovaný tlak na Putina, aby ofenzivu omezil, vynutil si příměří a umožnil plný přísun humanitární pomoci do Idlibu," píše americký deník. Nabádá uvedené aktéry, aby dali Moskvě najevo, že zaplatí velkou cenu v podobě nových sankcí a ukončení evropských kroků ke zlepšení vzájemných vztahů, pokud masakr v Sýrii neskončí.

Související

Izraelská armáda

Izrael zaútočil na pozice syrské armády

Izraelské útoky se v pátek zaměřily na pozice syrské armády na jihu země, uvedl šéf Syrského pozorovatelského centra pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii Rámí Abdal Rahmán.
Bombardér B-1B Lancer

USA letecky zaútočily v Sýrii a Iráku

V pátek večer Spojené státy zahájily letecké útoky v Iráku a Sýrii. Cílem těchto úderů jsou íránské revoluční gardy a milice podporované Teheránem. Tyto akce jsou odpovědí na nedělní útok na americkou vojenskou základnu v Jordánsku, který si vyžádal lidské životy.

Více souvisejících

Sýrie Ruské angažmá v Sýrii Turecko

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy