Masové protesty v Libanonu nepolevují, prezident je ochoten jednat s demonstranty

Libanonský prezident Michel Aún oznámil, že je připraven na dialog s demonstranty, kteří v zemi už přes týden protestují proti vládě. Chce prý společně s nimi nalézt nejlepší řešení současné krize v zemi. Libanon, jehož populace čítá šest milionů lidí včetně milionu syrských uprchlíků, se nyní potýká s bezprecedentní vlnou protestů proti politickým elitám. Lidé jim dávají za vinu stávající hluboké ekonomické potíže.

Prezident dnes v televizním projevu protestujícím vzkázal, že bude bojovat proti korupci. Prvním krokem k záchraně Libanonu před ekonomickým kolapsem má podle něj být libanonským premiérem narychlo předložený balíček reforem, který ovšem mnohým protestujícím nestačí.

Incredible! A literal ocean of demonstrators in #Beirut as 1.5 million people (1/4 of #Lebanon’s entire population) hit the streets today to protest corruption and economic inequality.The Lebanese are fed up with this atrocious system. #LebanonProtests pic.twitter.com/63qGpKsJxE

— Sarah Abdallah (@sahouraxo) October 20, 2019

"Výzvy demonstrantů nezůstanou nezodpovězeny," ujistil občany Aún ve svém prvním vyjádření od počátku protestů minulý týden. Jak prezident doplnil, je připraven na "konstruktivní dialog" s protestujícími a vynaloží veškeré úsilí, aby byly v zemi provedeny "radikální reformy". Zároveň upozornil, že je třeba respektovat právo na svobodu dopravy, a proto vyzval demonstranty, aby odstranili zátarasy v ulicích.

Bouřlivé protesty začaly minulý čtvrtek a premiér Saad Harírí dal následujícího dne ministrům 72 hodin na rychlou dohodu o reformách. V pondělí ohlásil, že vláda nezavede nové daně, jak původně zamýšlela, pomůže nejchudším a zprivatizuje služby, aby se vyřešila jejich špatná úroveň.

Z dalších opatření jmenoval premiér snížení platů politiků na polovinu, zavedení půjček na bydlení či zdanění bank, aby se podílely na snaze vyrovnat rozpočtový schodek. Demonstranty však premiérovy záměry neuspokojily a bezprostředně po jeho vystoupení opět vyzvali k demisi vlády.

Libanonská ekonomika, která se opírá o turismus a stavitelství, se několik let potýká s pomalým růstem v souvislosti s konflikty v regionu, píše Reuters. Zahraniční investice, které jsou důležité kvůli zadluženosti země, se v uplynulých letech také snížily. Malý středomořský stát tak má třetí nejvyšší úroveň zadlužení ve světě, dluh nyní přesahuje 86 miliard dolarů (dva biliony Kč), což je 150 procent hrubého domácího produktu, uvedla agentura AP.

Související

Více souvisejících

libanon Saad Harírí Michel Aún

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy