Nevraživost narůstá. Erdogan obvinil Rusko z masakrů v Sýrii

Turecko neplní dohodu, kterou uzavřelo předloni s Ruskem a podle níž má přimět povstalce v Sýrii, jež podporuje, ukončit boje. Řekl to dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, jehož země bojuje v Sýrii na straně tamní vlády a v posledních dnech se dostala do sporu s Tureckem. Jeho prezident Recep Tayyip Erdogan dnes znovu pohrozil, že turecká armáda zaútočí na syrskou, pokud budou v Sýrii dále umírat turečtí vojáci. Rusko Erdogan obvinil z masakrů.

Přidejte svůj názor 69 komentářů

Recep Tayyip Erdoğan
doporučujeme

V minulých dnech syrská armáda a její spojenci vybojovali území na severu Sýrie, čímž se pod syrskou kontrolu dostala klíčová dálnice mezi Damaškem a Halabem (Aleppem). Část území je ale v těsné blízkosti vojenských stanovišť, která má v oblasti Turecko, jež podporuje některé z povstaleckých skupin bojujících v Sýrii.

Podle předchozí dohody s Ruskem mělo Turecko tyto skupiny přinutit ukončit útoky na syrskou armádu. V bojích v minulých dnech přišly o život desítky lidí včetně civilistů a Turecko přišlo o 14 vojáků.

Peskov dnes prohlásil, že Turecko neplní svou povinnost danou dohodou a že povstalci pokračují v útocích na syrské vojáky a ruská vojenská stanoviště v Sýrii. "Syrské jednotky útočí v Idlibu na teroristy, ne na civilisty," řekl mluvčí.

Ruská agentura TASS informovala, že se Erdogan s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v telefonátu dohodli, že rusko-turecké diplomatické kontakty budou pokračovat. V Ankaře dnes také jedná americký zmocněnec pro Sýrii James Jeffrey. Před rozhovory řekl, že Washington chce nabídnout podporu spojenci z NATO, "ohrožovanému Asadovým režimem a Ruskem".

Turecko v minulých dnech poslalo ke svým stanovištím posily čítající podle agentury Reuters 5000 vojáků. Erdogan dnes prohlásil, že turecká armáda zahájí proti syrské letecké i pozemní útoky kdekoli v Sýrii, pokud padne ještě další turecký voják. Turecko zřídilo v severosyrské provincii Idlib 12 vojenských postů a Erdogan varoval, že pokud Turecko začne bojovat, neomezí se na toto území.

Syrská armáda chce vybojovat Idlib coby poslední provincii, kterou z velké části kontrolují povstalci a radikální skupiny. Z domovů kvůli tomu uprchlo v minulých deseti týdnech 700.000 lidí, což je hrozba pro Turecko, které od začátku syrské války přijalo už 3,6 milionu syrských uprchlíků.

Loading...
Vstupte do diskuze (69)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko posílá do Středomoří dvě válečné lodě, mají se zapojit do bojů v…

28.02.2020 09:09 Do Středozemního moře míří dvě ruské fregaty se střelami s plochou dráhou letu, které se už dříve…

Syrské nálety v Idlibu usmrtily 33 tureckých vojáků. USA, NATO a OSN jsou…

28.02.2020 09:03 Aktualizováno Syrská armáda ve čtvrtek zabila 33 tureckých vojáků a dalších více než 30 vážně zranila při palbě v…

Turecká média: Stovky uprchlíků se vydaly k hranici s Řeckem

28.02.2020 08:28 Několik stovek migrantů se na severozápadě Turecka vydalo na pochod k řecké hranici. S odvoláním na…

Povstalci dobyli na syrské armádě zpět klíčové město, mají podporu Turecka

27.02.2020 21:46 Aktualizováno Syrští povstalci, které podporuje Turecko, dobyli zpět severosyrské město Sarákib. O bojích dnes…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama