Pieta k holocaustu: Rasismus je zhoubná nemoc, řekl Rivlin. Netanjahu odsoudil Írán

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes na vzpomínkové akci věnované obětem holokaustu řekl, že nejvíce antisemitským režimem světa je Írán a že svět by měl proto vůči němu zaujmout rozhodný postoj. Zároveň poděkoval Spojeným státům za to, že se postavily "tyranům z Teheránu". Izraelský prezident Reuven Rivlin před ním v projevu u příležitosti 75. výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi přirovnal rasismus a antisemitismus ke zhoubné chorobě, vůči níž nejsou imunní ani demokratické státy.

"Izrael bude navěky vděčný za oběti, které přinesli spojenci během druhé světové války. Bez těchto obětí by tu dnes nebyli ani žádní přeživší," řekl na pietní akci v jeruzalémském památníku Jad vašem Netanjahu. "Pamatujeme si však, že před 80 lety, kdy Židé čelili zkáze, se k nám svět obrátil zády," dodal.

"Židé se z holokaustu poučili a vědí, že nemohou brát jakékoli hrozby ohledně vyhlazení na lehkou váhu a musejí se s nimi utkat, dokud jsou zvládnutelné," pokračoval Netanjahu a vzápětí označil za největší hrozbu pro Izrael a za "nejvíce antisemitský režim na světě" Írán. "Vyzývám vlády, aby učinily, co je v jejich silách, a Íránu se postavily."

"Musíme se s plnou silou postavit proti hlavnímu šiřiteli antisemitismu, proti jediné vládě na světě, pro niž je popírání holokaustu součástí státní politiky a která hrozí Izraeli vymazáním z mapy. Svět se musí postavit islámské republice Írán," řekl krátce po něm americký viceprezident Mike Pence.

#BREAKING: "The world must stand strong against the Islamic Republic of Iran," @VP Mike Pence says.#WorldHolocaustForum #WHF2020JLM.?: GPO / Yad Vashem pic.twitter.com/3wa8SzUnic

— Ezra Taylor (@nezrataylor) January 23, 2020

Ruský prezident Vladimir Putin hovořil poměrně krátce a znovu připomněl podíl sovětské armády na osvobození Evropy od nacistů a zejména osvobození Osvětimi Rudou armádou před 75 lety. "Připomínáme si všechny oběti nacistů včetně šesti milionů židů, kteří zahynuli v táborech," řekl Putin, podle nějž 40 procent obětí holokaustu byli sovětští občané. Agentura AP nicméně upozornila, že podle historiků pocházel ze Sovětského svazu zhruba jeden milion židů zavražděných ve vyhlazovacích táborech. Kontroverzní údaj, který dnes ruský prezident zmínil několikrát, zřejmě zahrnuje i 1,5 milionu židovských obětí z východní Evropy okupované Sovětským svazem na základě předválečného paktu s nacistických Německem.

"Holokaust není pouhá historie, s níž je možno si zahrávat, zkreslovat ji nebo zpochybňovat. Existuje tady pravda a historie podpořená důkazy. Nenechme se proto splést, protože to nás může zavléci do srdce temnoty," apeloval francouzský prezident Emmanuel Macron. Ten zároveň varoval před "moderním antisemitismem" v podobě xenofobie a intolerance, který se objevuje stále častěji.

"Europe should remain united, #NeverForget and never divide itself. Every single time in history #Antisemitism led the incapability of accepting the other. Everytime it appeared racism also flourished." @EmmanuelMacron #WHF2020JLM pic.twitter.com/nC7mq5LwPh

— EJC (@eurojewcong) January 23, 2020

Prezident Rivlin hovořil o přetrvávající hrozbě antisemitismu. Ten se, podle něj netýká jen Židů. "Rasismus a antisemitismus jsou zhoubné choroby, které dokážou zničit národy a celé země, a žádná společnost ani demokracie vůči nim nejsou imunní," řekl.

Související

Více souvisejících

Izrael holocaust Reuven Rivlin (izraelský prezident) Benjamin Netanjahu Emmanuel Macron Vladimír Putin rasismus Írán Mike Pence Antisemitismus

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyrazí poprvé od znovuzvolení na zahraniční cestu. Tentokrát si nevybral Bělorusko ani Turecko

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny. Bude to jeho první zahraniční cesta od opětovného zvolení do prezidentské funkce, která má posílit vztahy mezi Moskvou a Pekingem. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy