"Řezníci" před soud. Asad musí být potrestán za plynové útoky, zní z Británie

NÁZOR - Existuje svůdná představa, ke které se upínají některé evropské vlády a někteří evropští politici, že syrská občanská válka je u konce, konstatuje editorial serveru The Observer. Renomovaný týdeník deklaruje, že to by bylo politicky žádoucí, pokud by se miliony syrských uprchlíků v Turecku a Jordánsku mohly vrátit domů a nesloužily jako připomínka chronického strachu EU z migrantů.

Přidejte svůj názor 308 komentářů

Bašár Asad
doporučujeme

Tyran zatím nezvítězil

Konec syrské války by odstranil hlavní příčinu nestability v Levantě a ve východním středomoří, připouští britský server. Nastiňuje, že Rusko a Írán by hůře hledaly výmluvy pro své geopolitické hry s životy civilistů a prchlivý turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan by měl o důvod méně si stěžovat.

To platilo zhruba 18 měsíců zpět, kdy se schylovalo k vítězství syrského diktátora Bašára Asada, přiznává The Observer. Dodává, že Spojené státy a země Perského zálivu tehdy opustily syrské opoziční síly, které se vydaly na chaotický ústup na sever země a některé země, například Itálie, zvažovaly obnovu diplomatických styků s Damaškem.

"Namísto očekávané rozhodující ofenzivy ale Rusko uzavřelo s Erdoğanem dohodu o vytvoření demilitarizované zóny v severozápadní provincii Idlib," pokračuje editorial. Připomíná, že do oblasti se uchýlily stovky tisíc uprchlíků a když bylo loni obnoveno násilí, provincie se stala symbolem odporu i extrémní brutality Asadova režimu.

V Idlibu má platit další příměří, ale provincie je tentokrát v sevření režimních sil, rekapituluje prestižní server. Podotýká, že "tyran z Damašku" zatím nezvítězil, což je důležité pro další vývoj, navíc za situace, kdy události z minulého týdne silně připomněly, proč se svět nesmí smířit s vítězstvím, po kterém Asad baží.

Poprvé od začátku války v roce 2011 mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která dohlíží na dodržování úmluvy o chemických zbraních z roku 1997, přímo obvinila "vysoká patra" syrské armády - a tím pádem i samotného Asada - z nařízení nelegálních chemických útoků, poukazuje The Observer. Vysvětluje, že se jednalo o úder na povstalci drženou vesnici Latámina na severu země z března 2017.

Syrská bojová letadla na vesnici dvakrát svrhla sarin, nervový plyn, který zranil desítky lidí, konstatuje editorial. Dodává, že při jiném útoku byl z helikoptéry svržen kanystr s chlórem, který se propadl srze střechu nemocnice.  

Vina se konečně prokázala

"OPCW opakovaně zaznamenala nelegální použití chemických zbraní v Sýrii, ale nikdy nikoho neobvinila, ani nejmenovala pachatele," píše britský týdeník. Upozorňuje, že podrobná zpráva z minulého týdne se zakládá na výpovědi očitých svědků, lékařských záznamech a satelitních snímcích.   

Zpráva byla sepsána navzdory syrskému režimu, který odmítl spolupracovat a zakázal vyšetřovatelům zasaženou vesnici navštívit, uvádí renomovaný server. Dodává, že práci OPCW komplikovalo také Rusko, například opakovanými vety v Radě bezpečnosti OSN a cynickými dezinformačními kampaněmi.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Jen pár dní po útocích v Latámině zabil režimní chemický útok na nedaleké město Chán Šajchún 89 lidí, připomíná editorial. Poukazuje, že toto zvěrstvo přimělo Spojené státy k vypálení střel s plochou dráhou letu na syrské vojenské cíle, ale ani to Asada neodradilo do dalšího nasazení chemických zbraní.

Detailní, faktografické důkazy OPCW konečně ukázaly Asadovu vinu, tvrdí The Observer. Vyzdvihuje, že probíhají další vyšetřování, ale i aktuální zpráva stačí jako základ pro akci OSN a 193 signatářů úmluvy o chemických zbraních, která by předvedla obviněné k soudu a spravedlivě potrestala jejich zločiny.

"S ohledem na zkušenost minulosti jsou šance, že se tak brzy stane, slabé," přiznává britský týdeník. Dodává, že Washington dle předpokladů využil zprávy především ke kritice Moskvy a Teheránu, EU hovoří pouze o zvážení nových sankcí, zatímco Asadův režim zjištění plošně odmítá a označuje je za "zfalšovaná a vykonstruovaná".

I když by bylo dobré se mýlit, nic se nezměnilo, zoufá si The Observer. Doufá, že mezinárodní společenství, které tak dlouhou dobu rezignovalo na své povinnosti, nakonec přece jen ukáže vůli hnát "řezníky" syrského režimu k soudu - třeba v nepřítomnosti - za Latáminu a další válečné zločiny, které spáchali. "Asadovi se nesmí dovolit vyhrát," apeluje editorial.   

Loading...
Vstupte do diskuze (308)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA prvně od květnového příměří v Afghánistánu útočily na Tálibán

05.06.2020 18:06 Spojené státy provedly první letecký úder proti afghánskému povstaleckému hnutí Tálibán od…

V Izraeli výrazně roste denní počet nakažených koronavirem

05.06.2020 17:55 V Izraeli v posledním týdnu výrazně vzrostl počet nově nakažených koronavirem, za uplynulý den…

K úternímu smrtícímu útoku v Kábulu se přihlásil Islámský stát

04.06.2020 19:40 K úternímu bombovému útoku v mešitě v afghánském hlavním městě Kábulu se dnes přihlásila…

Nová vlna pandemie? Írán ohlásil rekordní nárůst případů koronaviru

04.06.2020 12:37 V Íránu za den přibylo 3574 nových případů nákazy koronavirem, což je dosud nejvyšší denní nárůst.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy