Spolupráce na Blízkém východě. Írán pomůže Sýrii zlepšit protivzdušnou obranu

Írán a Sýrie se dohodly na vojenské a obranné spolupráci. Podle smlouvy, kterou dnes podepsali náčelník generálního štábu íránské armády Mohammad Bagherí a syrský ministr obrany Alí Ajjúb, Íránci Syřanům pomohou posílit systémy protivzdušné obrany země. Informovala o tom íránská televize.

Syrský MiG-29
doporučujeme

Írán je vedle Ruska hlavní spojenec syrského režimu prezidenta Bašára Asada ve válce, která v Sýrii začala v roce 2011 a vyžádala si životy až 380.000 lidí.

"Posílíme syrské systémy protivzdušné obrany a zlepšíme vojenskou spolupráci obou našich zemí," uvedl Bagherí. Přiznal také, že dohoda je též projevem vůle Íránu čelit americkému tlaku. Její součástí je totiž bod požadující "stažení všech zahraničních jednotek, které jsou v Sýrii nelegálně".

V Sýrii má své vojáky také Rusko, ale se souhlasem Damašku. Američané stále působí na syrském severovýchodě, tedy v oblastech obývaných Kurdy. Coby spojenci jejich oddílů umožnili Kurdům porazit na severu bojovníky teroristické organizace Islámský stát.

Rusko do bojů vstoupilo roku 2015 a ačkoli od té doby pomohlo syrskému prezidentovi Asadovi získat znovu kontrolu nad velkou částí Sýrie, nevyřešená zůstává situace na severozápadě země, v provincii Idlib a jejím okolí. Působí tam dosud radikální skupiny a odpůrci Damašku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Libanonu odletěly vojenské speciály, přivezou české hasiče

11.08.2020 10:32 Aktualizováno Do Libanonu dnes v noci a nad ránem odletěla dvě vojenská letadla, která z Bejrútu přepraví český…

Na irácko-kuvajtské hranici explodoval konvoj, vezl zbraně pro armádu USA

11.08.2020 07:46 Poblíž irácko-kuvajtské hranice explodoval v pondělí večer konvoj se zbrojními dodávkami pro…

Libanonská vláda podala po výbuchu v Bejrútu demisi

10.08.2020 20:49 Aktualizováno Libanonský premiér Hasan Dijáb dnes oznámil, že jeho vláda podala demisi. Stalo se tak po ničivém…

Obnova Bejrútu: Dárci přislíbili přes 250 milionů eur, exploze musí být…

09.08.2020 21:18 Aktualizováno Na dnešní mezinárodní videokonferenci zorganizované Francií ve spolupráci s OSN bylo na pomoc…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama