Svržení íránského režimu je jediná možnost, tvrdí američtí analytici

NÁZOR - Změna íránského režimu je jedním z největších tabu americké zahraniční politiky, konstatují mezinárodně političtí analytici Reuel Marc Gerecht a Ray Takeyh. V komentáři pro server Washington Post tvrdí, že každý, kdo tuto možnost zmíní, je odmítnut coby válečný štváč a strůjce chaosu.

Provinil se Írán méně?

Spojené státy podporovaly a přivítaly pád diktatur v mnoha zemích, především bývalém sovětském impériu, stejně jako uvalily sankce na Jihoafrickou republiku kvůli apartheidu, připomínají Gerecht a Takeyh. Ptají se, zda se Írán provinil méně, když má na svědomí stovky tisíc mrtvých v Sýrii.

"Nezájem íránské teokracie o práva a životní podmínky tamních obyvatel je pravidelně vede k masovým protestům," píšou analytici. Deklarují, že imperialistické ambice Íránu ohrožují jeho sousedy, a přesto americká levice běžně tvrdí, že Spojené státy si nesmí dovolit nahradit tamní režim.

Washington Post nedávno publikoval dvě varování liberálních analytiků, podle nichž je férové položit si otázku, zda je politický či sociální kolaps osmdesátimilionové země v době globální pandemie v zájmu Spojených států či kohokoliv dalšího, připomínají Takeyh a Gerecht. Podotýkají, že mluvit o konci íránského režimu, neřku-li o urychlení jeho pádu je ve "slušné washingtonské společnosti" považováno za nevhodné a přehnaně ideologické.

Debata o americké politice vůči Íránu se podle Gerechta s Takeyhem svrhla v diskuzi o Spojených státech. Pokud proti íránskému režimu vystupují konzervativci, liberálové se často vehementně snaží argumentovat v jeho prospěch, například tvrzením, že není tak hrozný jako ten saúdskoarabský, konstatují analytici. Dodávají, že za svůj odpor vůči Teheránu si kupříkladu republikánský senátor Tom Cotton vysloužil odsouzení coby reakcionář, ne-li zlosyn.  

Poté, co Cotton v roce 2015 v otevřeném dopise varoval íránské politiky, že dohoda o íránském jaderném programu nemusí být pro příštího republikánského amerického prezidenta závazná, demokratický senátor Chris Murphy mluvil o "podrývání prezidentské autority" a tehdejší americký ministr zahraničí John Kerry prohlašoval, že je "naprosto zaskočen", připomínají Gerecht a Takeyh.

Zastánci spolupráce s klerikálním režimem také často zlehčují jeho ostrý a konstantní antisemitismus, stejně jako jeho misogynie a homofobie nepodněcuje liberály k volání po sankcích, uvádějí analytici. Podotýkají, že zatvrzelá levice, například zahraničněpolitičtí poradci demokratického senátora Bernieho Sanderse, považuje za projev bigotnosti a agresivity označení íránské náboženské vlády za mulláhy, přestože pojem samotní Íránci používají jako synonymum pro klerika.

Jako Sovětský svaz

"Někteří se dokonce snaží přičítat tvrdé represe Teheránu vůči vlastnímu lidu antiamerickému rozhořčení, které údajně posiluje zastánce tvrdé linie, kteří by byli slabší, pokud by Washington nebyl tak zlý," pokračují Gerecht s Takeyhem. Dodávají, že za situace, kdy intelektuálové nedokážou přemýšlet o pádu íránského režimu, tak nečiní ani tajné služby, které dokážou vysledovat politické nálady.

Gerecht a Takeyh předpokládají, že typické memorandum CIA poukazuje na problémy plynoucí z konfrontace s íránským režimem a na konci zřetelně ujišťuje o jeho přežití. Tvrdí, že američtí zpravodajci málokdy dokážou zachytit diskontinuitu, přestože Írán dnes připomíná Sovětský svaz v 70. letech a jde o vyčerpaný režim, který chybně reaguje na každou další krizi. "A stejné tajné služby, které prostě nedokázaly vidět odumírání Sovětského svazu, nevidí trhliny v (íránském) klerikálním režimu," píšou analytici.        

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Americký přístup k Íránu definuje kontrola zbrojení, což platilo o Obamovu a částečně i o Trumpovu prezidentství, konstatují Gerecht a Takeyh. Problém podle nich spočívá v tom, že Washington musí předstírat, že jedná s dostatečně umírněným partnerem, který usiluje o stabilitu v regionu, že Írán je ochoten opustit svou náboženskou ideologii a imperiální ambice a že tamní režim je trvalý a dokáže ustoupit výměnou za zapojení do globální ekonomiky.

Tato ekonomická argumentace ve Spojných státech mimořádně zabírá, přestože nedávná historie, především čínský příklad, ukazuje, že i tuhé autoritářství se může přizpůsobit požadavkům trhu, poukazují analytici. Doplňují, že mnoho lidí ve Washingtonu se obává, že jedinou alternativou ke kontrole zbrojení je válka, ale lepší by byla strategie bezohledného nátlaku, která časem íránský režim rozdrtí.

V tom spočíval princip zadržování představený americkým diplomatem Georgem Kennanem, který ve 40. letech hájil trpělivý přístup k Sovětskému svazu, připomínají Gerecht a Takeyh. Doporučují realizovat stejnou politiku vůči Íránu, jelikož není těžké pozorovat, že antiamerikanismus je nedílnou součástí íránského režimu, přičemž nejvyššího vůdce ajatolláh Alí Chámeneí, vládnoucí klerikální elita a Revoluční gardy nechtějí vytvořit normální zemi.  

"Jakmile přijmete tuto skutečnost - jako mnoho demokratů předtím, než dohoda o íránském jaderném programu oslabila jejich podporu sankční politice -, změna režimu se stává jedinou životaschopnou možností, pochopitelně za předpokladu, že především věříte v roli Spojených států na Blízkém východě," deklarují závěrem autoři komentáře.  

Související

Více souvisejících

Írán USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 24 minutami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Britové i po vyrovnaném duelu s Dánskem stále bez bodu. Němci opět nastříleli osm branek

Duel dvou trápících se mužstev pražské skupiny A, tedy duel mezi Velkou Británií a Dánskem, nabídl v pátek odpoledne vyrovnanou bitvu, ze které vzešli nakonec vítězně Seveřané, navzdory dobrému vstupu do zápasu ze strany Britů. Ti sice svého soupeře trápili a dokázali hrát vyrovnanou partii, zásluhou přesilovkového gólu Wejseho však tři body putovali k dánskému týmu, Britové jsou dále bez bodu. Kdo rozhodně není bez bodu, je v ostravské skupině Německo, zvláště pak po posledních dvou zápasech, v nichž nastřílelo celkem 16 branek. 

před 1 hodinou

Petr Fiala

Fiala ocenil reakci odborů. Vyhlíží návrat k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají. 

před 1 hodinou

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 1 hodinou

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

Izrael v Haagu popřel genocidu: Je tam tragická válka, nedochází tam ale ke genocidě

Izrael v pátek na půdě Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu uvedl, že válka v Pásmu Gazy je tragická, nejde však o genocidu. Reagoval na tvrzení Jihoafrické republiky (JAR), která ještě v prosinci podala stížnost vůči Izraeli za údajnou genocidu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy