Tálibán odškodnil rodiny zemřelých sebevražedných atentátníků

Afghánské islamistické hnutí Tálibán ocenilo sebevražedné atentátníky, kteří zahynuli ve válce proti bývalé afghánské vládě a jejím západním spojencům. Jejich rodinám darovalo peníze a slíbilo půdu. Podle agentury Reuters o tom v prohlášení informovalo ministerstvo vnitra vlády vedené Tálibánem.

Ministr vnitra Sirádžuddín Hakkání, na jehož hlavu Spojené státy v minulosti vypsaly odměnu deset milionů dolarů (téměř 220 milionů Kč) jako na nebezpečného teroristu, se s příbuznými atentátníků setkal při slavnostním obřadu v hotelu Intercontinental v metropoli Kábulu. Právě tento hotel se v roce 2018 stal terčem jednoho ze sebevražedných útoků.

"Ministr ve svém projevu ocenil džihád a oběti mučedníků a mudžáhidů a nazval je hrdiny islámu a země," uvedlo ministerstvo vnitra v prohlášení na twitteru. Rodiny atentátníků dostaly oblečení, 10.000 afghání (asi 2700 Kč) a slib půdy, řekl mluvčí ministerstva.

Sirádžuddín Hakkání převzal po smrti svého otce Džalaluddína Hakkáního vedení sítě Hakkání, která byla v posledních letech jednou z nejmocnějších a nejobávanějších povstaleckých skupin v Afghánistánu a má na svědomí řadu pumových a dalších útoků na afghánské a zahraniční vojáky. Podle USA se jedná o teroristické hnutí. Sirádžuddín Hakkání je hledaný americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) v souvislosti s útokem na jiný kábulský hotel, při němž bylo v roce 2008 zabito šest lidí, včetně jednoho amerického občana.

Související

Více souvisejících

Afghanistán Tálibán

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Izraelská invaze do Rafahu se blíží. Město opouští statisíce lidí

Podle izraelských médií opustily město Rafah v Pásmu Gazy před blížící se izraelskou ofenzívou až statisíce lidí. Uvedla to agentura DPA.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy