Teherán naléhá na USA, aby s návratem k jaderné dohodě pospíšily

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf vyzval Washington, aby si pospíšil s návratem k jaderné dohodě z roku 2015. Podle agentury Reuters při tom poukázal na to, že nový zákon, který prošel parlamentem, nutí íránskou vládu k tvrdšímu "jadernému" postoji, pokud Spojené státy své sankce nezmírní do 21. února.

Muhammad Džavad Zaríf
doporučujeme

Šéf íránské diplomacie v této souvislosti rovněž upozornil na červnové volby v Íránu. Jestliže v nich bude zvolen prezidentem stoupenec tvrdého politického kurzu, může být dohoda ještě více ohrožena.

"Američanům čas utíká, a to jak kvůli zákonu, který prošel v parlamentu, tak kvůli volební atmosféře, která bude následovat po íránském novém roce," řekl Zaríf podle Reuters v rozhovoru, který v sobotu poskytl deníku Hamšahrí. Íránský nový rok začíná 21. března.

Íránský parlament, kterému dominují zastánci tvrdé linie, schválil v prosinci zákon, který stanovil dvouměsíční lhůtu pro uvolnění amerických sankcí.

Administrativa nového amerického prezidenta Joea Bidena zkoumá způsoby, jak obnovit jadernou dohodu, kterou Írán v roce 2015 podepsal se světovými mocnostmi. V roce 2018 od ní odstoupil bývalý prezident Spojených států Donald Trump, který také obnovil sankce vůči Íránu.

Teherán na to postupně reagoval porušováním podmínek stanovených dohodou. V lednu Íránci obnovili obohacování uranu na dvacet procent, tedy na úroveň, které dosáhli před dohodou.

Biden dal najevo, že pokud by se Teherán vrátil k přísnému dodržování dohody, Washington by jej následoval a použil by to jako odrazový můstek k širší dohodě, která by mohla omezit vývoj raket a regionální aktivity Íránu.

Teherán na druhé straně sdělil, že než obnoví jadernou dohodu, musí Washington nejprve zmírnit sankce. Íránci přitom vyloučili jednání o širších bezpečnostních otázkách, jako je jejich raketový program.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vraždu Chášukdžího podle amerických zpravodajců schválil korunní princ

26.02.2021 21:34 Aktualizováno Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán schválil operaci s cílem zajmout nebo zabít…

USA bombardovaly zařízení proíránských milic v Sýrii

26.02.2021 10:59 Spojené státy provedly při první vojenské akci pod vedením nového prezidenta Joea Bidena vzdušné…

Izrael očkoval alespoň jednou dávkou vakcíny polovinu obyvatel

26.02.2021 10:02 Izraelští zdravotníci poskytli alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19 už polovině obyvatel.…

Netanjahu přiznal, že darování vakcín je diplomatický krok. Dostalo je i…

24.02.2021 21:07 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes připustil, že se o vakcíny proti koronaviru podělil s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama