Totální lockdown v Izraeli skončil, šíření koronaviru se podařilo výrazně zbrzdit

Izrael dnes díky poklesu nových případů nákazy covidem-19 po měsíci uvolnil část tvrdých opatření proti koronaviru. Otevřely se jesle a školky, národní parky a pláže. Lidé se mohou nově vzdálit dále než kilometr od domu. Otevřeno mohou mít malé podniky a restaurace budou moci prodávat jídlo s sebou. Informuje o tom agentura AFP. Uvolnění se netýká některých míst, kde žijí ultraortodoxní židé, kde je nemocnost stále vysoká.

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

"Tentokrát budeme karanténu uvolňovat opatrně," ujistil Izraelce v sobotu večer premiér Benjamin Netanjahu. Dodal, že první fáze uvolňování opatření proti koronaviru, která vstoupila v platnost 18. září, se protáhne na několik měsíců až do února příštího roku.

Setkávat se v Izraeli může i nadále nejvíce deset lidí v uzavřené místnosti a 20 lidí venku. Země se podobně jako Česká republika dobře vyrovnala s první vlnou nákazy na jaře a opatření rychle uvolnila, aby pomohla oživení ekonomiky. Počet nově nakažených ale začal rychle stoupat a v září byla míra nákazy jedna z nejhorších na světě.

Ke konci září se počet nově nakažených v devítimilionovém Izraeli pohyboval mezi 8000 a 9000. Ve středu se údaj dostal pod 2000 denně. Od začátku epidemie vykázalo izraelské ministerstvo zdravotnictví více než 302.800 nakažených, z nichž více než 2200 zemřelo.

Premiér v sobotu vyzval zvláště ultraortodoxní židy, aby se nařízeními řídili. Předeslal také, že pokud počet nemocných znovu začne rychle růst, restrikce se ihned obnoví.

V Tel Avivu bude hospitalizován generální tajemník Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Saíb Irikát. Agentuře AFP to dnes sdělila jeho rodina. Pětašedesátiletý palestinský vyjednavač, který před třemi lety podstoupil transplantaci plic ve Spojených státech, se potýká s těžkými příznaky covidu-19.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán čelí rychlému šíření nákazy covid-19, zavře se většina škol a mešit

31.10.2020 15:25 Írán dnes prodloužil restrikce, které mají zpomalit šíření koronaviru. Týká se to hlavního města…

Ničivé zemětřesení v Turecku a Řecku: Mrtvých přibývá, tsunami odnášela…

31.10.2020 13:38 Aktualizováno Už 28 mrtvých a více než 800 zraněných evidují v Turecku a Řecku v důsledku pátečního zemětřesení,…

Incident v Mekce: Řidič velkou rychlostí najel do vchodu Velké mešity …

31.10.2020 12:39 Řidič v Saúdské Arábii autem prorazil zátarasy u Velké mešity v Mekce a najel do jednoho jejího…

Na jihu Iráku explodoval plynovod. Zemřeli dva lidé, desítky zraněných

31.10.2020 11:58 Dva lidé přišli o život a přes 50 dalších se zranilo při výbuchu plynovodu na jihu Iráku. Oznámila…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama