Turecko přeruší podmořský průzkum těžby, Řecko ho kritizovalo

Turecko přeruší kontroverzní průzkum těžby zemního plynu ve východním Středomoří. Prohlásil to dnes mluvčí tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Atény tvrdí, že se průzkum odehrává v řeckých vodách, a před týdnem do oblasti vyslaly bojová plavidla svého námořnictva.

"Buďme konstruktivní a na nějaký čas to (průzkum těžby) odložme," citoval mluvčí Ibrahim Kalin v televizi CNN Türk tureckého prezidenta. Dodal, že se jedná o vstřícný krok mající za cíl uvolnit napětí ve vztazích se sousedním Řeckem.

Vláda v Aténách turecký záměr dočasně stáhnout lodě na průzkum těžby poblíž Kréty přivítala. "Je to dobré rozhodnutí," uvedl mluvčí řecké vlády Stelios Petsas. Média s odvoláním na zdroje z blízkosti ministerstva obrany uvedla, že z oblasti se již stáhly také všechny turecké válečné lodě, které tam Ankara v důsledku eskalace napětí z minulého týdne vyslala.

Do sporu se v uplynulých dnech vložila německá kancléřka Angela Merkelová, která si na toto téma telefonovala s Erdoganem i řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem.

Podle Atén je turecký průzkum nezákonný, neboť oblast patří k výlučné ekonomické zóně Řecka. K zastavení průzkumu vyzvala Ankaru také Evropská unie. Podle tureckého právního výkladu mají ostrovy jako Kréta kolem sebe teritoriální vody, nikoliv už výlučnou ekonomickou zónu.

Trvalé řešení konfliktu o práva na využívání nerostného bohatství ve vodách Egejského moře a východního Středomoří se navzdory současnému ústupku Ankary nerýsuje, podotýká DPA. Turecko nadále rozporuje status mnoha řeckých ostrovů a chce na toto téma s Řeckem vyjednávat. Atény jsou ochotny vést debatu pouze o kontinentálním šelfu.

Související

Turecko, ilustrační foto

Turecko sčítá hlasy ve volbách. Erdoganův favorit ztrácí

Opozice v Turecku si zřejmě po nedělních komunálních volbách udrží kontrolu nad klíčovými velkými městy. Vyplývá to z předběžných dílčích výsledků voleb zveřejněných tureckými médii. Tábor kolem prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana si dal za cíl ovládnout velká města jako Istanbul, Ankara, Adana či Bursa.

Více souvisejících

Turecko Zemní plyn Řecko

Aktuálně se děje

před 33 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy