Tvrdá slova o Sýrii: Rusko vraždí civilisty, USA impotentním pozorovatelem

NÁZOR - Syrský diktátor Bašár Asad a jeho ruští a íránští spojenci již roky realizují krvavou, ale systematickou strategii při opětovném ovládání povstalci kontrolovaných území, poukazuje editorial serveru Washington Post. Vlivný deník připomíná, že v jejich nová ofenziva vyhnala z domovů desítky tisíc syrských civilistů, a to v těžkých zimních podmínkách.

Opakující se proces

Asadův režim vede brutální útoky, které mají za cíl vyhnat z oblastí civilisty, nastiňuje americký server. Konstatuje, že se nevyhýbá ani záměrnému bombardování nemocnic, škol a tržišť.

Poté, co konsoliduje své pozice v příslušné oblasti, Asad reaguje na mezinárodní tlak a souhlasí s příměřím, podotýká washingtonský deník. Dodává, že po několikaměsíční pauze se celý proces opakuje.

Nová ofenziva syrských a ruských sil, která začala třetí prosincový týden v provincii Idlib na severu země, proto opět cílí na civilisty, upozorňuje editorial. Odkazuje na tvrzení lidskoprávních a humanitárních organizací, podle kterých se na cestu k tureckým hranicím vydalo až 100 tisíc lidí.

"Útok je pokračováním tažení do provincie, které začalo v dubnu a před srpnovým příměřím z domova vyhnalo přes 500 tisíc lidí," pokračuje renomovaný server. Zmiňuje obavy humanitárních organizací, že aktuální ofenziva může toto číslo rychle zdvojnásobit a vyhnat desítky tisíc lidí ven, do tuhých zimních podmínek.

Turecko navíc již dávno uzavřelo svou hranici se Sýrií, což znamená, že uprchlíci se nemají kam bezpečně uchýlit, deklaruje Washington Post. Přiznává ovšem, že Idlib představuje pro Ankaru a západní země složitý problém, jelikož v provincii se nacházejí 3 miliony lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Sýrie, ale kontrolují ji extremisté z organizace Haját Tahrír aš-Šám, odnože al-Káidy.

Syrská a ruská taktika při dobývání provincie se ale opět zaměřuje především na nevinné civilisty, tvrdí americký deník. Odkazuje na tvrzení syrské exilové organizace Syrian Observatory for Human Rights (SOHR), která tvrdí, že od dubna v Idlibu zahynulo přes 5 tisíc lidí.

V hlavní roli Turecko

Turecko loni slíbilo, že extremisty odzbrojí, ale zatím tak neučinilo, ačkoliv má v Idlibu vlastní vojenská stanoviště a podporuje další povstalecké skupiny, poukazuje editorial. Dodává, že turečtí diplomaté v uplynulém týdnu opět pouze vyzvali Rusko, aby ofenzivu zastavilo.

"Spojené státy, které kdysi vyjednávaly s Moskvou, se staly impotentním pozorovatelem," nebere si servítky prestižní deník. Zmiňuje tweety amerického prezidenta Donalda Trumpa, které si pouze posteskly na tím, že Rusko, Sýrie a Írán zabíjejí, respektive se chystají zabít tisíce nevinných civilistů, a vyzvaly uvedené země, aby od toho upustily.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Jiný Trumpův tweet naznačuje, že masakru se snaží aktivně zabránit Turecko, připomíná vlivný server. Přiznává, že právě turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan má největší šanci zamezit hrozící humanitární katastrofě, a zřejmě se o to snaží.

SOHR skutečně hlásí, že do Sýrie minulou středu přejelo množství tureckých vojenských vozidel, upozorňuje Washington Post. Konstatuje, že Turecko může přinejmenším použít diplomacii a posílit svá dosavadní vojenská stanoviště, aby rozsah probíhající ofenzivy omezilo, a zároveň činit více při neutralizaci extremistů.      

"I tak by mělo být jasné, kdo je zodpovědný za poslední vlnu syrského utrpení: Asadův režim a ruský prezident Vladimir Putin," píše prestižní deník. Podotýká, že americký Kongres nedávno schválil nový zákon, který počítá se sankcemi vůči syrské vládě a všem, kdo s ní spolupracují, včetně Ruska. "Zákonodárci by měli trvat na tom, aby byl striktně uplatňován," uzavírá editorial.

Související

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

Více souvisejících

Sýrie Ruské angažmá v Sýrii uprchlíci Turecko USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy