UNICEF: V syrském táboře pro rodiny bojovníků IS umírají děti

Nejméně osm dětí mladších pěti let zemřelo v srpnu kvůli špatným podmínkám v táboře Al-Húl na severu Sýrie. Dnes na to upozornil Dětský fond Organizace spojených národů (UNICEF). V táboře žijí desítky tisíc žen považovaných za podporovatelky organizace Islámský stát (IS) se svými ratolestmi.

Ilustrační foto
doporučujeme

Podle UNICEF děti zemřely mezi 6. a 10. srpnem. Smrt čtyř z nich zavinila podvýživa, úmrtí dalších různé jiné příčiny včetně dehydratace způsobené průjmovým onemocněným. V táboře podle fondu strádá na 40.000 dětí ze 60 různých zemí. Tyto děti "nemají přístup k základním službám, v létě trpí ve vedrech a musejí se vyrovnat s prožitým násilím a traumatem z přesídlení", upozorňuje UNICEF.

Mezi pracovníky tábora se navíc minulý týden vyskytl koronavirus, což vedlo k dočasnému omezení některých poskytovaných služeb.

Tábor spravují kurdské síly, které s podporou USA bojovaly proti IS. V zařízení se podle agentury AP nacházejí rodiny členů Islámského státu, kteří se buď Kurdům vzdali nebo se ocitli v zajetí. Země, odkud rodiny pocházejí, se příbuzné bojovníků IS až na výjimky zdráhají přijmout zpět kvůli obavám o bezpečnost.

V roce 2014 se radikálům z IS podařilo získat kontrolu nad téměř polovinou Sýrie a skoro třetinou Iráku. O tři roky později přišel IS prakticky o veškerá území, včetně svých hlavních bašt - iráckého Mosulu a syrské Rakky. Navzdory ztrátě území IS v obou zemích dál sporadicky útočí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Libanonu vypršel termín na sestavení vlády, vyjednávání pokračuje

17.09.2020 19:35 Designovaný libanonský premiér Mustafá Adíb bude dále vyjednávat o složení příští vlády, i když už…

Při bojích v Afghánistánu zemřely desítky lidí

17.09.2020 17:14 Desítky mrtvých si v noci na dnešek vyžádaly prudké boje mezi příslušníky afghánských ozbrojených…

Střet amerických a ruských vojáků v Sýrii nebyl náhodný, varuje analytik

17.09.2020 00:01 NÁZOR - V srpnu vypukly střety mezi americkými a ruskými hlídkami operujícími na severovýchodě…

Izraelský soud vynesl další rozsudek v kauze vraždy Palestinců

16.09.2020 16:16 Mladíka, který se jako nezletilý před pěti lety podílel na plánování žhářského útoku, při němž…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama