USA: Za útoky na porodnici a pohřeb v Afghánistánu stojí IS

Úterní útoky na porodnici a pohřební obřad v Afghánistánu má podle Spojených států na svědomí teroristická organizace Islámský stát (IS). Na twitteru to dnes napsal americký zvláštní vyslanec pro Afghánistán Zalmay Khalilzad. Atentát na pohřební shromáždění na východě země si vyžádal nejméně 24 obětí, stejný počet lidí zahynul i při útoku na porodnici v metropoli Kábulu. Khalilzad později na tiskové konferenci řekl, že se jedná o termínu vnitroafghánských mírových rozhovorů.

Útok na nemocnici v Afghanistánu (12. května 2020).
doporučujeme

Podle Khalilzada dospěla vláda Spojených států k závěru, že oba atentáty spáchala teroristická organizace Islámský stát, která se staví proti mírové dohodě afghánské vlády a radikálního islámského hnutí Tálibán.

"Místo aby spadli do této pasti, kterou nastražil IS, a odložili mír či mu vytvořili překážky, musí se Afghánci spojit, zničit tuto hrozbu a využít historickou příležitost k míru," vyzval na twitteru zvláštní vyslanec USA pro Afghánistán.

Na pohřební obřad v provincii Nangarhár zaútočil v úterý sebevražedný atentátník, který zabil nejméně 24 lidí. V Kábulu tentýž den ozbrojenci vnikli do porodnice. Mezi 24 oběŤmi atentátu jsou dva novorozenci, jejich matky i zdravotní sestry.

K útoku na pohřeb se Islámský stát přihlásil, k atentátu na porodnici nikoliv. Povstalecké hnutí Tálibán se od obou atentátů distancovalo.

Na konci února podepsali představitelé Tálibánu a USA v katarské metropoli Dauhá mírovou dohodu. Spojené státy se v ní zavázaly, že do 14 měsíců z Afghánistánu stáhnou všechny své vojáky a že odejdou i vojáci ostatních zemí NATO. Hnutí Tálibán slíbilo, že zabrání dalším radikálním skupinám ve využívání afghánského území k ohrožování bezpečnosti Spojených států a jejich spojenců. Dohoda předpokládá, že Tálibán začne vyjednávat i s afghánskou vládou.

Tyto rozhovory měly začít 10. března, avšak brzdí je neshody týkající se propuštění vězňů a složení afghánské vlády. Khalilzad dnes přiznal, že dohoda USA s Tálibánem výslovně nezakazuje útoky na afghánské bezpečnostní síly.

Na pohřební obřad v provincii Nangarhár zaútočil v úterý sebevražedný atentátník, který zabil nejméně 24 lidí. V Kábulu tentýž den ozbrojenci vnikli do porodnice. Mezi 24 oběťmi atentátu jsou dva novorozenci, jejich matky i zdravotní sestry. K útoku na pohřeb se Islámský stát přihlásil, k atentátu na porodnici nikoli. Povstalecké hnutí Tálibán se od obou útoků distancovalo.

Islámský stát, který není mezi stranami mírové dohody, nebyl v Afghánistánu ještě zcela poražen a je přítomný především na severu země.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

AP: Spojené státy kvůli Rusku vyslaly do Sýrie další posily

19.09.2020 20:54 Spojené státy vyslaly dalších téměř 100 vojáků a několik obrněných vozidel do východní Sýrie v…

S pompézními svatbami je konec. Epidemie utnula kontroverzní tradici v…

19.09.2020 14:15 Ve slavnostním účesu a nalíčení je Ayse Kelesová nádhernou nevěstou. Je ráda, že se jí podařilo…

Armáda našla v bejrútském přístavu 1,3 tuny zábavní pyrotechniky

19.09.2020 13:32 Libanonská armáda našla při prohledávání zničeného bejrútského přístavu 1,3 tuny zábavní…

Německo, Francie a Británie napsaly OSN. Nehodlají obnovit sankce proti…

19.09.2020 07:37 Německo, Francie a Británie v pátek společně vzkázaly Radě bezpečnosti OSN, že sankční režim…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama