V Izraeli se demonstrovalo proti Netanjahuovi, přišlo 2000 lidí

Až 2000 Izraelců dnes přišlo protestovat k jeruzalémské rezidenci izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Části z nich se nelíbí, jak vláda řeší ekonomické problémy vyvolané koronavirem, dalším Netanjahuovy korupční skandály.

Benjamin Netanjahu
doporučujeme

Akci organizovalo několik skupin - majitelé restaurací, jejichž podnikání ničí opakované uzávěry, samostatně podnikající Izraelci, kteří napadají vládu za nedostatečnou pomoc, a občané, kteří kritizují premiéra za jeho korupční skandály. Premiér kvůli tomu čelí soudnímu procesu.

Na místo přišlo také několik desítek Netanjahuových zastánců. Část demonstrujících se vydala od rezidence k budově parlamentu. Majitelé restaurací účastníkům rozdávali jídlo.

V Izraeli se nákaza koronavirem prokázala u více než 53.500 lidí a na komplikace vyvolané covidem-19 zemřelo 424 z nich. Aktivních je přes 30.000 případů a ministerstvo zdravotnictví dnes odhadlo, že do tří týdnů může být ve vážném stavu až 1000 lidí, dnes jich bylo 256. Za minulý den přibylo 1883 nakažených a dva mrtví. V Izraeli je vlivem epidemie 21 procent nezaměstnaných a jejich počet stále roste.

Vláda po původním uvolnění znovu zpřísňuje opatření a vydává nařízení, která se lidem nelíbí, protože dále zhoršují jejich ekonomickou situaci. Dnes parlament přehlasoval vládní nařízení, podle nějž měly restaurace jídlo jenom rozvážet nebo vydávat k odnosu, ale nikoli servírovat na místě. Kneset ale toto rozhodnutí zrušil.

Protest proti novým uzávěrám se konal s menší účastí také v Haifě. Část majitelů restaurací blokovala silnice a požadovala, aby buď vláda ztráty nahradila, nebo rezignovala. Podobné protesty se konaly i v minulých dnech, o víkendu také v Tel Avivu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vodní děla a desítky zatčených: Izrael první vlnu covidu zvládla ukázkově,…

03.08.2020 14:05 Zatímco na začátku epidemie koronaviru se z Izraele stal téměř premiant v boji proti nákaze, s…

Írán podezírají z manipulace s čísly o koronaviru. Mrtvých je zřejmě…

03.08.2020 12:25 Írán patří z hlediska pandemie covid-19 mezi nejvíce zasažené blízkovýchodní země. Investigativním…

Izraelská armáda zasáhla čtyři teroristy na Golanech, u hraničního plotu…

03.08.2020 07:47 Izraelská armáda dnes oznámila, že na Golanských výšinách vypálila na skupinu ozbrojenců, kteří u…

V Afghánistánu je 20 zraněných po explozích bomb u vězení

02.08.2020 18:29 Asi dvacet lidí dnes utrpělo zranění a jeden zemřel při výbuchu nejméně tří bomb u vězeňského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama