Zrádci mezi Araby? Erdogan peskuje muslimské státy, které mlčí k Trumpovu plánu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes obvinil arabské země ze "zrady" za to, že neodsoudily plán amerického prezidenta Donalda Trumpa na řešení izraelsko-palestinského konfliktu. Informovala o tom agentura AFP. Většina zemí Blízkého východu ale plán, který má podle Trumpa přinést mír v tomto regionu, ani otevřeně nepodpořila. Erdogan dnes také prohlásil, že americký plán nechává osud Palestinců zcela v "krvavých drápech" Izraele.

Recep Tayyip Erdoğan

"Arabské země, které podporují takový plán, se dopouštějí zrady vůči Jeruzalému, vůči svému lidu, a co je nejdůležitější, i vůči lidstvu," prohlásil dnes Erdogan v Ankaře na shromáždění regionálních lídrů turecké vládní strany. Dodal, že Turecko nemá problém s Židy, ale odsuzuje represivní politiku izraelského státu, který upírá práva Palestincům.

"Nikdy nepřijmeme Trumpův takzvaný Plán století, jehož cílem je anektovat (Izraelem) okupovaná palestinská území," uvedl též Erdogan. A vyzval arabské země, aby plán odsoudily. Zdůraznil přitom důležitost Jeruzaléma jako svatého města pro muslimy i křesťany.

zdroj: YouTube

Trumpův plán uznává Jeruzalém jako nedělitelné hlavní město Izraele, pro Palestince je ale prioritou, aby byl východní Jeruzalém hlavním městem jejich budoucího státu. Trump navrhuje hlavní město Palestinců sice v distriktu východního Jeruzaléma, ale jen na jeho okraji.

Podle analytiků Trump předpokládá, že arabské země budou hrát klíčovou roli při realizaci plánu. Když ho ale tento týden s velkou pompou po boku izraelského premiéra Benjamina Netanjahua zveřejňoval, účastnili se této ceremonie ve Washingtonu pouze velvyslanci Ománu, SAE a Bahrajnu. Zástupci ostatních arabských zemí Blízkého východu nedorazili.

Podle některých expertů, které citoval deník The Times of Israel, arabské země k Trumpovu plánu mlčí, protože si chtějí udržet dobré vztahy s USA, ale i proto, že nevěří v jeho realizaci. Některé možná otevřeně vystoupí proti němu, pokud ho Izrael začne jednostranně naplňovat. Z izraelské vlády tento týden zaznívaly hlasy, že by mohla už brzy hlasovat o anexi židovských osad na Západním břehu Jordánu.

Palestinská otázka spojuje arabské země na Blízkém východě několik dekád, v poslední době ale pro ně poněkud ztratila na důležitosti, napsal tento týden deník The New York Times (NYT). Podle NYT je to proto, že tyto země mají ekonomické problémy i starosti o vlastní bezpečnost kvůli růstu napětí ve vztazích Izraele a USA s Íránem. "Obavy z Íránu se pro ně staly větším problémem než palestinská otázka," míní palestinsko-americký novinář Daúd Kuttáb.

Trumpův plán, označovaný některými za součást strategie před březnovými parlamentními volbami v Izraeli i listopadovými prezidentskými volbami v USA, počítá také s ekonomickou podporou arabských zemí Blízkého východu. Navrhuje totiž vytvoření fondu na investice do infrastruktury na palestinských územích, v Egyptě, Jordánsku a Libanonu. Většinu z Trumpem předpokládaných 50 miliard dolarů (asi 1,1 bilionu Kč) ale mají podle něj dodat arabské země a soukromí investoři.

O Trumpově plánu má v sobotu jednat na mimořádném zasedání Liga arabských států (LAS). Její generální tajemník Ahmad Abúl Ghajt tento týden uvedl, že po prvním zběžném přečtení má LAS dojem, že plán je "zásadním porušením práv Palestinců".

Do vraždy novináře Chášukdžího měli být zapojeni i lidé s výcvikem z USA

23.06.2021 16:06 Čtyři saúdskoarabští agenti, kteří se v roce 2018 podíleli na vraždě novináře Džamála Chášukdžího v…

Tálibán ovládl přístupovou cestu z Afghánistánu do Tádžikistánu

23.06.2021 15:05 Afghánské povstalecké hnutí Tálibán od úterý kontroluje hlavní přístupovou cestu z Afghánistánu do…

Bývalý izraelský premiér Netanjahu poděkoval Zemanovi za dopis

23.06.2021 14:49 Bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes na twitteru poděkoval českému prezidentovi Miloši…

Izrael může posílat do karantény i očkované, pokud se setkají s mutací…

23.06.2021 13:10 Izraelské úřady mohou nově poslat do karantény kohokoliv, kdo přišel do kontaktu s velmi nakažlivou…

Írán podle tamních médií zmařil pokus o útok na svůj jaderný program

23.06.2021 12:24 Íránské úřady zmařily útok na íránský civilní jaderný program. Podle agentury AP to dnes uvedl…

Co odhalily prezidentské volby o íránském režimu? Z Washingtonu zní tvrdá…

23.06.2021 00:01 NÁZOR - Íránské prezidentské volby odhalily, že tamní režim se soustředí kolem nesmlouvaných…

FBI blokuje přístup na několik zpravodajských serverů, tvrdí Írán

22.06.2021 21:44 Spojené státy dnes podle íránské státní agentury IRNA zablokovaly přístup na několik zpravodajských…

Izrael odsoudil zvolení Raísího v Íránu

20.06.2021 12:49 Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským…

Raísímu gratulovali Putin či Erdogan, Izrael ho odsoudil

19.06.2021 21:41 Prezidenti Ruska či Turecka dnes gratulovali ultrakonzervativnímu soudci Ebráhímu Raísímu k…

Prezidentské volby v Íránu vyhrál Raísí

19.06.2021 11:17 Aktualizováno Vítězem pátečních prezidentských voleb v Íránu se podle očekávání stal ultrakonzervativní soudce…

Související:

Právě se děje