Bulhaři popáté za dva roky volili, prognóza favorizuje koalici expremiéra Petkova

Podle povolební prognózy vyhraje dnešní volby v Bulharsku reformní koalice uskupení Pokračujeme ve změně (PP) bývalého premiéra Kirila Petkova a liberálně-konzervativního Demokratického Bulharska. Prognóza agentury Gallup podle agentury Reuters koalici připisuje 25,3 procenta hlasů. 

Těsně na druhém místě by měla skončit konzervativně-populistická strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) bývalého premiéra Bojka Borisova a její spojenci s 24,7 procenta hlasů.

V Bulharsku dnes lidé hlasovali v pátých parlamentních volbách za poslední dva roky. Šest milionů voličů rozhodovalo o rozdělení 240 křesel v zákonodárném sboru. Zatím byly zveřejněny jen odhady výsledků na základě dotazování u volebních místností. Podle agentury DPA by mohl být předběžný výsledek hlasování znám nejdříve v pondělí.

Reuters upozorňuje, že Petkovův reformní blok by mohl mít problémy sestavit vládní koalici, především kvůli tomu, že před volbami vyloučil koalici se stranou GERB, pokud ji povede dál Borisov.

Hlavními tématy volební kampaně byly růst inflace a korupce. Debatovalo se také o podpoře Ukrajiny v jejím boji proti ruské agresi. Agentura AP dnes ráno uvedla, že by se podle odhadů do parlamentu mohlo dostat až sedm politických uskupení a své pozice by mohly upevnit strany populistické a proruské. Hlavní rivalové Borisov a Petkov podporují prozápadní orientaci země.

Průběžné výsledky podle stanice BNT také naznačují nízkou volební účast kolem 40 procent. Malý zájem o volby se očekával. Od zatím posledních řádných parlamentních voleb z dubna 2021 vládli ve členské zemi Evropské unie a NATO s jedinou výjimkou úředničtí premiéři a voliči dávají svou únavu z politických šarvátek znát. Loni v říjnu jich přišlo v posledních předčasných volbách hlasovat nejméně od roku 1989 - pouhých 39 procent.

Související

Více souvisejících

Bulharsko volby v Bulharsku Bojko Borisov Kirill Petkov

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 33 minutami

Aktualizováno před 34 minutami

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Živě Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

před 59 minutami

před 1 hodinou

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Marian Jurečka

Důchody se dočkají změn. Jurečka představil reformu penzí

Ministerstvo práce dokončilo návrh zákona týkající se reformy penzí, který představuje důležité změny v systému penzijního zabezpečení. Tento návrh upravuje několik klíčových aspektů, včetně růstu důchodového věku v závislosti na očekávané délce života, stanovení minimálního důchodu na úrovni 20 procent průměrné mzdy a možnosti dřívějšího odchodu do penze pro osoby vykonávající náročné profese.

před 6 hodinami

Alexej Navalnyj

Postrach Kremlu a plamen demokracie v Rusku. Kdo byl Alexej Navalnyj?

Alexej Navalnyj, prominentní ruský opoziční politik a aktivista, byl známý svou nekompromisní kritikou ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho vlády. Jeho odvaha veřejně se postavit vůči autoritářskému režimu ho učinila klíčovou postavou v ruské politické scéně a zajistila mu obdiv, jak doma, tak i v zahraničí. Zároveň však byl vystaven nebezpečí a pronásledování ze strany ruských úřadů.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajina a Izrael tříští nejmocnější státy světa. G20 se kvůli válkám nedokáže dohodnout

První letošní setkání ministrů financí skupiny G20 skončilo ve čtvrtek bez přijetí společného prohlášení. Mohou za to neshody členských zemí, které souvisejí s probíhajícími geopolitickými konflikty.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy