Bývalý viceprezident Pence USA viní Trumpa, že ho ohrozil při útoku na Kapitol

Bývalý viceprezident Spojených států Mike Pence se znovu distancoval od svého někdejšího nadřízeného Donalda Trumpa. Exprezident podle něj svým počínáním během útoku davu na Kapitol z 6. ledna loňského roku ohrozil jak jeho samotného, tak jeho rodinu. Vyplývá to z úryvku rozhovoru, který zveřejnila stanice ABC. Podle listu The Washington Post jde zatím o zřejmě nejostřejší Pencovu kritiku na Trumpovu adresu. O bývalém prezidentovi se přitom spekuluje jako o možném kandidátovi v příštích prezidentských volbách za dva roky.

Trumpa a Pence, někdejší politické spojence, zásadně rozdělil vývoj po prezidentských volbách roku 2020, kdy republikánský prezident odmítl uznat porážku a opakoval nepodložená tvrzení o rozsáhlých volebních podvodech. Na samém konci mandátu mimo jiné tlačil svého viceprezidenta, aby smetl ze stolu hlasy volitelů z některých států, a zabránil tak nástupu demokrata Joea Bidena do funkce. To Pence odmítl jako protizákonné. Trump ve stejný den vyzval k pochodu na Kapitol své příznivce, kteří následně na několik hodin budovu ovládli. Pence a další zákonodárci se před davem na museli schovat. Při útoku z 6. ledna nebo v jeho důsledku zemřelo pět lidí.

"Prezidentova slova na shromáždění (před výtržnostmi) ohrozila mě, mou rodinu i všechny v budově Kapitolu," uvedl Pence s odkazem na demonstraci Trumpových přívrženců, která předcházela útoku na Kapitol. "Prezidentova slova byla bezohledná. Bylo jasné, že se rozhodl být součástí problému," dodal někdejší viceprezident.

Trump dlouho odmítal vyzvat své příznivce, aby budovu Kongresu opustili, a dokonce svému viceprezidentovi na twitteru vyčetl, že "neměl odvahu udělat to, co se udělat mělo", a zablokovat tak proces potvrzení výsledků, což ještě více podnítilo nevoli protestujících. "Naštvalo mě to," odpověděl Mike Pence na otázku ohledně tweetu. Své dceři, která byla schvalování výsledků přítomna v budově Kongresu, Pence podle svých slov řekl, že odvahou je zákon dodržovat, nikoliv porušovat.

Očekává se, že Trump v úterý večer (ve středu ráno SEČ) oznámí, že hodlá usilovat o republikánskou nominaci do prezidentských voleb v roce 2024. Pence, kterému má tentýž den vyjít kniha pamětí, je pokládán za možného Trumpova soupeře, stejně jako republikánský floridský guvernér Ron DeSantis.

Související

Více souvisejících

Mike Pence Donald Trump Prezident USA

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Kyjev: Rusko přišlo ve válce už o 500 tisíc vojáků

Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla ruská armáda o 500 000 vojáků. Tento údaj však není možné nezávisle ověřit, protože Moskva o svých ztrátách neinformuje. Ukrajina navíc nerozlišuje mezi padlými, zraněnými nebo pohřešovanými vojáky.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Desatero kyberbezpečnosti: Zjistěte, jestli máte svá data v bezpečí

Kriminalita v kybernetickém prostoru nijak nepolevuje. V roce 2022 tvořily kybernetické útoky 10 % z celkové kriminality v České republice. Celkem šlo o více než 18 tisíc případů. Útočníci cílí jak na firmy, tak i jednotlivce. Výjimkou nejsou ani děti nebo senioři, kteří často patří k nejohroženějším skupinám. Povědomí o kybernetické bezpečnosti se sice pomalu zvyšuje, útočníci ale stále vymýšlí nové způsoby, jak z obětí vylákat osobní údaje nebo peníze. Přečtěte si, jakých deset základních pravidel ochrání vaše data.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Princ William se svou rodinou

Princezna Kate se zotavuje z vážné nemoci. Potřebuje dvě věci

Britskou monarchií letos otřásají v základech zdravotní problémy jejích členů. Králi Karlovi III. i princezně Kate byla diagnostikována rakovina. Zatímco panovník se už opět objevuje na veřejnosti, jeho snacha se drží v ústraní. Lidem se ukáže, až dostane zelenou od lékařů. 

včera

včera

včera

včera

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken dorazí příští týden do Prahy. Česko hostí jednání ministrů zemí NATO

Do Česka příští týden dorazí šéf americké diplomacie Antony Blinken, aby se zúčastnil jednání ministrů zahraničí členských zemí NATO. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na americké ministerstvo zahraničí. Blinken má také jednat s českým protějškem Janem Lipavským (Piráti) a dalšími činiteli o podpoře Ukrajiny či energetické spolupráci.

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Policie ztotožnila nejméně 50 lidí, kteří schvalovali atentát na Fica

Slovenská policie eviduje po atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) přes 150 podnětů ohledně možného schvalování pokusu o vraždu. Ve více než 50 případech došlo ke ztotožnění autorů příspěvků, uvedl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) na páteční tiskové konferenci. 

včera

včera

včera

Ukrajina zastavila postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti, přešla do protiútoku

Ukrajinské ozbrojené síly zastavily postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny a nyní přešly do protiútoku, oznámila v pátek ukrajinská armáda podle agentury AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy