Čína dnes oznámila první úmrtí pacientů nakažených koronavirem po více než dvou týdnech. S odvoláním na místní zdravotnické úřady o tom informovala agentura Reuters. Nízké oficiální počty mrtvých a nakažených vyvolávají pochybnosti, zda statistiky zachycují skutečnou situaci v zemi, kde se podle výpovědí místních obyvatel covid šíří velkou rychlostí.
Čínská Národní zdravotnická komise dnes oznámila nová dvě úmrtí lidi infikovaných koronavirem, obě v Pekingu. Naposledy Čína o nových úmrtích oficiálně informovala 4. prosince, i když místní média minulý týden napsala, že covidu například podlehli 8. a 15 prosince bývalí novináři státních deníků. Oficiálně Čína zaznamenala od začátku pandemie 5237 úmrtí spojených s covidem, což je ve srovnání s jinými světovými zeměmi velmi nízké číslo. Země má asi 1,4 miliardy obyvatel.
Čínské úřady do 7. prosince uplatňovaly strategii nulového covidu a nařizovaly uzávěry hned při výskytu prvních případů nákazy. Zdůvodňovaly to tím, že chrání životy občanů. Po demonstracích proti koronavirovým opatřením, na nichž zazněly i výzvy k rezignaci prezidenta Si Ťin-pchinga, Peking strategii změnil a oznámil zrušení klíčových omezení.
Čína také přestala zveřejňovat počty lidí nakažených koronavirem, kteří nevykazují příznaky nemoci. Za uplynulý den čínské úřady ohlásily 1995 symptomatických případů nákazy koronavirem.
"Oficiální čísla jsou očividně podhodnocená," uvedl zdravotnický expert Chuang Jen-čung, který pracuje v Radě pro mezinárodní vztahy, neziskové organizaci sídlící ve Spojených státech. "Může to odrážet nedostatečnou schopnost efektivně monitorovat situaci týkající se choroby na čínském území poté, co skončilo plošné testování. Také to ale může svědčit o snaze předejít masové panice v souvislosti s nárůstem počtu úmrtí na covid," dodal Chuang.
Zpráva o nových dvou úmrtích na koronavirus dnes patřila k nejvyhledávanějším tématům na sociální síti Weibo, která je čínskou obdobou twitteru. "Jaký je důvod vést neúplné statistiky?" tázal se podle agentury Reuters jeden z diskutujících. "Není to klamání veřejnosti?" napsal další.
Hlavní čínský epidemiolog Wu Cun-jou v sobotu prohlásil, že Čína nyní zažívá první ze tří vln epidemie covidu očekávaných tuto zimu. To podle Reuters také odpovídá tomu, jak situaci popisují obyvatelé Číny. "Řekl bych, že 60 až 70 procent mých kolegů... je v tuto chvíli nakaženo," uvedl 37letý zaměstnanec jídelny na pekingské univerzitě.
Znepokojení budí v Číně nízká proočkovanost starší populace. Podle vládních dat dostalo posilovací dávku vakcíny 57,9 procenta dospělých, přičemž u lidí starších 80 let je to 42,3 procenta. Řada Číňanů se očkování bojí, uvedl Reuters.
Čína spoléhá výhradně na vakcíny domácí výroby, západní vakcíny jsou v zemi nedostupné. Podle čínské lékařské obce jsou čínské vakcíny bezpečné, podle některých názorů mají ale nižší účinnost než zahraniční očkování založené na technologii mRNA.
Související
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat
Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Čína
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák