Čína po dvou týdnech přiznala úmrtí pacientů nakažených koronavirem

Čína dnes oznámila první úmrtí pacientů nakažených koronavirem po více než dvou týdnech. S odvoláním na místní zdravotnické úřady o tom informovala agentura Reuters. Nízké oficiální počty mrtvých a nakažených vyvolávají pochybnosti, zda statistiky zachycují skutečnou situaci v zemi, kde se podle výpovědí místních obyvatel covid šíří velkou rychlostí.

Čínská Národní zdravotnická komise dnes oznámila nová dvě úmrtí lidi infikovaných koronavirem, obě v Pekingu. Naposledy Čína o nových úmrtích oficiálně informovala 4. prosince, i když místní média minulý týden napsala, že covidu například podlehli 8. a 15 prosince bývalí novináři státních deníků. Oficiálně Čína zaznamenala od začátku pandemie 5237 úmrtí spojených s covidem, což je ve srovnání s jinými světovými zeměmi velmi nízké číslo. Země má asi 1,4 miliardy obyvatel.

Čínské úřady do 7. prosince uplatňovaly strategii nulového covidu a nařizovaly uzávěry hned při výskytu prvních případů nákazy. Zdůvodňovaly to tím, že chrání životy občanů. Po demonstracích proti koronavirovým opatřením, na nichž zazněly i výzvy k rezignaci prezidenta Si Ťin-pchinga, Peking strategii změnil a oznámil zrušení klíčových omezení.

Čína také přestala zveřejňovat počty lidí nakažených koronavirem, kteří nevykazují příznaky nemoci. Za uplynulý den čínské úřady ohlásily 1995 symptomatických případů nákazy koronavirem.

"Oficiální čísla jsou očividně podhodnocená," uvedl zdravotnický expert Chuang Jen-čung, který pracuje v Radě pro mezinárodní vztahy, neziskové organizaci sídlící ve Spojených státech. "Může to odrážet nedostatečnou schopnost efektivně monitorovat situaci týkající se choroby na čínském území poté, co skončilo plošné testování. Také to ale může svědčit o snaze předejít masové panice v souvislosti s nárůstem počtu úmrtí na covid," dodal Chuang.

Zpráva o nových dvou úmrtích na koronavirus dnes patřila k nejvyhledávanějším tématům na sociální síti Weibo, která je čínskou obdobou twitteru. "Jaký je důvod vést neúplné statistiky?" tázal se podle agentury Reuters jeden z diskutujících. "Není to klamání veřejnosti?" napsal další.

Hlavní čínský epidemiolog Wu Cun-jou v sobotu prohlásil, že Čína nyní zažívá první ze tří vln epidemie covidu očekávaných tuto zimu. To podle Reuters také odpovídá tomu, jak situaci popisují obyvatelé Číny. "Řekl bych, že 60 až 70 procent mých kolegů... je v tuto chvíli nakaženo," uvedl 37letý zaměstnanec jídelny na pekingské univerzitě.

Znepokojení budí v Číně nízká proočkovanost starší populace. Podle vládních dat dostalo posilovací dávku vakcíny 57,9 procenta dospělých, přičemž u lidí starších 80 let je to 42,3 procenta. Řada Číňanů se očkování bojí, uvedl Reuters.

Čína spoléhá výhradně na vakcíny domácí výroby, západní vakcíny jsou v zemi nedostupné. Podle čínské lékařské obce jsou čínské vakcíny bezpečné, podle některých názorů mají ale nižší účinnost než zahraniční očkování založené na technologii mRNA.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy