Čína v OSN opět ukázala dvojí tvář. Na pozadí podpory Ruska žádá ukončení bojových operací na Ukrajině

Čínská vláda ve čtvrtek během všeobecné rozpravy 78. zasedání Valného shromáždění OSN znovu žádala ukončení bojových operací na Ukrajině. Navzdory tomu čínské společnosti aktivně podporují ruskou armádu dodávkami nesmrtícího vybavení.

"Ukončení nepřátelských činů a obnovení mírových jednání jsou jedinou možností, jak vyřešit ukrajinskou krizi," uvedl ve čtvrtek čínský viceprezident Chan Čeng během zasedání VZ OSN v New Yorku. Peking podle jeho slov podporuje všechny iniciativy, které jsou příznivé pro mírové řešení ukrajinské krize a chce nadále hrát konstruktivní roli.

Čína je důležitým partnerem Ruska. Ve spojitosti s válkou na Ukrajině oficiálně zaujímá neutrální postoj, Rusku však poskytuje podporu. Čínský prezident Si Ťin-pching přesto v minulosti varoval Vladimira Putina například před použitím jaderných zbraní na Ukrajině.

Putina zřejmě čínský vůdce upozornil během jejich soukromého hovoru v březnu letošního roku, když byl Si Ťin-pching na návštěvě Moskvy. Pro Financial Times to údajně potvrdil představitel čínské vlády.

"Tato pozice byla zahrnuta do čínského mírového plánu pro Ukrajinu," zmínil. Dokument obsahuje dohromady dvanáct bodů, včetně boje proti hrozbě použití jaderných, chemických a biologických zbraní. 

Doporučené články

Potenciální ruský jaderný úder proti Ukrajině nebo některému z jejích evropských spojenců by podle tohoto čínského představitele mohl obrátit kontinent proti Číně. Prý by to šlo proti zájmům Pekingu, protože tlak na Moskvu mu může pomoci zlepšit vztahy s Evropou. 

Navzdory výzvám k zastavení bojů čínské společnosti podporují Rusko nesmrtícím vybavením, které může mít dvojí užití. V rukou ruských firem končí přilby, neprůstřelné vesty i bezpilotní letouny. 

Podle zjištění serveru Politico zákazníci z Ruska projevili zájem o objednávku stovek tisíc neprůstřelných vest od společnosti Shaghai H Win. Sílu čínského vývozu výrobků dvojího užití – civilního i vojenského – ukazují celní záznamy.

Čína tedy navzdory výzvám k Pekingu dodává Rusku dostatek nesmrtícího vybavení, zjistila investigace. Ochranné prostředky by stačily na vybavení řady mužů, které Rusko od invaze mobilizovalo.

Doporučené články

"Je zcela zřejmé, že Čína přes všechna svá tvrzení, že je neutrálním aktérem, ve skutečnosti podporuje pozice Ruska v této válce," uvedla bezpečnostní analytička Helena Legarda z německého think-tanku Mercator Institute for China Studies.

V objednávkách figurují také bezpilotní letouny, využitelné k vedení dělostřelecké palby či shazování granátů, nebo termovizní optické zaměřovače k nočnímu sledování nepřítele.

Konkrétně Čína letos dovezla bezpilotní letouny za více než 100 milionů dolarů. Vývoz keramiky potřebné do neprůstřelných vest se do Ruska vzrostl o 69 % na více než 225 milionů dolarů, jak vyčíslilo Politico.

Legarda upozornila, že nesmrtící vybavení pravděpodobně nezpůsobí reakci Západu ve formě sankcí nebo diplomatického tlaku. Očekává uplatnění sekundárních sankcí Evropské unie v případě, že Peking Rusku dodá zbraně nebo vojenské vybavení.

Čínská firma ale na druhé straně ani nemusí být informovaná o tom, že prodává vybavení ruskému zákazníkovi. Politico už dříve zjistilo, že například náboje pro ostřelovače vyrobené ve Spojených státech končily v rukou Rusů prostřednictvím černého trhu.

Související

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Více souvisejících

válka na Ukrajině OSN Čína Chan Čeng

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy