Ukrajina ztrácí důležitou podporu svých předních spojenců. Prezident Volodymyr Zelenskyj volí špatnou strategii diplomacie, kdy na své podporovatele ze zahraničí vyvíjí často až nepřiměřený nátlak. Ten se stává neslučitelným s národními zájmy daných zemí a rovněž s veřejným míněním. Nepřizpůsobil urgenci vlastních projevů situaci. Ruská armáda již přes rok není před Kyjevem a nehrozí, že se ukrajinská suverenita během pár dní může rozpadnout.
Ukrajinský prezident Zelenskyj a Ukrajina obecně ztrácí podporu těch nejbližších spojenců. Polská vláda sice krotí vyjádření svého šéfa Mateusze Morawieckého, stejně ale Kyjev od Varšavy žádnou životně důležitou zbrojní podporu v brzké době nedostane.
Polsko se dle slov premiéra chce orientovat na vlastní zbrojení. Je to v souladu se současnou politikou Varšavy, která chce do deseti let být nejsilnější armádou na evropském kontinentu a palebnou silou překonat Francii, Německo a Velkou Británii dohromady. Ukrajinské armádě dosud poskytovala množství cenné vojenské techniky a financí či humanitární pomoci.
Diplomatický konflikt rozpoutal ukrajinský prezident, když obvinil některé evropské země z „přetvářky“ a nepřímé pomoci Moskvě. V pozadí konfliktu stojí zákaz Varšavy o dovozu ukrajinského obilí, jenž učinila už v nezávislosti na Evropské unii. Kyjev kromě Polska podal žalobu i na Maďarsko a Slovensko, které přikročily ke stejnému postupu.
Polský prezident Andrzej Duda dokonce přirovnal Ukrajinu k „tonoucímu člověku, u kterého si ten, kdo mu chce pomoci, musí dávat pozor, aby se neutopil také“.
Ve skutečnosti Ukrajina dnes oním tonoucím člověkem je. Nicméně v cestě k tomu jí pomoci stojí Moskva, vedoucí proti ní už více než rok a půl válku. Zelenskyj se poměrně překvapivě ujal role velice silného lídra, jehož Ukrajinci i okolní národy většinou respektují.
Napříč mezinárodním společenstvím, jak se zdá, mu ale chybí hlubší porozumění tomu, co znamená národní zájem a domácí veřejné mínění v jednotlivých zemích.
Obilná či potravinová krize přímo ohrožuje zemědělce, kteří jsou zejména v Polsku velice silnou zájmovou skupinou. Ohrožení zájmů polských zemědělců ohrožuje i polskou vládu samotnou. Podobný případ je ve více, zejména východoevropských zemích. Maďaři i Slováci krizi řeší prostřednictvím národních institucí, další země se silným zemědělstvím až tolik ovlivněné nejsou. Včetně České republiky – ač dezinformační scéna šíří jiné, poplašné a silně zavádějící narativy.
Zelenskyj volí pro Ukrajinu poměrně nešťastný styl diplomacie. Jeho prohlášení působí spíše jako nátlak než žádost o pomoc. Devastaci jeho země vidí každý denně na sociálních sítích nebo v médiích. Představitelům většiny států – i těch, které ruskou invazi přímo neodsoudily, je jasné, co se zde děje.
Prezident Ukrajiny vyvíjí nátlak i na ty nejmocnější země světa. Vystaveny jsou mu především Spojené státy. Ty mají víceméně pod kontrolou bezpečnost Severoatlantické aliance a Washington si tak je jasně vědom, v jakém ohrožení se východní křídlo aliance nachází.
Investice – ač do nečlenské země NATO, se tak sice vyplácejí, ale nelze obětovat obrovské prostředky jen a pouze pro Kyjev. Spojenci na východním křídle jsou v současné době nebývale zranitelní a jejich bezpečnost je na prvním místě.
Neobratné a nátlakové výroky Zelenského nejsou na místě a nelze se divit tomu, že Varšava přistoupila k velice razantnímu řešení polsko-ukrajinské diplomatické roztržky. Zelenskyj při proslovu před Valným shromážděním OSN fakticky postavil Poláky po bok Rusů, což se samozřejmě polské straně nelíbí a ani líbit nemohlo. Moskva je pro ně ohrožením číslo jedna a ukrajinský lídr dehonestoval jejich národní zájmy.
Skutečností však je, že nátlak byl do jisté míry na místě ve chvíli ohrožení ukrajinské metropole a tím pádem suverenity země jako takové. Právě tehdy nebylo času nazbyt a ukrajinská armáda nutně potřebovala pomoc. Stejně tak před oběma protiofenzívami. Zde je ale důležitý rozdíl – ohrožení Kyjeva znamenalo urgentní potřebu jednat a ruskou armádu minimálně v tomto regionu porazit. Po roce a půl ale tato urgence vyprchala a již nějakou dobu Kyjev sám ve válce jedná s rozvahou a strategicky.
V podobném duchu by se měly nést i Zelenského výroky. Stále figuruje jako silný lídr, ale svět se potřebuje věnovat i jiným urgentním problémům. Z Valného shromáždění nelze dělat místo, kde bude středobodem ukrajinská snaha o vytlačení ruských okupantů. OSN má bezmála 200 členů a pro většinu z nich není válka na Ukrajině nejzávažnější téma.
Jak správně poznamenal albánský prezident – možnost jednat měl na Radě bezpečnosti. Zde byl Zelenskyj konfrontován s ruským šéfem diplomacie Sergejem Lavrovem, kterému fakticky bylo potřeba zatopit a ukázat mu alespoň částečnou solidaritu mezi státy, jež jsou součástí Rady bezpečnosti.
Většina zemí, které Ukrajině pomáhají, mají dlouhodobé programy na vojenskou, finanční i humanitární podporu. Apely Zelenského tak často nedopadají na úrodnou půdu. Mnoho zemí v ohledu svých vlastních národních zájmů nemohou či nechtějí poskytnout více pomoci než dosud.
Ano, v této válce je potřeba přinést oběti. Nejen ze strany Ukrajiny. Ukrajinská armáda stojí před ruským kolosem a snaží se uchránit svou suverenitu a obyvatelstvo. Její města chrání západní systémy protivzdušné obrany, na bojištích se pohybují tisíce kusů těžké techniky dodané nejen členy NATO a Evropské unie.
Související
Trump si vybírá zkušený a loajální tým. Nová administrativa bude rázná a nekompromisní
Moc plytkých slibů? Jak Harrisová ztratila jedinečnou možnost být první prezidentkou USA
komentář , Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) , Ukrajina , Polsko , válka na Ukrajině , diplomacie , OSN , Rusko
Aktuálně se děje
včera
Ceny energií se příští rok změní. Distributoři zveřejnili nové ceníky
včera
Rusko na Ukrajině postupuje. Hlásí další úspěch u Doněcku i v Charkovské oblasti
včera
Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky
včera
Ministr Válek je po operaci nádoru prostaty
včera
Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk
včera
Rusko je ochotno s Trumpem jednat o ukončení války na Ukrajině. Má ale podmínku
včera
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
včera
Evropu čekají těžké dny, říká ke zvolení nepředvídatelného Trumpa publicista Marjanovič
včera
Peking se obává Trumpova hněvu. Lídři z celého světa míří na dva významné summity plní nejistoty
včera
Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat
včera
Kde sehnat bilion dolarů na boj s extrémním počasím? V hlavách lídrů se rodí plán
včera
COP29: Změna klimatu je podle Argentiny socialistická lež. Alijev obvinil Macrona ze zabíjení lidí
včera
Ukrajina má být „měsíce“ od vývoje vlastní jaderné zbraně. Kyjev zareagoval
včera
Počasí se otepluje rychleji, než se čekalo? Nové výpočty vědců ukazují, že lidstvo v boji s oteplováním selhalo
včera
V uzavřeném dole trpí hlady tisíce horníků. Pomoc jim nepošleme, vzkazuje jihoafrická vláda
včera
O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29
včera
"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr
včera
Izrael porušil 50 let starou dohodu. Potají mění nárazníkovou zónu
včera
Chudé státy potřebují na změny počasí bilion dolarů ročně. Zaplaťte hned, nebo bude hůř, vyzvali experti svět
včera
Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak
Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV.
Zdroj: Jan Hrabě