KOMENTÁŘ | Zelenskyj se nekrotí a stojí ho to spojence. Nátlak fungoval, když ruská armáda stála před Kyjevem

Ukrajina ztrácí důležitou podporu svých předních spojenců. Prezident Volodymyr Zelenskyj volí špatnou strategii diplomacie, kdy na své podporovatele ze zahraničí vyvíjí často až nepřiměřený nátlak. Ten se stává neslučitelným s národními zájmy daných zemí a rovněž s veřejným míněním. Nepřizpůsobil urgenci vlastních projevů situaci. Ruská armáda již přes rok není před Kyjevem a nehrozí, že se ukrajinská suverenita během pár dní může rozpadnout. 

Ukrajinský prezident Zelenskyj a Ukrajina obecně ztrácí podporu těch nejbližších spojenců. Polská vláda sice krotí vyjádření svého šéfa Mateusze Morawieckého, stejně ale Kyjev od Varšavy žádnou životně důležitou zbrojní podporu v brzké době nedostane.

Polsko se dle slov premiéra chce orientovat na vlastní zbrojení. Je to v souladu se současnou politikou Varšavy, která chce do deseti let být nejsilnější armádou na evropském kontinentu a palebnou silou překonat Francii, Německo a Velkou Británii dohromady. Ukrajinské armádě dosud poskytovala množství cenné vojenské techniky a financí či humanitární pomoci. 

Diplomatický konflikt rozpoutal ukrajinský prezident, když obvinil některé evropské země z „přetvářky“ a nepřímé pomoci Moskvě. V pozadí konfliktu stojí zákaz Varšavy o dovozu ukrajinského obilí, jenž učinila už v nezávislosti na Evropské unii. Kyjev kromě Polska podal žalobu i na Maďarsko a Slovensko, které přikročily ke stejnému postupu. 

Polský prezident Andrzej Duda dokonce přirovnal Ukrajinu k „tonoucímu člověku, u kterého si ten, kdo mu chce pomoci, musí dávat pozor, aby se neutopil také“. 

Ve skutečnosti Ukrajina dnes oním tonoucím člověkem je. Nicméně v cestě k tomu jí pomoci stojí Moskva, vedoucí proti ní už více než rok a půl válku. Zelenskyj se poměrně překvapivě ujal role velice silného lídra, jehož Ukrajinci i okolní národy většinou respektují. 

Napříč mezinárodním společenstvím, jak se zdá, mu ale chybí hlubší porozumění tomu, co znamená národní zájem a domácí veřejné mínění v jednotlivých zemích. 

Doporučené články

Obilná či potravinová krize přímo ohrožuje zemědělce, kteří jsou zejména v Polsku velice silnou zájmovou skupinou. Ohrožení zájmů polských zemědělců ohrožuje i polskou vládu samotnou. Podobný případ je ve více, zejména východoevropských zemích. Maďaři i Slováci krizi řeší prostřednictvím národních institucí, další země se silným zemědělstvím až tolik ovlivněné nejsou. Včetně České republiky – ač dezinformační scéna šíří jiné, poplašné a silně zavádějící narativy. 

Zelenskyj volí pro Ukrajinu poměrně nešťastný styl diplomacie. Jeho prohlášení působí spíše jako nátlak než žádost o pomoc. Devastaci jeho země vidí každý denně na sociálních sítích nebo v médiích. Představitelům většiny států – i těch, které ruskou invazi přímo neodsoudily, je jasné, co se zde děje. 

Prezident Ukrajiny vyvíjí nátlak i na ty nejmocnější země světa. Vystaveny jsou mu především Spojené státy. Ty mají víceméně pod kontrolou bezpečnost Severoatlantické aliance a Washington si tak je jasně vědom, v jakém ohrožení se východní křídlo aliance nachází. 

Investice – ač do nečlenské země NATO, se tak sice vyplácejí, ale nelze obětovat obrovské prostředky jen a pouze pro Kyjev. Spojenci na východním křídle jsou v současné době nebývale zranitelní a jejich bezpečnost je na prvním místě. 

Neobratné a nátlakové výroky Zelenského nejsou na místě a nelze se divit tomu, že Varšava přistoupila k velice razantnímu řešení polsko-ukrajinské diplomatické roztržky. Zelenskyj při proslovu před Valným shromážděním OSN fakticky postavil Poláky po bok Rusů, což se samozřejmě polské straně nelíbí a ani líbit nemohlo. Moskva je pro ně ohrožením číslo jedna a ukrajinský lídr dehonestoval jejich národní zájmy. 

Skutečností však je, že nátlak byl do jisté míry na místě ve chvíli ohrožení ukrajinské metropole a tím pádem suverenity země jako takové. Právě tehdy nebylo času nazbyt a ukrajinská armáda nutně potřebovala pomoc. Stejně tak před oběma protiofenzívami. Zde je ale důležitý rozdíl – ohrožení Kyjeva znamenalo urgentní potřebu jednat a ruskou armádu minimálně v tomto regionu porazit. Po roce a půl ale tato urgence vyprchala a již nějakou dobu Kyjev sám ve válce jedná s rozvahou a strategicky.

V podobném duchu by se měly nést i Zelenského výroky. Stále figuruje jako silný lídr, ale svět se potřebuje věnovat i jiným urgentním problémům. Z Valného shromáždění nelze dělat místo, kde bude středobodem ukrajinská snaha o vytlačení ruských okupantů. OSN má bezmála 200 členů a pro většinu z nich není válka na Ukrajině nejzávažnější téma. 

Jak správně poznamenal albánský prezident – možnost jednat měl na Radě bezpečnosti. Zde byl Zelenskyj konfrontován s ruským šéfem diplomacie Sergejem Lavrovem, kterému fakticky bylo potřeba zatopit a ukázat mu alespoň částečnou solidaritu mezi státy, jež jsou součástí Rady bezpečnosti. 

Většina zemí, které Ukrajině pomáhají, mají dlouhodobé programy na vojenskou, finanční i humanitární podporu. Apely Zelenského tak často nedopadají na úrodnou půdu. Mnoho zemí v ohledu svých vlastních národních zájmů nemohou či nechtějí poskytnout více pomoci než dosud. 

Ano, v této válce je potřeba přinést oběti. Nejen ze strany Ukrajiny. Ukrajinská armáda stojí před ruským kolosem a snaží se uchránit svou suverenitu a obyvatelstvo. Její města chrání západní systémy protivzdušné obrany, na bojištích se pohybují tisíce kusů těžké techniky dodané nejen členy NATO a Evropské unie. 

Související

Sociální sítě, ilustrační fotografie. Komentář

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.
Strany Spolu podepsaly koaliční smlouvu. (25.3.2025) Komentář

Fialu a Babiše je třeba nahradit. Česku už nemají co nabídnout

Do parlamentních voleb proti sobě znovu míří dva dobře známí lídři – Petr Fiala a Andrej Babiš. Dva ostřílení matadoři české politiky, kteří však s největší pravděpodobností postrádají zkušenosti a instinkt potřebný pro novou a velice tvrdou realitu. Oba sehráli důležité role v minulých krizích, ale nadcházející období vyžaduje jiný typ vedení. Nový lídr potřebuje být rozhodnější, odolnější a strategičtější.

Více souvisejících

komentář Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) Ukrajina Polsko válka na Ukrajině diplomacie OSN Rusko

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Trenérské změny v extralize. Po konci sezóny se loučí s trenéry v Liberci a Litvínově

Zatímco pro Spartu, Brno, Pardubice a Hradec Králové extraligová sezóna nadále pokračuje, dalším deseti klubům už skončila. Mezi nimi nalezneme i Liberec s Litvínovem, kdy v obou těchto klubech dochází ke změnám na lavičce. Znamená to tedy, že pod Ještědem se rozloučili s trenérem Filipem Pešánem, v Litvínově pak s Karlem Mlejnkem. A zatímco v libereckém případě se novým trenérem stal dosavadní asistent Jiří Kudrna, v případě Litvínova se mluví o bývalých sparťanských legendách Michalu Brošovi a Jaroslavu Nedvědovi jako o možných nových trenérech.

včera

Jiří Havel v seriálu Život a doba soudce A. K.

Zemřel všestranný herec Jiří Havel

Českou hereckou obec zasáhla smutná zpráva. Ve věku 83 let zemřel Jiří Havel, který se v poslední době potýkal s nemocí. Havel byl publiku známý z divadla, televize i dabingu. 

včera

Donald Trump

Trump přiznal: Jsem naštvaný na Putina. Musí udělat dobrou věc

Americký prezident Donald Trump vyčinil ruskému protějšku Vladimiru Putinovi za kritiku důvěryhodnosti ukrajinského lídra Volodymyra Zelenského. Trump řekl, že byl "velmi rozzlobený" a "naštvaný", když slyšel Putinovy výroky. Upozornila na to stanice NBC News. 

včera

včera

Sociální sítě, ilustrační fotografie.

Opusťme americké korporátní sociální sítě. Variant je dost v Evropě i USA

Běžní lidé po celém světě se vydali do obchodního boje s administrativou Donalda Trumpa v USA. Zatímco Kanaďané masově blokují americké produkty v obchodech, Evropané k tomu mohou přistoupit jinak – opustit americké korporátní sociální sítě a podpořit buď ty evropské, nebo nekontrolované mediálními magnáty.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.

včera

včera

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenskem otřásá smrt prokurátora. Našli ho zastřeleného

Slovensko řeší případ podezřelého úmrtí krajského prokurátora v Banské Bystrici. Jessyho Hassana našli v sobotu večer zastřeleného, o jeho úmrtí informoval i generální prokurátor. Policie pracuje s verzí, že Hassan mohl spáchat sebevraždu.

včera

včera

Páteční zemětřesení v Asii nepřežilo nejméně 1600 lidí. Stovky osob se nadále pohřešují

Počet potvrzených obětí pátečního zemětřesení v Asii stoupl v obou zasažených zemích. V Myanmaru zemřelo nejméně 1600 lidí a dalších 3400 osob utrpělo zranění. Thajsko hlásí 17 mrtvých. Stovky lidí se navíc stále pohřešují. Informovala o tom BBC

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy