Evropská komise se příliš rozpíná? Schäuble chce omezit její moc

Berlín - Podle německého ministra financí Wolfganga Schäubleho má Evropské komise (EK) moc pravomocí. Navrhuje proto, aby už nedohlížela na dodržování konkurence a pravidel vnitřního trhu, protože se stále víc chová jako politický hráč.

Podle Schäubleho nemůže EK vykonávat svou původní funkci, kterou bylo dohlížení nad plněním evropských smluv, a zároveň posilovat svou politickou pozici a snažit se hrát roli evropské vlády.

Podle diplomatických zdrojů deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) sice německý ministr větší politické angažmá komise podporuje, zároveň je ale přesvědčen, že dohled nad vnitřním trhem musí být nezávislý.

Podle své mluvčí Miny Andreevové nebude Evropská komise komentovat zprávy z tisku, u nichž si není jista, zda skutečně odrážejí názory německého ministra.  Předseda komise Jean-Claude Juncker podle ní zná Schäubleho osobně už několik desítek let a pokládá jej za "jednoho z nejvíce přesvědčených a přesvědčivých Evropanů". S přátelským zájmem prý proto Juncker sleduje všechny návrhy německého ministra.

Schäuble nyní doporučuje, aby byla na evropské úrovni vytvořena obdoba německého antimonopolního úřadu, která by nebyla závislá na politicích a jejímž úkolem by bylo dohlížet na fungování vnitřního trhu a bránit zneužívání tržní síly. Podle zdrojů FAZ záměr podporuje i nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem, který chce ze Schäubleho návrhu udělat jedno z hlavních témat nizozemského předsednictví v Evropské unii. Nizozemsko unii povede v prvním pololetí 2016.

Snaha EK o větší politickou roli se projevila i v posledních měsících při vyjednáváních mezi zadluženým Řeckem a mezinárodními věřiteli. Komise původně měla mít jen technickou roli a dohlížet na uskutečnění reforem, na nichž se Atény s věřiteli dohodly. Předseda EK Juncker však podle FAZ tuto roli opustil, přímo se zapojil do vyjednávání a podporoval požadavky řeckého premiéra Alexise Tsiprase na nalezení "politického řešení" řecké krize a poskytnutí nových úvěrů předlužené zemi.

Související

Více souvisejících

Wolfgang Schäuble evropská komise EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

před 47 minutami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

Izrael popřel, že by se podílel na smrti íránského prezidenta Ebráhima Raísího

Izrael se nepodílel na smrti íránského prezidenta Ebráhima Raísího, který spolu s dalšími členy svého doprovodu zahynul při nedělní havárii vrtulníku na severozápadě Íránu. Pro agenturu Reuters to řekli nejmenovaní izraelští představitelé.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy