Jak postupovat vůči odmítačům vakcíny? Německo řeší řadu nejasností kolem očkování

V Německu dostalo během prvních tří dní očkování vakcínu proti covidu-19 více než 60.000 lidí. Na tiskové konferenci to dnes oznámil ministr zdravotnictví Jens Spahn. V průměru se tak očkuje 20.000 lidí denně, většinou seniorů. Do konce roku chtějí úřady distribuovat po celém Německu až 1,3 milionu dávek vakcíny Pfizer/BioNTech.

Na základě dohody zemí Evropské unie začalo Německo oficiálně očkovat proti covidu-19 v neděli, první dávku přípravku německé společnosti BioNTech a jejího amerického partnera Pfizer dostala ale už v sobotu 101letá Edith Kwoizallaová z domova pro seniory v Halberstadtu. Podle Spahna nyní Německo zažívá "největší očkovací kampaň v dějinách".

Podle úterních dat Institutu Roberta Kocha (RKI) stihli zdravotníci v neděli a v pondělí naočkovat 41.962 lidí. Ministr Spahn dnes řekl, že za první tři dni je naočkovaných více než 60.000. Podíl očkovaných na počtu obyvatel, kterých má Německo 83 milionů, RKI zatím uvádět nechce. Je podle něj totiž příliš nízký.

Nyní očkují především mobilní týmy, které navštěvují domovy pro seniory. Připravená velká očkovací centra zatím vzhledem k nízkému počtu dávek vakcíny, které jsou k dispozici, otevřená nejsou. O jejich provozu budou rozhodovat spolkové země.

Podle plánu ministerstva zdravotnictví by měly jednotlivé spolkové země ještě do čtvrtka, tedy do konce letošního roku, dostat 1,3 milionu dávek vakcíny. Od ledna by se mělo distribuovat 700.000 dávek týdně. Do léta by má mít Německo k dispozici dostatek vakcíny pro všechny zájemce.

Vláda přitom v posledních dnech čelí kritice, že nedokázala zajistit mnohem více dávek. Například podle listu Bild se vláda kancléřky Angely Merkelové příliš spoléhá na společný postup EU při nákupu očkovacích látek. Ke kritice se připojil například i bavorský premiér Markus Söder.

Předseda Spolkového sněmu Wolfgang Schäuble ale kritiku odmítl, vyspělé země by podle něj neměly hromadit vakcínu na úkor těch chudších. "Nesmíme stavět svou netrpělivost nade vše a vyfouknout očkovací látku chudším regionům světa," řekl v rozhovoru s listem Neue Osnabrücker Zeitung. Také ministr zdravotnictví Jens Spahn zdůraznil, že se po celém světě začíná očkovat "v podmínkách nedostatku".

Pressekonferenz zur #Corona-Lage und zum Start der Impfkampagne mit #Spahn, #Wieler und #Cichutek aus Berlin #RKI #Impfen https://t.co/vDpjk4fqXM

— tagesschau (@tagesschau) December 30, 2020

Agentura DPA nicméně upozornila, že podle charitativní organizace Caritas si už vyspělé země většinu dávek vakcíny rezervovaly pro sebe. Caritas odhaduje, že kvůli tomu bude v příštím roce 70 chudších zemí světa moci naočkovat jen deset procent svých obyvatel.

Stejně jako v Česku zjistili lékaři v Německu po začátku očkování, že by se mohlo z jedné ampule vakcín očkovat až šest místo pěti lidí. V úterý ministerstvo zdravotnictví informovalo, že je odebrání šesti dávek z ampule v zásadě možné. Je třeba ale zajistit, že každý očkovaný dostane předepsané množství 0,3 mililitru vakcíny. "Za žádných okolností" se ale podle ministerstva nesmí míchat přebytečná tekutina z vícero ampulí. K tomu, aby bylo možné využít z lahvičky šest dávek, je nutné oficiální povolení výrobce a Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).

Navzdory začátku očkování politici varují, že se platných omezení spojených s šířením koronaviru Německo jen tak nezbaví. Ministr zdravotnictví Spahn dnes řekl, že určité restrikce budou "bezpochyby" platit i po 10. lednu, kdy by měla skončit celostátní uzávěra.

Spahn také požádal Němce o pochopení a trpělivost kvůli problémům s rezervací termínů na očkování. Každá spolková země má podle něj jiný systém, a tak nyní panuje "tak trochu federální zmatek".

V Německu se debatuje také o tom, zda by měli mít očkovaní lidé určitá privilegia. Podle agentury DPA zatím politici ujišťovali, že se žádná omezení pro neočkované nechystají - přinejmenším do doby, než budou mít možnost vakcínu dostat všichni.

Ministr Spahn ale dnes řekl, že je "správné a důležité" uvažovat o privilegiích pro očkované. Podle jeho názoru by bylo možné, aby třeba do restaurace mohli jen lidé očkovaní. Naproti tomu přístup do nemocnic, na radnice či do hromadné dopravy omezovat podle Spahna nelze. Institut Roberta Kocha v této souvislosti upozorňuje, že není jasné, zda vakcína, která chrání před covidem-19, chrání i před přenosem koronaviru.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování Německo Jens Spahn (CDU) Wolfgang Schäuble Markus Söder

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ

Rusko ve čtvrtek ráno zřejmě zasáhlo ukrajinské město Dnipro mezikontinentální balistickou střelou. Podle bezpečnostní experta Josefa Krause z brněnské Masarykovy univerzity Moskva tímto demonstrovala sílu, zásadní změny v konfliktu nebo vztazích Západu s Ruskem ale nepředpokládá.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy