EU čelí vážné krizi. Rozpadne se? Toto naznačil člověk nejpovolanější

Praha – Kromě migrační krize je poslední dobou pro Evropskou unii palčivé téma možný odchod Velké Británie z unie, tedy takzvaný grexit. Podle státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy stojí EU na rozcestí – buď se zkoušek vyjde jednotnější nebo se naopak rozdělí.

Prouza připomíná, že nejen poslední rok byl pro osmadvacítku poměrně bouřlivý – prožila ekonomickou a fiskální krizi, společně byla nucena postupovat společně proti Rusku, snažila se udržet Řecko v eurozóně. Pak přišla migrační krize, které sebou přinesla v mnoha státech zvýšené nacionalistické a xenofobní tendence

„EU se nyní nachází na rozcestí – vyjde z této zkoušky silnější, s jednotnějšími postoji k řešení krizí, nebo se současný stav ukáže být příliš velkým soustem, které nás rozdělí? To, jak EU nyní zareaguje, prověří pevnost jejích základů a bude ukazatelem síly Unie pro budoucnost. Budu konkrétnější. Jednou z největších výzev je v současnosti reforma EU, jak byla oficiálně představena britským premiérem Davidem Cameronem v listopadu tohoto roku," uvádí Prouza na blogu sociální demokracie.

Británie podle něj pro Česko představuje tradičně silného partnera, se kterým dlouhodobě spolupracuje na posílení jednotného trhu. Zároveň jsou obě země součástí skupiny stejně smýšlejících států soustřeďujících se na zvyšování konkurenceschopnosti EU. Tajemník také připomíná, že právě Londýn před 11 lety usiloval o  zajištění velké a silné unie s vnitřním trhem bez bariér, který napomáhá hospodářskému růstu. „V roce 2004 nevyužila Velká Británie, jako jeden z mála „starých" členských států, možnosti přechodných období a otevřela svůj pracovní trh nově přistoupivším členským státům. Jednalo se o krok, který Velké Británii přinesl kvalitní pracovní sílu," píše státní tajemník.

Negativně se naopak vymezuje vůči imigraci. Tyto názory Velké Británie jsou podle Prouzy dlouhodobě známy a je třeba je brát vážně. „Musíme však postupovat opatrně a nezničit základy, na nichž je EU postavena. Nynější britské návrhy by mohly zavést diskriminaci mezi členskými státy nebo vytvořit evropské občanství druhé kategorie," varuje.

S většinou návrhů Londýna, kterými David Cameron podmiňoval setrvání v unii, prý Česko problém nemá. Ať už jde o otázky týkající se konkurenceschopnosti nebo úpravy vztahů mezi zeměmi eurozóny a těmi státy, které do ní nepatří. Možnost diskuze podle něj existuje i v případě otázek týkajících se suverenity států, přestože není možné zapomínat, že jedním ze základních principů je evropská integrace.

Problém by však mohl vyvolat požadavek týkající se omezení volného pohybu. „V některých otázkách, zejména u ochrany před zneužíváním sociálních systémů a vývozu přídavků na děti, nebude složité najít společný postoj, všechny členské státy mají zájem na ochraně svých sociálních systémů. Čtyřletý limit pro poskytování pracovních výhod ve Velké Británii zůstává kontroverzním problémem, který však není neřešitelným," myslí si Prouza.

Česko a celá V4 ale podle něj upozorňuje, že nelze podpořit žádná řešení, která by byla v jakékoliv podobě diskriminační a omezovala svobodu pohybu. „Klíčové studie z posledních let, včetně studie University College London, dokazují, že imigranti z evropských států odvedli na daních ve Velké Británii více, než obdrželi na sociálních dávkách. Konkrétně pracovníci z „nových" členských států přispěli mezi lety 2001 a 2011 na daních o 12 % více, než jim bylo vyplaceno na sociálních dávkách" připomíná tajemník.

I přesto je prý nutné hledat kompromisy, kterých by mělo být dosaženo do únorové Evropské rady. „Velká Británie tak bude schopna uspořádat referendum již v roce 2016 a EU se bude moci soustředit na ostatní výzvy, kterým v současnosti čelí. Ty můžeme efektivně vyřešit pouze tehdy, bude-li Velká Británie stále silným a aktivním členem Evropské unie," dodává Prouza.

Související

Tomáš Prouza, zakladatel webu penize.cz

Zaměstnavatelé plánují omezit zaměstnanecké benefity, hlavně ty méně rozšířené

V reakci na konsolidační balíček dvě pětiny zaměstnavatelů sníží výši poskytovaných zaměstnaneckých benefitů nebo omezí jejich počet. Omezovat se budou hlavně víceúčelové programy a méně rozšířené benefity, jako jsou finanční příspěvky při výročích, odchodu do důchodu nebo svatbě, ale i různé vzdělávací programy. Vyplývá to ze šetření, které mezi podniky napříč obory a regiony realizovala Hospodářská komora. Ta má také obavu, aby omezováním benefitů v podnicích nebyl ohrožen rozvoj tzv. zdravotních benefitů, které díky své preventivní funkci dosud přispívaly ke snižování nákladů zdravotního systému.

Více souvisejících

Tomáš Prouza (ekonom) EU (Evropská unie) Velká Británie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy