Kupka věří, že potraviny zdražovat nebudou. Jinak může zasáhnout stát

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) doufá, že potraviny v příštím roce nebudou zdražovat, ačkoliv již bylo zvýšení cen veřejnosti avizováno. Podle Kupky mohou obchodním řetězcům v následujících měsících hrozit pokuty od antimonopolního úřadu. Řekl to v televizním diskuzním pořadu Partie.

Ceny potravin mají růst, přestože bude snížena sazba DPH. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza uvedl, že dodavatelé potravin plánují zvýšení cen o pět až deset procent, obchody jsou proto nuceny také zdražit. Zdůvodňováno je to například vysokými náklady na energie či zvýšením cen dopravy. Očekávat lze především zvýšení cen nápojů či mléčných výrobků. 

Kupka v nedělním vydání pořadu řekl, že pevně doufá, že se ceny zvedat nebudou. Zdůraznil, že tématu se dlouhodobě věnuje ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Obchodní řetězce pak varoval před zdražováním, které by neodpovídalo růstu cen u zemědělců a potravinářů. "V jiných státech to může vést i k velmi významným pokutám," podotkl.

Obchodníci by podle něj měli vnímat situaci České republiky. "Pokud očekáváme významné snížení inflace, tak je to pozitivní zpráva pro všechny. Pokud někdo v tuto chvíli negativně zasáhne podobnou dohodou, tak to může vést k ohrožení řetězců," vysvětlil ministr dopravy. 

Podle Kupky se chystá jednání mezi ministerstvem zemědělství a antimonopolním úřadem. "Pokud existuje nějaká dohoda o zdražení, tak to může znamenat i porušení některých zákonů," poznamenal. 

Související

Martin Kupka

Česko chce příští rok otevřít 118 km dálnic. Podle Kupky se začnou stavět nové

Dopravní síť v České republice se v příštím roce rozšíří o rekordních 118,1 kilometru nových dálnic, oznámil dnes ministr dopravy Martin Kupka (ODS). V letošním roce bylo v ČR otevřeno 15,4 kilometru dálnic. Největší rozšíření v příštím roce se plánuje na dálnici D4 směrem k Písku, dále na jihočeské D3 a jihomoravské D55. Navíc práce na nových dálnicích začnou na dalších 117,8 kilometrech.

Více souvisejících

Martin Kupka (ODS) ceny potravin Obchody potraviny jídlo Marek Výborný (KDU-ČSL) Tomáš Prouza (ekonom) Ministerstvo zemědělství

Aktuálně se děje

včera

Delon, Alain

Delon opět zaměstnává justici. Má desítky zbraní, ale bez oprávnění

Francouzská policie provedla domovní prohlídku u legendárního Alaina Delona a nestačila se divit. Ačkoliv slavný herec nevlastní zbrojní průkaz, našlo se 72 střelných zbraní a přes tři tisíce kusů munice. Na pozemku je navíc soukromá střelnice. Zahájeno tak bylo vyšetřování kvůli podezření z nelegálního držení zbraní.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

O první jarní trenérský vyhazov se postarali v Olomouci. Po nevydařených výsledcích končí Jílek

Po čtyřech jarních kolech fotbalové Fortuna ligy přikročil první prvoligový klub ke změně trenéra. Stalo se tak v Olomouci, kde se kvůli třem prohrám a jedné remíze rozhodlo klubové vedení ukončit spolupráci s trenérem Václavem Jílkem. Zároveň ve svém pondělním prohlášení klub uvedl, že ho nahradí dosavadní asistent Jiří Saňák, přičemž ale půjde o dočasnou variantu.

včera

včera

včera

včera

Jaromír Soukup (TV Barrandov)

Soukup získal pro TV Barrandov ochranu před věřiteli. Dostal tři měsíce na nápravu

Už to není tajné. Firma Barrandov Televizní Studio podnikatele Jaromíra Soukupa dluží téměř miliardu korun, ukazují údaje v insolvenčním rejstříku. Pražský městský soud v pondělí souhlasil s návrhem firmy a vyhlásil moratorium na majetek dlužníka, které na tři měsíce ochrání společnost před věřiteli. Je ale nutné připravit reorganizaci. 

včera

Praha hostila summit premiérů zemí V4. (27.2.2024)

Nelehký summit V4 v Praze. Představy zemí o pomoci Ukrajině se liší

Premiéři zemí V4 se na úterním summitu v Praze shodli, že ruská agrese vůči Ukrajině je porušením mezinárodního práva. Kyjev podle všech čtyř státníků potřebuje pomoc, rozdílné jsou jen představy o ní. Podle českého premiéra Petra Fialy (ODS) nebyla dnešní diskuze politiků lehká. 

včera

včera

včera

včera

film Po čem muži touží

České romantické komedie: Spotřební zboží a nepochopení žánru? Proč kvalitativně nestačí na filmy Láska nebeská či Pretty Woman?

České romantické komedie jsou v posledních letech často zmiňované téma. V internetových diskusích panuje přesvědčení, že se u nás netočí nic jiného a nedá se na ně dívat, přesto jsou stále komerčně úspěšné. Je tomu ale skutečně tak? A jsou skloňované kasovní trháky opravdu romantickými komediemi? Nebo je to zkrátka trochu složitější? 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Severokorejské továrny se nezastaví. Rusko zásobují municí výměnou za jídlo

Podle jihokorejského ministra obrany Sina Won-sika pracují severokorejské muniční továrny na plný výkon s cílem dodávat zbraně do Ruska výměnou za potraviny a další komodity.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy