Uprchlíci mohou být přínosem, prozradila EZ představitelka Evropské unie

Praha - “Pokud se podaří uprchlíky úspěšně začlenit do společnosti, EU to obohatí z ekonomického, sociálního i kulturního hlediska,“ sdělila serveru EuroZprávy.cz europoslankyně Mariya Gabrielová. Bulharská politička se domnívá, že poskytnutí útočiště běžencům je otázkou historické spravedlnosti. Je však také důležité umět správně rozeznat, kdo ochranu opravdu potřebuje.

"Jsem přesvědčená, že Evropa má vůči uprchlíkům jak morální, tak i legální povinnost. Udělení azylu představuje mezinárodní závazek, který byl poprvé ukotven v Ženevské konvenci z roku 1951. Evropa je založena na společném chápání evropských hodnot, jako je dodržování lidských práv a důstojnosti. Tato práva jsou základním kamenem EU a musí být zakořeněna i ve společné unijní azylové politice," řekla pro náš server členka Poslaneckého klubu Evropské lidové strany (Křesťanských demokratů) Mariya Gabrielová.

Podle političky má dnes Evropa jedinečnou příležitost stát se vzorem pro své sousedy. Neměli bychom přitom zapomínat na skutečnost, že tomu není tak dávno, co sama Evropa byla kontinentem emigrace. Z toho důvodu je poskytnutí útočiště uprchlíkům také otázkou historické spravedlnosti.

"Dále bych chtěla připomenout, že počet migrantů, kteří přicházejí do sousedních zemí Sýrie, jako je například Jordánsko, Libanon či Turecko, výrazně převažuje ty, kteří se snaží proniknout do Evropy. Kapacita těchto zemí je v současné době naplněna, a to především v Libanonu, který hostí téměř 1,1 milionu uprchlíků," následně Mariya Gabrielová poukázala na to, že zemí s největším počtem syrských uprchlíků na světě je Turecko, jež jich na svém území hostí více než 2,5 milionu.

Psali jsme:
Je čas překonat politickou korektnost a uzavřít vnější hranice, prozradila EZ politička EU
 

Zároveň je však potřeba uvědomit si i druhou stranu mince, domnívá se europoslankyně. V té souvislosti zdůraznila, že Ženevská úmluva nezaručuje, že uprchlický status bude automaticky poskytnut veškerým žadatelům o azyl. " Takoví migranti, kteří připlují na evropské břehy a nemají nárok na mezinárodní ochranu, se musí vrátit do zemí svého původu." Podle Gabrielové je důležité, aby všichni lidé, jež přicházejí do Evropy, byli identifikováni a pečlivě zaregistrováni.

Dále politička pro náš server vyjádřila naději, že se EU v příštích pěti letech podaří vytvořit fungující společnou azylovou politiku. "V posledních měsících se začaly členské státy EU při řešení migrační krize stále častěji uchylovat k jednostranným akcím. Tato krize odhalila stávající mezery, nedostatky a potřebu vytvoření skutečné společné migrační politiky."

"Nejedná se o nutnost institucionální změny, ale o využití možností, které nabízí Lisabonská smlouva." Klíčové podle političky je, aby se státy zbavily obav ze ztráty suverenity a překonaly vzájemné spory: "To především vyžaduje politickou vůli všech členských států, a to bez ohledu na to, zda se nacházejí na vnějších hranicích EU, či nikoli."

"Vliv uprchlíků na Evropskou unii může být měřen v krátkodobé, střední i dlouhodobé perspektivě. V krátkodobém horizontu povede příliv migrantů ke zvýšení nákladů. Ve střednědobé perspektivě by však uprchlíci mohli být pro hospodářství členských států EU přínosem přispět k jeho inovaci, podnikání a růstu." Aby však k tomuto trendu došlo, je podle političky nezbytné uprchlíky zdárně integrovat do společnosti: "Pokud se podaří uprchlíky úspěšně začlenit do společnosti, EU to obohatí z ekonomického, sociálního i kulturního hlediska."

"Nesmíme zapomenout, že v delším časovém horizontu se žadatelé o azyl po skončení konfliktů s největší pravděpodobností navrátí do zemí svého původu. Jejich úspěšná integrace znamená přijetí hodnot a principů EU. Uprchlíci se tak vrátí zpět domů a evropské hodnoty, jako je prosazování demokracie, řádná správa či ochrana lidských práv zde rozšíří. Pro Evropskou unii se tedy bude jednat o zisk z hlediska zajištění stability a bezpečnosti v regionu," uzavřela svá slova pro EuroZprávy.cz Mariya Gabrielová.

Související

Robert Fico

Fico zkritizoval Evropskou unii: Není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu

Dnes slovenský premiér Robert Fico kritizoval Evropskou unii, že není schopna předložit mírovou iniciativu pro Ukrajinu a označil všechny schůzky státníků členských zemí EU za "válečné kabinety". Toto prohlášení učinil na konferenci k 20. výročí vstupu Slovenska do EU. Fico také kritizoval zahraniční politiku EU a odmítl nový migrační pakt.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Mariya Gabriel uprchlíci

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy