Už víme, co s migranty, zní z Německa. Plán má ale jednu vadu

Berlín - V Německu se rýsuje plán, který by mohl pomoci zemi zbavit se části uprchlíků. Ministr vnitra Thomas de Maiziére chce v budoucnu migranty posílat zpět do Řecka. Zatím to ale neumožňuje platná legislativa, řekl v rozhovoru pro Welt am Sonntag.

Maiziére tvrdí, že Evropa učinila řadu snah pro zlepšení situace v Řecku. "To musí mít i důsledky a vést k tomu, že uprchlíky bude možné na základě Dublinské úmluvy opět vracet zpět do Řecka," konstatoval.

Podle Dublinské úmluvy musí každý uprchlík požádat o azyl v té zemi, kde poprvé vstoupil na území EU. Pokud ho zadrží v jiném státě EU, může být vrácen do vstupní země. Repatriace z Německa do Řecka ale byla pozastavena z důvodu špatných podmínek pro uprchlíky již v roce 2011.

Německo ale podle ministra nepůjde individuální cestou. Naopak považuje za důležité dospět ke společné evropské pozici, jinak by mohly správní soudy zakázat repatriace ve velmi krátkém čase.

De Maiziére v rozhovoru také odmítl souvislost mezi uprchlickou politikou kancléřky Angely Merkelové a vzestupem pravicově-populistické Alternativy pro Německo (AFD). "Považuji to za absurdní. Vzestup pravicových populistických stran zažíváme v celé Evropě. Německo bylo dlouho výjimkou. Uprchlická krize nebyla příčinou toho, že pravicoví populisté jsou na vzestupu," tvrdí ministr.

Podle ministra za tímto vývojem nejsou ani tak jednotlivá politická rozhodnutí, jako strach z globalizace. "U některých sil v AFD vidím touhu po údajně idylickém světě na západě Německa, který ale nikdy neexistoval. A skepse vůči integraci se západem, EU a blízký vztah k Putinovi nikdy nebyla politika CDU," uvedl de Maiziére.

Spolkový prezident Joachim Gauck naopak tvrdí, že Německo musí dostát svému závazku pomáhat běžencům. Zároveň ale musí řešit otázku, jak plnit tuto právní a morální povinnost, aniž by byla ohrožena stabilita země.

"Zůstaneme věrni našim základům demokracie a práva. A budeme nadále formováni duchem humánnosti a postojem otevřenosti, připravenosti pomáhat a lidskosti vůči pronásledovaným, vyhnaným a práv zbaveným. To zůstane naším typickým znakem. To chceme, toho se nevzdáme," uvedl německý prezident.

Tvrdí, že kvůli větším rozdílům mezi dnešními běženci je podle Gaucka třeba počítat s tím, že integrace přistěhovalců bude nějakou dobu trvat. "Je potřeba času pro začlenění uprchlíky do společnosti a je potřeba času, aby si tuzemští obyvatelé zvykli na měnící se společnost," je přesvědčen. "Potřebujeme se zhluboka nadechnout, aby si ti, kteří chtějí a mohou zůstat, vytvořili pocit příslušnosti a loajality k tomuto státu," konstatoval Gauck.

Související

Více souvisejících

Německo uprchlíci Thomas de Maizière

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy