Volby, které změní Evropu, začaly. Německo si vybírá nového kancléře

Berlín - V Německu dnes ráno začaly parlamentní volby. Zhruba 61,5 milionu oprávněných voličů v nich rozhoduje o složení Spolkového sněmu, i o tom, jestli zemi další čtyři roky povede kancléřka Angela Merkelová, jejíž konzervativní unie CDU/CSU je jasným favoritem hlasování. Velmi sledovaný bude i výsledek protiimigrační a protiislámské Alternativy pro Německo (AfD), která se může stát třetí nejsilnější stranou v zemi.

Na 73.500 volebních místností se po celém Německu otevřelo přesně v 8:00 SELČ. Lidé, jejichž volební účast by mohla být o něco vyšší než před čtyřmi lety - 71,5 procenta, v nich do 18:00 SELČ mohou vybírat z celkem 42 stran. Reálnou šanci dostat se do parlamentu má šest uskupení.

Téměř nikdo nepochybuje o tom, že nejsilnější znovu bude CDU/CSU, která měla v průzkumech podporu kolem 36 procent voličů. Jisté se zdá i druhé místo pro sociální demokraty (SPD), kteří si mohou myslet na zisk kolem 22 procent hlasů. Strany současné velké koalice ale musí počítat s tím, že oproti volbám v roce 2013 o několik procentních bodů oslabí. Sociálním demokratům vedeným vyzyvatelem Merkelové Martinem Schulzem dokonce vážně hrozí nejhorší výsledek v dějinách spolkové republiky. Jejich dosavadním minimem bylo 23 procent v roce 2009.

Posílení naopak mohou čekat svobodní demokraté (FDP), kteří v minulých volbách poprvé za dobu spolkové republiky z parlamentu vypadli, a Alternativa pro Německo, která před čtyřmi lety skončila jen těsně před branami Spolkového sněmu. FDP se v posledních průzkumech pohybovala mezi devíti a deseti procenty a AfD, která svou kampaň postavila na tvrdé kritice migrační politiky kancléřky Merkelové, dosahovala zhruba na 11 až 12 procent. Do parlamentu by se stejně jako v předchozím období měli dostat i Zelení (kolem sedmi až osmi procent) a Levice (devět až deset procent).

Z voleb by mohla vzejít další velká koalice CDU/CSU a SPD, nebo vláda CDU/CSU, FDP a Zelených. V obou případech, z nichž ani jeden není bezproblémový, by na čele vlády zůstala Merkelová, která se vítězstvím ve čtvrtých volbách v řadě může vyrovnat velikánům německé politiky Konradu Adenauerovi (v čele vlády 1949-1963) a Helmutu Kohlovi (1982-1998).

Volební místnosti se uzavřou v 18:00 SELČ. Hned poté zveřejní veřejnoprávní televize ARD a ZDF odhady výsledků. Předběžné výsledky by mohly být známy nejdříve o šest hodin později.

Související

Více souvisejících

Německo Volby v Německu Angela Merkelová Martin Schulz (předseda Evropského parlamentu)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy