Rakušané přijímali Čechoslováky se sympatiemi. Problémem byli agenti, říká historik

Praha - Po srpnové okupaci uprchlo do Rakouska na 162 tisíc Čechů a Slováků. Podle rakouského historika Niklase Perziho, který spolupracuje i s českým Ústavem pro studium totalitních režimů (ÚSTR), byli přijímáni se sympatiemi.

Perzi rakouské agentuře APA řekl, že uprchlíci z ČSSR "byli v Rakousku přijímáni s velkými sympatiemi navzdory pocitům trpkosti, které mezi Rakušany a Čechy vždy existovaly, pozoruhodně pozitivní". "Po povstání v Maďarsku z roku 1956 byl vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa "druhým potvrzením pro protiruský postoj", domnívá se Perzi.

"Nesmí se zapomínat, že Češi a Slováci tehdy mohli utíkat pouze do Rakouska," zdůraznil Perzi. Rakouský vyslanec v Československu, pozdější rakouský prezident Rudolf Kirchschläger, nechal vystavit víza desítkám tisíc Čechoslováků, jimž tak dopomohl k útěku.

Problémem tehdy podle Perziho bylo, že mezi uprchlíky se snažily infiltrovat tajné služby. Po roce 1968 se údajně pokoušely americké a sovětské tajné služby mezi českými a slovenskými emigranty verbovat špiony. "V Rakousku byli vskutku aktivní. Je docela známé, že Rakousko bylo oblíbeným místem tajných služeb," upozornil historik.

Většina Čechů a Slováků se po uklidnění situace v jejich zemi opět vrátila do Československa. Ze 162.000 uprchlíků jich podle Perziho v Rakousku zůstalo jen 10.000.

Historik má pochopení pro zdrženlivý postoj rakouských politiků v roce 1968. "Co jsme měli jako neutrální země dělat? Všichni se drželi zpátky. Všichni se drželi Jalty. I Američané a jejich spojenci," poukázal na konferenci, která v roce 1945 rozhodla o rozdělení sfér vlivu v Evropě.

"Jediné, co později obyvatelé pohraničí zazlívali rakouské armádě, bylo to, že bundesheer (spolkové vojsko) nebyl rozmístěn jako v roce 1956 u Maďarska přímo na hranici, ale musel se držet zpátky - 50 kilometrů od hranic. Hranici zajišťovala jen celní stráž a četnictvo," vysvětluje Perzi.

Související

Více souvisejících

Srpen 1968 Rakousko češi historie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy