Maďarsko se mění v darebácký stát. Na Orbána se valí tvrdá kritika

Většina mezinárodní kritiky, která v uplynulých devíti měsících směřovala na Maďarsko, se zaměřovala na vnitřní otázky, jakými jsou vláda práva, oddělenost mocí a svoboda tisku, připomíná James Kirchick v komentáři pro server Washington Post. Publicista a mezinárodněpolitický analytik působící v think tanku Brookings Institution dodává, že maďarský premiér Viktor Orbán je rovněž pozoruhodně otevřený ohledně svých záměrů a za vzory pro svou zemi označuje Čínu, Rusko a Turecko.

Ruská základna na Západě

Po loňských dubnových volbách, které byly široce považovány za svobodné, ale nikoliv férové, mluvil Orbán vítězně a prohlásil, že éra liberální demokracie skončila, konstatuje publicista. Dodává, že Orbán sice obhájil premiérské křeslo, ale svým chováním zpochybnil vlastního demokratického ducha i svou základní důvěryhodnost coby spojence USA a příslušníka demokratického západního světa.

"Maďarsko se stále více chová jako darebácký stát," nebere si servítky Kirchick. Jako příklad uvádí kroky Orbána a jeho vládnoucí strany Fidesz z posledních týdnů, kdy na schůzce ministrů zahraničí zemí NATO maďarský zástupce činil vše pro to, aby sabotoval jakékoliv zlepšení vztahů mezi aliancí a Ukrajinou, přičemž jako záminku Budapešť využívá nedávnou jazykovou reformu na Ukrajině, která údajně ohrožuje tamní maďarsky mluvící menšinu.

Maďarská snaha využít takto triviální otázku k blokování pomoci NATO Ukrajině, jejíž území anektovalo Rusko silou, což je první takový případ v Evropě po druhé světové válce, má podle analytika pouze posloužit Moskvě. Navíc nejde o první případ, kdy tak Maďarsko činí, deklaruje Kirchick. Připomíná, že loni v listopadu Orbánova vláda zamítla americkou žádost o vydání dvojice ruských obchodníků se zbraněmi, kteří se pokusili prodat protiletadlové střely mexickým drogovým kartelům, a místo toho, aby předala tyto pašeráky spojenci z NATO, umožnila jim volný odjezd do Ruska.

Ačkoliv Maďarsko formálně podporuje sankce uvalené Evropskou unií na Rusko, Orbán je nejzapálenější kritik tohoto opatření a často volá po jejich zrušení, uvádí publicista. Podotýká, že v době, kdy se Evropa straní ruského prezidenta Vladimira Putina kvůli jeho agresi vůči Ukrajině a množství dalších nepravostí, ruský vůdce podnikl několik přátelských návštěv maďarské metropole, kde ho přijal Orbán.

"Dnešní Maďarsko je považováno některými ve zpravodajském světě za hlavní řečiště šíření ruského vlivu v západní alianci," píše Kirchick. Odvolává se na slova bývalého zaměstnance americké ambasády v Budapešti z roku 2017, podle kterého panují značné obavy, že Rusko v zásadě využívá Maďarsko jako zpravodajskou operační základnu v NATO a EU.      

Trump před Trumpem

Orbán podle publicisty sdílí s Putinem "temnou zálibu", kterou členství v západních institucích jako NATO a EU zavrhuje - revanšismus. Sto let poté, co Maďarsko přišlo o dvě třetiny svého území v důsledku první světové války, zůstává prioritou maďarské pravice podněcování nacionalistických vášní mezi maďarskými diasporami v regionu, deklaruje Kirchick.

Loni v létě, na stejném politickém fóru v Rumunsku, kde o čtyři roky dříve vychvaloval počátek "neliberálního státu", Orbán přednesl znepokojivě revanšistické projev k místní maďarské komunitě a opakovaně nazýval rumunské území, na kterém se nacházel, maďarským názvem, Sikulskem, přičemž útočil na rumunskou vládu kvůli jejímu stanovisko, že Sikulsko neexistuje, připomíná analytik. Dodává, že podle Orbána bude Sikulsko existovat i ve chvíli, kdy se zbytek Evropy podvolí islámu.     

"Orbán, dlouho podceňovaný jako marginální postava na periferii Evropy a vůdce malé země s obskurním jazykem, vyrostl v jednu z nejvlivnějších politických figur 21. století," pokračuje Kirchick. Konstatuje, že Orbán byl u moci dlouho před brexitem, Trumpovým prezidentstvím a dalšími projevy růstu populismu na Západě a čile měnil Maďarsko v stát jedné strany a odlučoval ho od tradičních demokratických spojenců.

Stephen Bannon, někdejší Trumpův stratég vychvaluje Orbána jako "Trumpa před Trumpem", připomíná publicista. Doplňuje, že teprve pětapadesátiletý Orbán je politickým vizionářem, který plánuje pro svou zemi budoucnost mimo atlantické vazby, NATO a EU a čeká na moment, kdy Západ rozloží a ovládnou muslimové a on nasměruje Maďarsko k autoritářskému Východu. "Všichni cítíme - je to ve vzduchu -, že svět prochází procesem podstatného přeskupení," cituje analytik Orbánova slova pronesená během Putinovy návštěvy Budapešti v roce 2017.  

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo minulý měsíc ve svém projevu v Bruselu kritizoval silné země a aktéry, jejichž ambicí je přetvořit mezinárodní řád ke svému neliberálnímu obrazu, poukazuje Kirchick. Vysvětluje, že ministr měl na mysli americké protivníky, revizionistické mocnosti Rusko a Čínu, které se snaží svrhnou liberální mezinárodní řád udržovaný Spojenými státy, avšak jeho slova popisují také to, co činí Orbán v rámci západní aliance.

Pokud by byl Orbán spolehlivým americkým spojencem, pak by možná šlo jeho protidemokratické tendence omluvit, jelikož během studené války byly Spojené státy ochotné přehlížet autoritářství a často i otevřené vojenské diktatury u svých spojenců z NATO, kteří vystupovali antikomunisticky, uvádí publicista. Zdůrazňuje, že dnes již v centru geopolitického boje v Evropě neleží zápas mezi kapitalismem a komunismem, nýbrž mezi demokracií a autoritářstvím a je stále těžší určit, na jaké z uvedených stran se Viktor Orbán nachází.

Související

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

Více souvisejících

Maďarsko Viktor Orbán

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

před 24 minutami

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno před 38 minutami

před 57 minutami

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 11 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna

Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy