Maďarsko se mění v darebácký stát. Na Orbána se valí tvrdá kritika

Většina mezinárodní kritiky, která v uplynulých devíti měsících směřovala na Maďarsko, se zaměřovala na vnitřní otázky, jakými jsou vláda práva, oddělenost mocí a svoboda tisku, připomíná James Kirchick v komentáři pro server Washington Post. Publicista a mezinárodněpolitický analytik působící v think tanku Brookings Institution dodává, že maďarský premiér Viktor Orbán je rovněž pozoruhodně otevřený ohledně svých záměrů a za vzory pro svou zemi označuje Čínu, Rusko a Turecko.

Ruská základna na Západě

Po loňských dubnových volbách, které byly široce považovány za svobodné, ale nikoliv férové, mluvil Orbán vítězně a prohlásil, že éra liberální demokracie skončila, konstatuje publicista. Dodává, že Orbán sice obhájil premiérské křeslo, ale svým chováním zpochybnil vlastního demokratického ducha i svou základní důvěryhodnost coby spojence USA a příslušníka demokratického západního světa.

"Maďarsko se stále více chová jako darebácký stát," nebere si servítky Kirchick. Jako příklad uvádí kroky Orbána a jeho vládnoucí strany Fidesz z posledních týdnů, kdy na schůzce ministrů zahraničí zemí NATO maďarský zástupce činil vše pro to, aby sabotoval jakékoliv zlepšení vztahů mezi aliancí a Ukrajinou, přičemž jako záminku Budapešť využívá nedávnou jazykovou reformu na Ukrajině, která údajně ohrožuje tamní maďarsky mluvící menšinu.

Maďarská snaha využít takto triviální otázku k blokování pomoci NATO Ukrajině, jejíž území anektovalo Rusko silou, což je první takový případ v Evropě po druhé světové válce, má podle analytika pouze posloužit Moskvě. Navíc nejde o první případ, kdy tak Maďarsko činí, deklaruje Kirchick. Připomíná, že loni v listopadu Orbánova vláda zamítla americkou žádost o vydání dvojice ruských obchodníků se zbraněmi, kteří se pokusili prodat protiletadlové střely mexickým drogovým kartelům, a místo toho, aby předala tyto pašeráky spojenci z NATO, umožnila jim volný odjezd do Ruska.

Ačkoliv Maďarsko formálně podporuje sankce uvalené Evropskou unií na Rusko, Orbán je nejzapálenější kritik tohoto opatření a často volá po jejich zrušení, uvádí publicista. Podotýká, že v době, kdy se Evropa straní ruského prezidenta Vladimira Putina kvůli jeho agresi vůči Ukrajině a množství dalších nepravostí, ruský vůdce podnikl několik přátelských návštěv maďarské metropole, kde ho přijal Orbán.

"Dnešní Maďarsko je považováno některými ve zpravodajském světě za hlavní řečiště šíření ruského vlivu v západní alianci," píše Kirchick. Odvolává se na slova bývalého zaměstnance americké ambasády v Budapešti z roku 2017, podle kterého panují značné obavy, že Rusko v zásadě využívá Maďarsko jako zpravodajskou operační základnu v NATO a EU.      

Trump před Trumpem

Orbán podle publicisty sdílí s Putinem "temnou zálibu", kterou členství v západních institucích jako NATO a EU zavrhuje - revanšismus. Sto let poté, co Maďarsko přišlo o dvě třetiny svého území v důsledku první světové války, zůstává prioritou maďarské pravice podněcování nacionalistických vášní mezi maďarskými diasporami v regionu, deklaruje Kirchick.

Loni v létě, na stejném politickém fóru v Rumunsku, kde o čtyři roky dříve vychvaloval počátek "neliberálního státu", Orbán přednesl znepokojivě revanšistické projev k místní maďarské komunitě a opakovaně nazýval rumunské území, na kterém se nacházel, maďarským názvem, Sikulskem, přičemž útočil na rumunskou vládu kvůli jejímu stanovisko, že Sikulsko neexistuje, připomíná analytik. Dodává, že podle Orbána bude Sikulsko existovat i ve chvíli, kdy se zbytek Evropy podvolí islámu.     

"Orbán, dlouho podceňovaný jako marginální postava na periferii Evropy a vůdce malé země s obskurním jazykem, vyrostl v jednu z nejvlivnějších politických figur 21. století," pokračuje Kirchick. Konstatuje, že Orbán byl u moci dlouho před brexitem, Trumpovým prezidentstvím a dalšími projevy růstu populismu na Západě a čile měnil Maďarsko v stát jedné strany a odlučoval ho od tradičních demokratických spojenců.

Stephen Bannon, někdejší Trumpův stratég vychvaluje Orbána jako "Trumpa před Trumpem", připomíná publicista. Doplňuje, že teprve pětapadesátiletý Orbán je politickým vizionářem, který plánuje pro svou zemi budoucnost mimo atlantické vazby, NATO a EU a čeká na moment, kdy Západ rozloží a ovládnou muslimové a on nasměruje Maďarsko k autoritářskému Východu. "Všichni cítíme - je to ve vzduchu -, že svět prochází procesem podstatného přeskupení," cituje analytik Orbánova slova pronesená během Putinovy návštěvy Budapešti v roce 2017.  

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo minulý měsíc ve svém projevu v Bruselu kritizoval silné země a aktéry, jejichž ambicí je přetvořit mezinárodní řád ke svému neliberálnímu obrazu, poukazuje Kirchick. Vysvětluje, že ministr měl na mysli americké protivníky, revizionistické mocnosti Rusko a Čínu, které se snaží svrhnou liberální mezinárodní řád udržovaný Spojenými státy, avšak jeho slova popisují také to, co činí Orbán v rámci západní aliance.

Pokud by byl Orbán spolehlivým americkým spojencem, pak by možná šlo jeho protidemokratické tendence omluvit, jelikož během studené války byly Spojené státy ochotné přehlížet autoritářství a často i otevřené vojenské diktatury u svých spojenců z NATO, kteří vystupovali antikomunisticky, uvádí publicista. Zdůrazňuje, že dnes již v centru geopolitického boje v Evropě neleží zápas mezi kapitalismem a komunismem, nýbrž mezi demokracií a autoritářstvím a je stále těžší určit, na jaké z uvedených stran se Viktor Orbán nachází.

Související

Viktor Orbán

Orbánova politická dráha je u konce. Průzkumy jasně naznačují jeho pád

V Maďarsku se politická situace nevyvíjí pro premiéra Viktora Orbána, který čelí rostoucímu tlaku opozice vedené Péterem Magyarem, příznivě. Francouzský konzervativní týdeník Le Point upozornil na výsledky aktuálních průzkumů veřejného mínění, které naznačují výrazný pokles podpory vládní strany Fidesz.  
Sídlo EU

Maďarská rozvědka špehovala představitele EU

Maďarská zpravodajská služba je podle nové investigativní zprávy podezřelá ze špehování představitelů Evropské unie, kteří navštívili zemi. Vyšetřování, vedené maďarským centrem Direkt36 a belgickým deníkem De Tijd, odhalilo, že maďarská Informační kancelář (IH), obdoba americké CIA, měla mezi lety 2015 a 2017 sledovat a odposlouchávat vyšetřovatele z Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF).

Více souvisejících

Maďarsko Viktor Orbán

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy