Většina mezinárodní kritiky, která v uplynulých devíti měsících směřovala na Maďarsko, se zaměřovala na vnitřní otázky, jakými jsou vláda práva, oddělenost mocí a svoboda tisku, připomíná James Kirchick v komentáři pro server Washington Post. Publicista a mezinárodněpolitický analytik působící v think tanku Brookings Institution dodává, že maďarský premiér Viktor Orbán je rovněž pozoruhodně otevřený ohledně svých záměrů a za vzory pro svou zemi označuje Čínu, Rusko a Turecko.
Ruská základna na Západě
Po loňských dubnových volbách, které byly široce považovány za svobodné, ale nikoliv férové, mluvil Orbán vítězně a prohlásil, že éra liberální demokracie skončila, konstatuje publicista. Dodává, že Orbán sice obhájil premiérské křeslo, ale svým chováním zpochybnil vlastního demokratického ducha i svou základní důvěryhodnost coby spojence USA a příslušníka demokratického západního světa.
"Maďarsko se stále více chová jako darebácký stát," nebere si servítky Kirchick. Jako příklad uvádí kroky Orbána a jeho vládnoucí strany Fidesz z posledních týdnů, kdy na schůzce ministrů zahraničí zemí NATO maďarský zástupce činil vše pro to, aby sabotoval jakékoliv zlepšení vztahů mezi aliancí a Ukrajinou, přičemž jako záminku Budapešť využívá nedávnou jazykovou reformu na Ukrajině, která údajně ohrožuje tamní maďarsky mluvící menšinu.
Maďarská snaha využít takto triviální otázku k blokování pomoci NATO Ukrajině, jejíž území anektovalo Rusko silou, což je první takový případ v Evropě po druhé světové válce, má podle analytika pouze posloužit Moskvě. Navíc nejde o první případ, kdy tak Maďarsko činí, deklaruje Kirchick. Připomíná, že loni v listopadu Orbánova vláda zamítla americkou žádost o vydání dvojice ruských obchodníků se zbraněmi, kteří se pokusili prodat protiletadlové střely mexickým drogovým kartelům, a místo toho, aby předala tyto pašeráky spojenci z NATO, umožnila jim volný odjezd do Ruska.
Ačkoliv Maďarsko formálně podporuje sankce uvalené Evropskou unií na Rusko, Orbán je nejzapálenější kritik tohoto opatření a často volá po jejich zrušení, uvádí publicista. Podotýká, že v době, kdy se Evropa straní ruského prezidenta Vladimira Putina kvůli jeho agresi vůči Ukrajině a množství dalších nepravostí, ruský vůdce podnikl několik přátelských návštěv maďarské metropole, kde ho přijal Orbán.
"Dnešní Maďarsko je považováno některými ve zpravodajském světě za hlavní řečiště šíření ruského vlivu v západní alianci," píše Kirchick. Odvolává se na slova bývalého zaměstnance americké ambasády v Budapešti z roku 2017, podle kterého panují značné obavy, že Rusko v zásadě využívá Maďarsko jako zpravodajskou operační základnu v NATO a EU.
Trump před Trumpem
Orbán podle publicisty sdílí s Putinem "temnou zálibu", kterou členství v západních institucích jako NATO a EU zavrhuje - revanšismus. Sto let poté, co Maďarsko přišlo o dvě třetiny svého území v důsledku první světové války, zůstává prioritou maďarské pravice podněcování nacionalistických vášní mezi maďarskými diasporami v regionu, deklaruje Kirchick.
Loni v létě, na stejném politickém fóru v Rumunsku, kde o čtyři roky dříve vychvaloval počátek "neliberálního státu", Orbán přednesl znepokojivě revanšistické projev k místní maďarské komunitě a opakovaně nazýval rumunské území, na kterém se nacházel, maďarským názvem, Sikulskem, přičemž útočil na rumunskou vládu kvůli jejímu stanovisko, že Sikulsko neexistuje, připomíná analytik. Dodává, že podle Orbána bude Sikulsko existovat i ve chvíli, kdy se zbytek Evropy podvolí islámu.
"Orbán, dlouho podceňovaný jako marginální postava na periferii Evropy a vůdce malé země s obskurním jazykem, vyrostl v jednu z nejvlivnějších politických figur 21. století," pokračuje Kirchick. Konstatuje, že Orbán byl u moci dlouho před brexitem, Trumpovým prezidentstvím a dalšími projevy růstu populismu na Západě a čile měnil Maďarsko v stát jedné strany a odlučoval ho od tradičních demokratických spojenců.
Stephen Bannon, někdejší Trumpův stratég vychvaluje Orbána jako "Trumpa před Trumpem", připomíná publicista. Doplňuje, že teprve pětapadesátiletý Orbán je politickým vizionářem, který plánuje pro svou zemi budoucnost mimo atlantické vazby, NATO a EU a čeká na moment, kdy Západ rozloží a ovládnou muslimové a on nasměruje Maďarsko k autoritářskému Východu. "Všichni cítíme - je to ve vzduchu -, že svět prochází procesem podstatného přeskupení," cituje analytik Orbánova slova pronesená během Putinovy návštěvy Budapešti v roce 2017.
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo minulý měsíc ve svém projevu v Bruselu kritizoval silné země a aktéry, jejichž ambicí je přetvořit mezinárodní řád ke svému neliberálnímu obrazu, poukazuje Kirchick. Vysvětluje, že ministr měl na mysli americké protivníky, revizionistické mocnosti Rusko a Čínu, které se snaží svrhnou liberální mezinárodní řád udržovaný Spojenými státy, avšak jeho slova popisují také to, co činí Orbán v rámci západní aliance.
Pokud by byl Orbán spolehlivým americkým spojencem, pak by možná šlo jeho protidemokratické tendence omluvit, jelikož během studené války byly Spojené státy ochotné přehlížet autoritářství a často i otevřené vojenské diktatury u svých spojenců z NATO, kteří vystupovali antikomunisticky, uvádí publicista. Zdůrazňuje, že dnes již v centru geopolitického boje v Evropě neleží zápas mezi kapitalismem a komunismem, nýbrž mezi demokracií a autoritářstvím a je stále těžší určit, na jaké z uvedených stran se Viktor Orbán nachází.
Související
Orbánova politická dráha je u konce. Průzkumy jasně naznačují jeho pád
Maďarská rozvědka špehovala představitele EU
Aktuálně se děje
před 37 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 2 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 3 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 4 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 5 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 7 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 8 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 11 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 13 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 21 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek