Další pat na moři: Nizozemsko nepřijme uprchlíky z lodě Sea Watch 3

Nizozemsko dnes odmítlo požadavek Itálie, aby přijalo 47 migrantů z paluby humanitární plavidla, které se nachází u břehů Sicílie. Amsterodam argumentuje tím, že nejprve je potřeba rozlišit uprchlíky od ekonomických migrantů. Loď Sea Watch 3 německé neziskové organizace pluje pod nizozemskou vlajkou, migranty zachránila před týdnem z gumového člunu u libyjského pobřeží. Nyní kotví poblíž Syrakus, uvedla agentura Reuters.

Italský vicepremiér a šéf protestního Hnutí pěti hvězd Luigi Di Maio řekl, že loď má plout do Francie, která podle něj neplní své závazky, nebo do Nizozemska, pod jehož vlajkou pluje. Z popudu druhého vicepremiéra Mattea Salviniho, který vede protiimigrační stranu Liga, italské přístavy humanitární lodě s uprchlíky od loňského června nepouštějí.

The delegation is on its way back.The 47 shipwrecked remain hostages of the government and its barbaric propaganda.Rescue at sea is not a crime, taking people hostage is.#SeaWatch #United4Med pic.twitter.com/hwXDR6HeKk

— Sea-Watch International (@seawatch_intl) 27. ledna 2019

Nizozemské ministerstvo spravedlnosti a bezpečnosti uvedlo, že žádné běžence z lodi Sea Watch 3 nepřijme, dokud nebude uzavřena dlouhodobá dohoda ohledně toho, jako rozlišit uprchlíky od ekonomických migrantů. Do agendy tohoto ministerstva spadá rovněž imigrace.

"Ti, kteří nemají nárok na mezinárodní ochranu, musejí být ihned po dosažení evropských hranic posláni zpět," vyjádřilo se ministerstvo v prohlášení. "Bez výhledu na takové systémové řešení se Nizozemsko způsobu tohoto vylodění účastnit nebude," dodal resort.

V rozmezí jednoho měsíce už je to podruhé, co loď Sea Watch 3 s migranty na palubě komplikovaně hledá, kde by mohla zakotvit. Poslední pat, který trval 19 dní, skončil dohodou osmi evropských států, jež si běžence rozebraly. Byla mezi nimi rovněž Itálie.

Související

Věznice

V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.
Hraniční přechod, ilustrační foto

Další rána Schengenu: Po Německu a Francii obnoví hraniční kontroly třetí evropská země

Nizozemsko se rozhodlo zavést hraniční kontroly na svých pozemních hranicích, což je součástí širšího balíku opatření zaměřených na omezení přistěhovalectví. Podle informací nizozemské televize RTL budou tyto kontroly zavedeny koncem listopadu. Nizozemsko tak následuje příklad sousedního Německa, které obdobné opatření zavedlo již v září, a také Francie, která spustí kontroly od 1. listopadu na období šesti měsíců. 

Více souvisejících

Nizozemí uprchlíci Itálie

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

před 44 minutami

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

před 1 hodinou

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

Trump může boj s oteplováním omezit. Firmy se ale nedají, tvrdí Bidenův člověk

Prezident USA Joe Biden podle svého klimatického poradce Jacoba Levina odstartoval nezastavitelnou „revoluci“ čisté energie. Levine podle The Guardian uvedl, že Biden vytvořil komplexní a sjednocenou vizi pro přechod k čisté energii, zaměřenou nejen na dekarbonizaci, ale i na ekonomický růst a spravedlivé rozdělení přínosů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy