V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.

Dle studie provedené na univerzitách v nizozemském Leidenu a anglickém Portsmouthu počet lidí v nizozemských věznicích v letech 2005 -2016 klesl z 94 vězňů na sto tisíc obyvatel na 54 vězňů na sto tisíc obyvatel. Od té doby sice dále neklesá, ale drží se na stejné úrovni.

Stejný trend pozorovala platforma World Prision Brief i v Německu, České republice, Lichtenštejnsku, Bulharsku, Rumunsku a pobaltských státech. Jedinou zemí, kde se počet vězňů zmenšil ještě více než v Nizozemí je Rusko (díky odvádění vězňů do války s Ukrajinou).

Důvodem dle serveru DW je dobře nastavený právní a trestní systém, dobrá práce soudních orgánů i úspěšná resocializace. Během deseti let (od roku 2005 do roku 2015) se v Nizozemí podařilo snížit udělení trestu odnětí svobody zhruba na polovinu. I samotné tresty odnětí svobody jsou v Nizozemí nízké. Kriminalisté z leidenské univerzity ve své zprávě uvedli, že polovina odsouzených byla po měsíci za mřížemi opět propuštěna.

Naproti tomu data ze švýcarské univerzity v Lausanne uvádějí, že v celoevropském měřítku stráví ve vězení pouze 5,2 % vězňů méně než šest měsíců.

Dalším zajímavým jevem je, že po tom, co Nizozemí snížilo počet lidí držených ve vazbě, klesl počet trestných činů. Majetková kriminalita spadla o 27 %, násilné trestné činy o 26 %, a drogové činnosti o 31 %, a největší pokles byl u vandalismu a porušování veřejného pořádku, a to o 50 %. Tento krok dle serveru Firstpost přišel proto, že čas strávený ve vazbě byl často vyšší než udělený trest.

Taktéž reforma soudnictví byla prospěšná – státní zástupci mohou v Nizozemí udělovat menší tresty jako například pokuty či veřejně prospěšné práce bez účasti soudců. To v praxi znamená, že k soudu se dostane méně případů a je tedy i menší šance na tvrdé tresty typu odnětí svobody.

Nizozemské věznice také poskytují úspěšný rehabilitační program (TBS), díky kterému zůstávali jednotlivci (v některých případech až po dokončení trestu) v léčebném zařízení, kde jim byly léčeeny psychologické stavy, které mohly za jejich zločiny. Průměrná délka pobytu je dva roky, přičemž se posuzuje, zda by léčba neměla být prodloužena. „Pracujeme na dvou cílech: na prvním místě, předcházení dalšímu zločinu, a pak na psychiatrickém utrpení a sociálních problémech, které s tím přicházejí,“ řekl psycholog Hommo Folkerts.

Miriam van Driel, psycholožka TBS řekla: „Způsob, jakým zacházíte s lidmi – také ve vězení – má velký vliv na to, jak se vracejí do společnosti. Pokud s nimi budete zacházet jako se psy, lidé se budou chovat jako psi, ale pokud s nimi budete zacházet jako s lidmi, budou se chovat jako lidské bytosti."

V Česku často bývá s resocializací problém, bývalí vězni se stávají terčem stigmat, překážkou v jejich resocializaci může být nezaměstnanost, rostoucí zadluženost za dobu, kterou strávili za mřížemi či bezdomovectví. Dle výzkumné práce Lenky Praskové „ve výkonu trestu odnětí svobody jsou nejvhodnějším nástrojem působení na odsouzeného programy zacházení, jejichž prostřednictvím je na něj soustavně působeno s cílem vytvořit předpoklady pro řádný život po propuštění. Od počátku musí být zřejmé, že cílem těchto programů není jen bezproblémový výkon trestu odnětí svobody, ale především život vězně po propuštění.“ Zmíněné programy zacházení obsahují pracovní aktivity, vzdělávací aktivity, speciální výchovné aktivity, zájmové aktivity a oblast utváření vnějších vztahů. I přes to je v Česku recidiva 66,10 %, v porovnání s nizozemskou je o 56,10% vyšší.

Nizozemí také využívá systém elektronického sledování. V překladu jde o čipový náramek na kotníku. Lidé se tak mohou vrátit do běžného života a zároveň zůstat pod dohledem v reálném čase. Údaje shromážděné prostřednictvím těchto zařízení mohou také pomoci při prevenci recidivy tím, že zajistí dodržování soudních příkazů a sníží příležitosti k dalšímu kriminálnímu chování.

Dle profesora Francise Pakese z univerzity v Portsmouthu ovšem není tento postup tak úspěšný. V studii z roku 2017 poukazuje na špatně fungující policii, neefektivní vyšetřování a neschopnost státních zástupců dostat některé případy před soud. Své tvrzení opírá argumentem, že se z Nizozemí stalo centrum obchodu se syntetickými drogami. Dalším námitkou proti tomuto postupu je, že některé případy nejsou vyšetřovány, což nepřímo přičítá rostoucímu vlivu drogové mafie v daném státě.

Související

Hraniční přechod, ilustrační foto

Další rána Schengenu: Po Německu a Francii obnoví hraniční kontroly třetí evropská země

Nizozemsko se rozhodlo zavést hraniční kontroly na svých pozemních hranicích, což je součástí širšího balíku opatření zaměřených na omezení přistěhovalectví. Podle informací nizozemské televize RTL budou tyto kontroly zavedeny koncem listopadu. Nizozemsko tak následuje příklad sousedního Německa, které obdobné opatření zavedlo již v září, a také Francie, která spustí kontroly od 1. listopadu na období šesti měsíců. 

Více souvisejících

Nizozemí Věznice

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Důchodová reforma schválena. Věk odchodu do penze poroste, stát chce na důchodcích ušetřit

Současný důchodový systém je podle vlády Petra Fialy (ODS) dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem. V Poslanecké sněmovně proto byla při třetím čtení návrhu MPSV schválena důchodová reforma, která byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Mario Draghi

Draghi po vítězství Trumpa bije na poplach: Reforma ekonomiky EU je urgentní

Po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách se otázka evropské ekonomiky stala ještě urgentnější. Mario Draghi, bývalý šéf Evropské centrální banky (ECB), který před začátkem neformálního zasedání Evropské rady v Budapešti připomněl potřebu reformy evropské ekonomiky, vyjádřil obavy, že Evropa zaostává za USA v mnoha oblastech, včetně produktivity a hospodářského růstu. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Věznice

V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.

před 2 hodinami

Izraelská armáda

Co může napáchat Trumpovo zvolení? Útok na jaderná zařízení i rozsáhlou válku

Soudě podle jeho prvního funkčního období, lze očekávat, že nově zvolený prezident Donald Trump bude na Blízký východ klást velký důraz i tentokrát. Během svého předchozího období si vybral Saúdskou Arábii pro svou první zahraniční cestu, pokusil se o "dohodu století" mezi Izraelem a Palestinci, posílil regionální integraci židovského státu a výrazně zvýšil tlak na Írán.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek má rakovinu

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) má rakovinu a vedení úřadu na dva týdny předá do rukou náměstka. Lékaři u Válka během screeningu odhalili nádor prostaty v časné fázi, jak prozradil v pátek. Nyní ho čeká operační zákrok, při němž bude nádor odstraněn. Ministr zároveň vyzval všechny muže, aby se nechali vyšetřit.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Merz řekl, jak může Evropa zapůsobit na Trumpa

Konzervativní kandidát na německého spolkového kancléře Friedrich Merz vyzval Evropu, aby se postavila čelem výzvám, které s sebou může přinést druhé funkční období nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

před 6 hodinami

včera

Marián Bušša

Co může napáchat znovuzvolení Trumpa? Politolog pro EZ prozradil, kdo z něj může těžit

Vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách vyvolalo širokou diskusi o tom, jakým směrem se Spojené státy budou ubírat na nejbližší čtyři roky. Při této příležitosti EuroZprávy.cz oslovily Mariána Buššu, politologa z univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne, aby nám přiblížil, jak by mohla vypadat Trumpova repríza v Bílém domě. V rozhovoru jsme se zaměřili na budoucí směřování americké zahraniční politiky vůči Číně a Izraeli, vztahy mezi Spojenými státy a Evropskou unií, ale také na to, jak Trumpův návrat ovlivní populistické trendy a politické dění ve střední Evropě. 

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden po volbách v USA promluvil k národu

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek ve svém projevu slíbil hladké předání moci vítězi prezidentských voleb Donaldu Trumpovi, které má proběhnout 20. ledna příštího roku.

včera

včera

Frank-Walter Steinmeier

Vládní krize v Německu: Poprvé se k ní vyjádřil prezident

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier se ve čtvrtek vyjádřil k politické krizi, která vypukla po rozpadu třístranné koalice v zemi. Podle něj je nezbytné udržet zdravý rozum a odpovědnost, aby Německo bylo schopno čelit globálním otřesům.

včera

Výsledky voleb v USA okomentoval i Hizballáh

Militantní hnutí Hizballáh, které je silně podporováno Íránem a dlouhodobě se angažuje v konfliktu proti Izraeli, a to především na libanonské hranici, neočekává od nového prezidenta USA žádnou změnu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy