V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.

Dle studie provedené na univerzitách v nizozemském Leidenu a anglickém Portsmouthu počet lidí v nizozemských věznicích v letech 2005 -2016 klesl z 94 vězňů na sto tisíc obyvatel na 54 vězňů na sto tisíc obyvatel. Od té doby sice dále neklesá, ale drží se na stejné úrovni.

Stejný trend pozorovala platforma World Prision Brief i v Německu, České republice, Lichtenštejnsku, Bulharsku, Rumunsku a pobaltských státech. Jedinou zemí, kde se počet vězňů zmenšil ještě více než v Nizozemí je Rusko (díky odvádění vězňů do války s Ukrajinou).

Důvodem dle serveru DW je dobře nastavený právní a trestní systém, dobrá práce soudních orgánů i úspěšná resocializace. Během deseti let (od roku 2005 do roku 2015) se v Nizozemí podařilo snížit udělení trestu odnětí svobody zhruba na polovinu. I samotné tresty odnětí svobody jsou v Nizozemí nízké. Kriminalisté z leidenské univerzity ve své zprávě uvedli, že polovina odsouzených byla po měsíci za mřížemi opět propuštěna.

Naproti tomu data ze švýcarské univerzity v Lausanne uvádějí, že v celoevropském měřítku stráví ve vězení pouze 5,2 % vězňů méně než šest měsíců.

Dalším zajímavým jevem je, že po tom, co Nizozemí snížilo počet lidí držených ve vazbě, klesl počet trestných činů. Majetková kriminalita spadla o 27 %, násilné trestné činy o 26 %, a drogové činnosti o 31 %, a největší pokles byl u vandalismu a porušování veřejného pořádku, a to o 50 %. Tento krok dle serveru Firstpost přišel proto, že čas strávený ve vazbě byl často vyšší než udělený trest.

Taktéž reforma soudnictví byla prospěšná – státní zástupci mohou v Nizozemí udělovat menší tresty jako například pokuty či veřejně prospěšné práce bez účasti soudců. To v praxi znamená, že k soudu se dostane méně případů a je tedy i menší šance na tvrdé tresty typu odnětí svobody.

Nizozemské věznice také poskytují úspěšný rehabilitační program (TBS), díky kterému zůstávali jednotlivci (v některých případech až po dokončení trestu) v léčebném zařízení, kde jim byly léčeeny psychologické stavy, které mohly za jejich zločiny. Průměrná délka pobytu je dva roky, přičemž se posuzuje, zda by léčba neměla být prodloužena. „Pracujeme na dvou cílech: na prvním místě, předcházení dalšímu zločinu, a pak na psychiatrickém utrpení a sociálních problémech, které s tím přicházejí,“ řekl psycholog Hommo Folkerts.

Miriam van Driel, psycholožka TBS řekla: „Způsob, jakým zacházíte s lidmi – také ve vězení – má velký vliv na to, jak se vracejí do společnosti. Pokud s nimi budete zacházet jako se psy, lidé se budou chovat jako psi, ale pokud s nimi budete zacházet jako s lidmi, budou se chovat jako lidské bytosti."

V Česku často bývá s resocializací problém, bývalí vězni se stávají terčem stigmat, překážkou v jejich resocializaci může být nezaměstnanost, rostoucí zadluženost za dobu, kterou strávili za mřížemi či bezdomovectví. Dle výzkumné práce Lenky Praskové „ve výkonu trestu odnětí svobody jsou nejvhodnějším nástrojem působení na odsouzeného programy zacházení, jejichž prostřednictvím je na něj soustavně působeno s cílem vytvořit předpoklady pro řádný život po propuštění. Od počátku musí být zřejmé, že cílem těchto programů není jen bezproblémový výkon trestu odnětí svobody, ale především život vězně po propuštění.“ Zmíněné programy zacházení obsahují pracovní aktivity, vzdělávací aktivity, speciální výchovné aktivity, zájmové aktivity a oblast utváření vnějších vztahů. I přes to je v Česku recidiva 66,10 %, v porovnání s nizozemskou je o 56,10% vyšší.

Nizozemí také využívá systém elektronického sledování. V překladu jde o čipový náramek na kotníku. Lidé se tak mohou vrátit do běžného života a zároveň zůstat pod dohledem v reálném čase. Údaje shromážděné prostřednictvím těchto zařízení mohou také pomoci při prevenci recidivy tím, že zajistí dodržování soudních příkazů a sníží příležitosti k dalšímu kriminálnímu chování.

Dle profesora Francise Pakese z univerzity v Portsmouthu ovšem není tento postup tak úspěšný. V studii z roku 2017 poukazuje na špatně fungující policii, neefektivní vyšetřování a neschopnost státních zástupců dostat některé případy před soud. Své tvrzení opírá argumentem, že se z Nizozemí stalo centrum obchodu se syntetickými drogami. Dalším námitkou proti tomuto postupu je, že některé případy nejsou vyšetřovány, což nepřímo přičítá rostoucímu vlivu drogové mafie v daném státě.

Související

Ilustrační fotografie.

Mladým kuřákům v EU hrozí horší časy. V čele boje stojí Nizozemsko

Nizozemsko spolu s dalšími dvanácti zeměmi žádá Evropskou komisi, aby zrevidovala legislativu o tabákových výrobcích. Současná verze této legislativy totiž nezahrnuje elektronické cigarety a nikotinové sáčky. Podle těchto zemí by stávající pravidla měla zahrnovat i nové nikotinové produkty.

Více souvisejících

Nizozemí Věznice

Aktuálně se děje

před 41 minutami

Donald Trump

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí

Ve Washingtonu podepsali USA a Ukrajina dohodu o těžbě a zpracování nerostných surovin – krok, který sice postrádá okamžitý ekonomický dopad, ale politicky je mimořádně významný. Pro prezidenta Donalda Trumpa jde o symbolické vítězství, které má ukázat, že Amerika z partnerství s Ukrajinou něco získává. Pro Kyjev je zase klíčové demonstrovat, že vztahy s Bílým domem fungují, navzdory dřívějším napětím.

před 1 hodinou

film Hříšníci

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem

Přes dominantní postavení snímků Minecraft film a Vyšehrad Dvje, jež dominují návštěvnosti a takřka boří kina, by se v současné nabídce nemělo zapomenout na pozoruhodný a vrstevnatými možnostmi interpretace disponující film Hříšníci. Systematicky vystavěný tok obrazů ztělesňuje důvod, proč má audiovize stále nejsilnější zásah v bouřícím kinosále. Dokonale propojuje multižánrový zážitek s reflexí společenské problematiky a kulturní historie.

před 1 hodinou

Arktida

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo

Ekosystémy v Arktidě, jednom z nejnehostinnějších míst planety, procházejí podle nové vědecké studie nečekanými proměnami, které odborníci považují za varovný signál rychle postupujících klimatických změn. Výzkum, na kterém se podílelo 54 vědců a který sledoval více než 2 000 rostlinných společenství na 45 místech napříč kanadskou Arktidou, Aljaškou a Skandinávií, ukazuje, že se tundra mění rychle a nepředvídatelně.

před 1 hodinou

HC Dynamo Pardubice

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil

Poté, co s ambiciózními Pardubicemi nedokázal dojít k vysněnému extraligovému titulu, když ve finále nestačily na Brno, se kterými nakonec prohrály až po sedmi zápasech, se s východočeským klubem loučí s koučem Miloslavem Hořavou. Třiašedesátiletému velezkušenému stratégovi totiž v klubu skončila koncem dubna smlouva a klubové vedení neprojevilo zájem tuto spolupráci prodloužit. 

před 1 hodinou

Derby semifinále play off mezi Hradcem a Pardubicemi

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa

Po jednom z testů během letošního extraligového play-off, konkrétně z toho po třetím zápase semifinále Pardubice vs. Hradec Králové, měl pozitivní nález útočník hradeckého klubu Matěj Chalupa. Nechvalně tak navázal na dva roky starý případ, kdy během tehdejšího play-off zjistili nepovolené látky u tří hradeckých hokejistů Kevina Klímy, Graemea McCormacka a Martina Štohanzla. Samotný Chalupa byl z pozitivního testu překvapen a není si vědom, že by někdy bral nějakou zakázanou látku. 

před 2 hodinami

Elon Musk

Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon

Americké ministerstvo obrany čelí nové vlně kritiky – tentokrát od technologického magnáta Elona Muska. Bývalý šéf SpaceX a současný šéf „Ministerstva vládní efektivity“ (Department of Government Efficiency – DOGE), zřízeného prezidentem Donaldem Trumpem, tvrdě zaútočil na vývoj stíhačky F-35 Lightning II. Podle něj jde o jeden z největších podvodů na americké daňové poplatníky v moderní historii.

před 3 hodinami

Kamala Harrisová

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa

Bývalá viceprezidentka Spojených států Kamala Harris vystoupila ve středu večer v rámci své první významné veřejné řeči od porážky v prezidentských volbách s ostrou kritikou prezidenta Donalda Trumpa. V proslovu, který zazněl na slavnostním galavečeru organizace Emerge America, Harris varovala před systematickým rozkladem demokratických hodnot, k němuž podle ní dochází od nástupu nové administrativy.

před 5 hodinami

Dmitrij Medveděv

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz

Prezident USA Donald Trump se poprvé veřejně vyjádřil k nové dohodě o těžbě nerostných surovin mezi Spojenými státy a Ukrajinou. Podle BBC označil dohodu za kompenzaci za rozsáhlou americkou pomoc Ukrajině během války s Ruskem. „Biden jim předal 350 miliard dolarů,“ řekl Trump a dodal: „Uzavřeli jsme dohodu, díky které získáme teoreticky mnohem víc než těch 350 miliard.“

před 6 hodinami

Jana Maláčová

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám

Na pražském Střeleckém ostrově se dnes v rámci oslav Svátku práce sešli zástupci několika politických stran. Hlavní pozornost na sebe strhli sociální demokraté, kteří zde nejen zahájili svůj prvomájový průvod, ale představili i klíčové body svého předvolebního programu. Předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová ve svém projevu ostře kritizovala vládu Petra Fialy a upozornila na stále se zhoršující situaci pracujících.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Španělsko, ilustrační foto

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě

Masivní výpadek proudu, který v pondělí 28. dubna ochromil Španělsko, Portugalsko a části Francie, vrhl zhruba 55 milionů obyvatel zpět do předelektrického věku. Mobilní sítě zkolabovaly, semafory přestaly fungovat, supermarkety zůstaly ve tmě a přestaly přijímat bezhotovostní platby. Lidé uvízli v podzemí i na dálkových spojích a chaos se rozléval napříč moderní infrastrukturou. Přesto však mnozí našli v krizi okamžiky lidskosti a solidarity.

před 9 hodinami

Důl, ilustrační foto

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách

Spojené státy a Ukrajina uzavřely novou hospodářskou dohodu, která Washingtonu zajistí přístup k ukrajinským vzácným zeminám a dalším klíčovým nerostům výměnou za vytvoření společného investičního fondu na podporu ukrajinského hospodářství a obnovy země. Oznámení o podpisu dohody přišlo po týdnech náročných vyjednávání, která byla v některých fázích dokonce přerušena kvůli sporům mezi oběma stranami.

před 10 hodinami

Ilustrační fotografie.

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí

Květen začíná jako každý rok státním svátkem a dnem volna. O to více zajímá lidi předpověď počasí na první den pátého kalendářního měsíce. Letos je více než příznivá, vyplývá z informací od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

Tramvaje

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí

Nejen na obchody mají vliv státní svátky, včetně těch květnových, které jsou již opravdu za rohem. První z volných svátečních dní přijde na řadu již zítra. Zatímco obchody mohou ve čtvrtek fungovat bez omezení, například provoz městské hromadné dopravy v Praze bude omezený. 

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Počasí už na jaře láká na vodu. Stav na řekách ani po zimě není ideální

Pěkné počasí a volno může podle meteorologů v nadcházejících dnech lákat na vodu. Po zimě, která byla na zásoby sněhu poměrně chudá, jsou ale průtoky v řekách většinou podprůměrné. Přesto se najdou místa, kam je možné na vodu vyrazit. V sobotu například poteče více vody z VD Pastviny na Divoké Orlici. 

včera

včera

80 let od sebevraždy Adolfa Hitlera a Evy Braunové. Kdo byla Vůdcova milenka?

Na konci dubna roku 1945 již bylo jasné, že nacistické Německo vyjde z druhé světové války jako poražené a diktátor i jeho stoupenci budou potrestáni. Posledního dubnového dne toho roku proto Adolf Hitler spáchal sebevraždu. Spolu s ním si vzala život i jeho milenka Eva Braunová. Kdo byla tato žena?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy