V Británii přetékají, v Nizozemí zejí prázdnotou. Experti pátrají, proč v tamních věznicích nikdo není

Ačkoliv celosvětově kriminalita narůstá, Nizozemí je výjimka. Prázdné věznice se tam tak mění na hotely, kulturní centra azylové domy, ubytování pro uprchlíky, či jsou pronajímány jiným státům. V Nizozemí je nyní ve vězení jedenáct a půl tisíce lidí z 18 milionů obyvatel. Pro srovnání v ČR je nyní ve vězení 19,6 tisíc z 10,8 milionu obyvatel.

Dle studie provedené na univerzitách v nizozemském Leidenu a anglickém Portsmouthu počet lidí v nizozemských věznicích v letech 2005 -2016 klesl z 94 vězňů na sto tisíc obyvatel na 54 vězňů na sto tisíc obyvatel. Od té doby sice dále neklesá, ale drží se na stejné úrovni.

Stejný trend pozorovala platforma World Prision Brief i v Německu, České republice, Lichtenštejnsku, Bulharsku, Rumunsku a pobaltských státech. Jedinou zemí, kde se počet vězňů zmenšil ještě více než v Nizozemí je Rusko (díky odvádění vězňů do války s Ukrajinou).

Důvodem dle serveru DW je dobře nastavený právní a trestní systém, dobrá práce soudních orgánů i úspěšná resocializace. Během deseti let (od roku 2005 do roku 2015) se v Nizozemí podařilo snížit udělení trestu odnětí svobody zhruba na polovinu. I samotné tresty odnětí svobody jsou v Nizozemí nízké. Kriminalisté z leidenské univerzity ve své zprávě uvedli, že polovina odsouzených byla po měsíci za mřížemi opět propuštěna.

Naproti tomu data ze švýcarské univerzity v Lausanne uvádějí, že v celoevropském měřítku stráví ve vězení pouze 5,2 % vězňů méně než šest měsíců.

Dalším zajímavým jevem je, že po tom, co Nizozemí snížilo počet lidí držených ve vazbě, klesl počet trestných činů. Majetková kriminalita spadla o 27 %, násilné trestné činy o 26 %, a drogové činnosti o 31 %, a největší pokles byl u vandalismu a porušování veřejného pořádku, a to o 50 %. Tento krok dle serveru Firstpost přišel proto, že čas strávený ve vazbě byl často vyšší než udělený trest.

Taktéž reforma soudnictví byla prospěšná – státní zástupci mohou v Nizozemí udělovat menší tresty jako například pokuty či veřejně prospěšné práce bez účasti soudců. To v praxi znamená, že k soudu se dostane méně případů a je tedy i menší šance na tvrdé tresty typu odnětí svobody.

Nizozemské věznice také poskytují úspěšný rehabilitační program (TBS), díky kterému zůstávali jednotlivci (v některých případech až po dokončení trestu) v léčebném zařízení, kde jim byly léčeeny psychologické stavy, které mohly za jejich zločiny. Průměrná délka pobytu je dva roky, přičemž se posuzuje, zda by léčba neměla být prodloužena. „Pracujeme na dvou cílech: na prvním místě, předcházení dalšímu zločinu, a pak na psychiatrickém utrpení a sociálních problémech, které s tím přicházejí,“ řekl psycholog Hommo Folkerts.

Miriam van Driel, psycholožka TBS řekla: „Způsob, jakým zacházíte s lidmi – také ve vězení – má velký vliv na to, jak se vracejí do společnosti. Pokud s nimi budete zacházet jako se psy, lidé se budou chovat jako psi, ale pokud s nimi budete zacházet jako s lidmi, budou se chovat jako lidské bytosti."

V Česku často bývá s resocializací problém, bývalí vězni se stávají terčem stigmat, překážkou v jejich resocializaci může být nezaměstnanost, rostoucí zadluženost za dobu, kterou strávili za mřížemi či bezdomovectví. Dle výzkumné práce Lenky Praskové „ve výkonu trestu odnětí svobody jsou nejvhodnějším nástrojem působení na odsouzeného programy zacházení, jejichž prostřednictvím je na něj soustavně působeno s cílem vytvořit předpoklady pro řádný život po propuštění. Od počátku musí být zřejmé, že cílem těchto programů není jen bezproblémový výkon trestu odnětí svobody, ale především život vězně po propuštění.“ Zmíněné programy zacházení obsahují pracovní aktivity, vzdělávací aktivity, speciální výchovné aktivity, zájmové aktivity a oblast utváření vnějších vztahů. I přes to je v Česku recidiva 66,10 %, v porovnání s nizozemskou je o 56,10% vyšší.

Nizozemí také využívá systém elektronického sledování. V překladu jde o čipový náramek na kotníku. Lidé se tak mohou vrátit do běžného života a zároveň zůstat pod dohledem v reálném čase. Údaje shromážděné prostřednictvím těchto zařízení mohou také pomoci při prevenci recidivy tím, že zajistí dodržování soudních příkazů a sníží příležitosti k dalšímu kriminálnímu chování.

Dle profesora Francise Pakese z univerzity v Portsmouthu ovšem není tento postup tak úspěšný. V studii z roku 2017 poukazuje na špatně fungující policii, neefektivní vyšetřování a neschopnost státních zástupců dostat některé případy před soud. Své tvrzení opírá argumentem, že se z Nizozemí stalo centrum obchodu se syntetickými drogami. Dalším námitkou proti tomuto postupu je, že některé případy nejsou vyšetřovány, což nepřímo přičítá rostoucímu vlivu drogové mafie v daném státě.

Související

Hraniční přechod, ilustrační foto

Další rána Schengenu: Po Německu a Francii obnoví hraniční kontroly třetí evropská země

Nizozemsko se rozhodlo zavést hraniční kontroly na svých pozemních hranicích, což je součástí širšího balíku opatření zaměřených na omezení přistěhovalectví. Podle informací nizozemské televize RTL budou tyto kontroly zavedeny koncem listopadu. Nizozemsko tak následuje příklad sousedního Německa, které obdobné opatření zavedlo již v září, a také Francie, která spustí kontroly od 1. listopadu na období šesti měsíců. 

Více souvisejících

Nizozemí Věznice

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Jižní Korea, ilustrační foto

R8na geopolitické stabilitě. Noc politického chaosu v Jižní Koreji sleduje Rusko, Čína i KLDR

Noc politického chaosu v Jižní Koreji způsobila podle CNN otřesy u jednoho z klíčových demokratických spojenců Spojených států. Prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo, které bylo po silném odporu během několika hodin zrušeno. Tento krok, který Jun označil za nezbytný k ochraně země před „protistátními silami“, vyvolal protesty, výzvy k rezignaci a znepokojení v USA i mezi regionálními hráči, jako je Čína, Rusko a Severní Korea.

před 1 hodinou

Jun Sok-jol

Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Zimní mrazy, ilustrační foto

Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak

Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.

včera

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana

Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit. 

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?

Jižní Korea zažila jeden z nejdramatičtějších politických okamžiků za poslední desetiletí, když prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo. Tento krok, první svého druhu za více než 50 let, byl oznámen v úterý večer v přímém televizním vysílání, kde prezident argumentoval ochranou národní bezpečnosti a hrozbou ze Severní Koreje. Avšak skutečné důvody tohoto rozhodnutí byly spíše politické než vojenské.

včera

Michel Barnier

EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá

Rozpad vlády Michela Barniera, který je na postu francouzského premiéra jen velmi krátce, se zdá nevyhnutelný. Jeho kabinet se blíží k hlasování o vyslovení nedůvěry, které pravděpodobně prohraje již tento týden. Tento vývoj by mohl vést k finanční krizi v druhé největší ekonomice eurozóny a vyvolat obavy v celé Evropské unii, uvedl server Politico.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

NATO: Putin zneužívá zimu jako zbraň a Ukrajinu jako testovací pole. Nikdo nevěří, že Putin Kyjevu vrátí území

Odcházející americký ministr zahraničí Antony Blinken na tiskové konferenci v Bruselu zdůraznil, že administrativa Joea Bidena bude stát pevně za Ukrajinou až do konce svého mandátu. Blinken na setkání ministrů zahraničí NATO uvedl, že cílem je zajistit, aby Ukrajina měla vše potřebné nejen na bojišti, ale také pro zvládnutí útoků na svou energetickou infrastrukturu.

včera

Letadla, ilustrační foto

Rusko použilo k deportaci dětí z Ukrajiny Putinova letadla. Zbavilo je identity a rozmístilo do rodin

Podle výzkumu podpořeného americkou vládou bylo prezidentské letadlo Vladimira Putina využito k deportacím ukrajinských dětí do Ruska. Tento výzkum, zpracovaný Yaleovou školou veřejného zdraví a financovaný americkým ministerstvem zahraničí, tvrdí, že ruský prezidentský letecký park a státní finance byly zapojeny do programu, který přemisťoval děti z okupovaných ukrajinských území do Ruska.

včera

včera

Izraelská armáda

Libanon není jen Hizballáh? Pokud příměří padne, bude nám to jedno, varuje Izrael

Izraelský ministr obrany Izrael Katz varoval, že pokud dojde ke zhroucení příměří v Libanonu, izraelské síly přestanou rozlišovat mezi Libanonem jako státem a militantní skupinou Hizballáh. Toto prohlášení přichází uprostřed stále napjatější situace na severní izraelské hranici, kde konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem pokračuje od 7. října 2023. Uvedl to server The Guardian.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Proč Biden omilostnil syna? Bílý dům odráží rostoucí kritiku

Prezident Joe Biden čelí ostré kritice za rozhodnutí omilostnit svého syna Huntera Bidena, které přichází krátce před jeho plánovaným odsouzením ve dvou federálních případech. Bílý dům toto rozhodnutí hájí s tím, že bylo nezbytné k ochraně Huntera před politicky motivovanými útoky, které mohly být podněcovány odcházející administrativou a jejími spojenci, uvedl server BBC.

včera

včera

Praha

Doprava v Praze zkolabovala. Policie řeší desítky nehod a přejetých chodců

Pražskou dopravu dnes ráno ochromilo více než 20 dopravních nehod, přičemž dvě z nich byly vážné a zahrnovaly srážky s chodci. Situaci navíc komplikoval silný déšť, který přispěl k četným nehodám na klíčových komunikacích. Policie i záchranné složky apelují na řidiče, aby zvážili použití hromadné dopravy, pokud směřují do hlavního města.

včera

Angela Merkelová

Merkelová: Trumpa fascinuje Putin a Kim. Chtěl po jejich vzoru vládnout sám

Angela Merkelová, bývalá německá kancléřka, ve svých pamětech přiblížila svůj pohled na Donalda Trumpa, Vladimira Putina a výzvy, kterým čelila během svého šestnáctiletého působení ve funkci. Rozhovor s CNN a její nová memoárová kniha "Svoboda" otevírají téma vztahů mezi západními lídry a autoritářskými režimy, stejně jako dilemata, která se Merkelová snažila řešit.

včera

včera

včera

včera

Valí se na nás neomezený počet Rusů. Jeden den je zabijeme, druhý den přijdou další, popisuje voják

Ukrajinští vojáci pokračují v intenzivní obraně obsazeného regionu Kursk na ruském území, kde čelí enormnímu tlaku nepřátelských jednotek. Podle Oleksandra, velitele jednotky 225. útočného praporu, čelí ukrajinské síly zdánlivě nekonečným vlnám ruských vojáků, kteří přicházejí bez informací o osudu svých předchůdců.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy