Požár na Gran Canaria ztrácí na síle, poprvé mohlo vzlétnout velké hasicí letadlo

Lesní požár, který se na španělském ostrově Gran Canaria nedařilo od soboty dostat pod kontrolu, podle šéfa regionální vlády Kanárských ostrovů začíná ztrácet na síle a dnes mohl být díky zlepšeným povětrnostním podmínkám do zásahu poprvé nasazen velký hasičský letoun. Plameny zničily už více než 12.000 hektarů v severní a západní části ostrova, včetně nejméně 2000 hektarů přírodního parku.

Podle deníku El País jde o nejhorší lesní požár ve Španělsku za poslední roky. Zatím neohrozil oblast, kam směřuje většina turistů navštěvujících tento ostrov u afrického pobřeží.

Vítr dnes polevil, což hasičům umožnilo zaznamenat pokrok v boji s plameny. "Lesní požár na Gran Canarii začal dnes nad ránem ztrácet na síle. A to po třech dnech, kdy ho nebylo možné dostat pod kontrolu," napsal na twitteru premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres. Brzy by se mělo znovu otevřít asi 20 místních silnic uzavřených kvůli požáru. Část lidí z 10.000 evakuovaných se dnes začala vracet domů.

Torres řekl, že povětrnostní podmínky jsou nyní mnohem příznivější než předchozí den a že do akce bylo vysláno 16 letounů určených k hašení požárů vodou. S živlem dnes bojovalo na 700 hasičů.

MAJOR fires ongoing on Gran Canaria, Canary Islands. Over 6000 hectares burned, 9000 people evacuated. Report: Islas Canarias pic.twitter.com/bfQnOn3mcc

— severe-weather.EU (@severeweatherEU) August 20, 2019

"Myslím, že se možná blížíme poslední fázi tohoto lesního požáru," řekl místní stanici Televisión Canaria šéf krizového štábu Frederico Grillo. Podle Torrese byla před plameny ušetřena hlavní část ostrovní přírodní rezervace Tamadaba.

Do boje s ohněm bylo dohromady nasazeno na 1000 hasičů s téměř 20 letadly a vrtulník; jejich práci komplikuje počasí i hornatý terén. Plameny v předchozích dnech místy dosahovaly výše až 50 metrů, takže hasit se někde nedalo ani ze vzduchu. Vysoké teploty, až kolem 34 stupňů, nízká vlhkost vzduchu a vítr o rychlosti i přes 80 kilometrů v hodině přispěly k rychlému šíření požáru.

Od soboty, kdy požár vypukl, bylo evakuováno na 10.000 lidí z 50 lokalit v devíti obcích. Lidé museli opustit své domovy velmi rychle, mnozí mají strach také o zvířata, která nechali na svých farmách. "Mám pocit bezmoci a nejistoty. Říkají, že oheň nezasáhl můj dům, doufám, že vše bude dobré," řekl rozhlasu Cadena SER Paco Marrero (55) z obce San Mateo.

Evakuovaným pomáhá místní Červený kříž. "Poskytujeme jim nejen základní potraviny a vodu, ale snažíme se rovněž o psychickou podporu. Neví, jestli přišli o své domy, o svá zvířata... Jsou to venkovští lidé, závislí na půdě," řekla rozhlasu Maru Vázquezová z Červeného kříže.

Nynější požár je už třetím, který ostrov Gran Canaria zasáhl v posledních dnech. První z 10. srpna zničil na 1200 hektarů, druhý z 13. srpna zasáhl území asi o 200 hektarech.

Ostrov Gran Canaria je s téměř milionem obyvatel druhým nejlidnatějším z Kanárských ostrovů. Ročně ho navštíví na 4,5 milionu turistů, 90 procent z nich ale jezdí na jih ostrova a zejména na pobřeží.

Související

Více souvisejících

Kanárské ostrovy Požáry

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy