Lékaři poprvé transplantovali umělou průdušku

Stockholm - Tým lékařů vedený španělským profesorem Paolem Macchiarinim ve Stockholmu transplantoval šestatřicetiletému pacientovi trpícímu rakovinou průdušku uměle vytvořenou z kmenových buněk. Je to první operace tohoto druhu, informuje ve čtvrtek stanice BBC.

Umělý orgán vytvořili podle předlohy skutečné průdušky pacienta a poté ho pokryli kmenovými buňkami, které odebrali pacientovi z kostní dřeně.

Lékaři zdůrazňují, že tato technika nepotřebuje dárce a neexistuje žádné riziko, že by orgán imunitní systém pacienta odmítl. Průdušku vytvořili během několika dní.

"Je to syntetická průduška. Krása spočívá v tom, že ji můžete mít skoro okamžitě. Není tady žádné zdržení. Tato technika není závislá na lidských dárcích," řekl profesor. Upozornil, že mnoho dalších lidských orgánů může být tímto způsobem "opraveno" nebo transplantováno.

Macchiarini řekl, že měsíc po operaci ve fakultní nemocnici ve Stockholmu se pacient úspěšně zotavuje.

Macchiarini se teď připravuje na operaci devítiměsíčního dítěte v Koreji, které se narodilo se zdeformovanou průduškou. Transplantaci provede stejným způsobem jako u pacienta ve Švédsku.

Macchiarini má za sebou deset transplantací průdušek. Dříve ale používal průdušky od dárců.

Související

Lékaři

Muž z Brněnska žije 30 let s transplantovaným srdcem. Medián přežití je méně než poloviční

Třicet let od transplantace srdce slaví letos sedmapadesátiletý Petr z obce Mokrá-Horákov na Brněnsku, který je nejdéle žijícím pacientem po transplantaci srdce operovaným v Brně. ČTK to řekl Jan Krejčí, přednosta kardiologické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která se o muže stará. Podle něj je přitom medián střední doby přežití po podobném zákroku 12 až 13 let.

Více souvisejících

transplantace

Aktuálně se děje

před 1 minutou

Aktualizováno před 37 minutami

Volby, ilustrační foto

Volby: Po sečtení třetiny hlasů jasně vede hnutí ANO

Úderem 14. hodiny se v Česku uzavřely volební místnosti, v nichž mohli lidé volit své zástupce do vedení krajů a do Senátu. Do pozdního odpoledne se nyní budou sčítat hlasy, konečné výsledky se očekávají k večeru. V krajských volbách je prozatím sečteno necelých 33 procent hlasů, které ukazují na drtivé vítězství hnutí ANO. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Švýcarsko, Katar nebo Kuba? Zemí schopných zprostředkovat mírová jednání mezi Moskvou a Kyjevem je dost

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Sergej Lavrov

Lavrov přiznal, že Rusko a Čína už vojensky spolupracují

Moskva a Peking nepotřebují vytvářet společnou vojenskou alianci, protože armády obou zemí již úspěšně spolupracují bez nutnosti spojovat se do nějaké organizace, uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v rozhovoru pro arabský zpravodajský kanál Sky News Arabia. 

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové věděli o ukrajinském vpádu předem. Utekli, aniž by se evakuovali nebo zničili dokumenty

Ruské vojenské velení očekávalo vpád do Kurské oblasti a několik měsíců připravovalo plány, jak mu zabránit. Údajně to vyplývá z dokumentů, které ukrajinská armáda našla na opuštěných ruských pozicích.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy