Syrská krize přehledně: Kdo chce válčit a kdo váhá? Aktuální informace

Brusel - Evropská unie zatím jednoznačně neříká, zda je za údajný chemický útok na předměstí Damašku 21. srpna odpovědný režim prezidenta Bašára Asada. Mluvčí šéfky evropské diplomacie Catherine Ashtonové dnes jen poznamenal, že nemá k dispozici informace, které by to vyvracely. Před definitivním vyjádřením je prý ale třeba počkat na závěrečné výsledky vyšetřování inspektorů OSN.

"Nemáme žádné zpravodajské informace, že by tomu bylo jinak. Ale raději počkáme na výsledky ze zprávy inspektorů OSN, než oznámíme definitivní soud," prohlásil dnes mluvčí Ashtonové Michael Mann. Podotkl, že evropská diplomacie od partnerů zpravodajské údaje dostává a vede je v patrnosti.

EU dlouhodobě prosazuje politické řešení syrské krize. "Doufáme, že se Rada bezpečnosti OSN a mezinárodní společenství chopí své odpovědnosti, ale počkejme na závěrečné informace," zopakoval mluvčí s tím, že použití chemických zbraní EU ostře odsuzuje.

Šéf NATO Anders Fogh Rasmussen včera chemické útoky v Sýrii odsoudil: "Pozice NATO je jasná. Chemický útok, který se odehrál 21. srpna u Damašku, je otřesný a neomluvitelný. Věříme, že tyto útoky, které stály životy stovky dětí a žen, nemohou zůstat ignorovány. Existuje důvod, proč jsou chemické zbraně v civilizovaném světě zakázané. Jsou to barbarské nástroje, které nemají v 21. století místo." NATO se podle něj bude teď soustředit na ochranu syrsko-turecké hranice. Aliance má u jižních hranic rozmístěné střely systému Patriot. "Pro NATO nevidím žádnou další roli. Je na jednotlivých spojencích, aby se rozhodli, jak odpoví a jaké vojenské prostředky mohou využít," řekl generální tajemník k možnému širšímu zapojení Severoatlantické aliance do mezinárodní odpovědi na použití chemických zbraní.

Samo Turecko by se k případné vojenské akci samo připojilo. Intervenci si přitom zdejší vláda dokáže představit i bez shody na půdě OSN. Podle premiéra Recepa Tayyipa Erdogana by měl útok vést ke svržení Asadovy vlády. O situaci v Sýrii bude jednat na setkání G20 s Barackem Obamou i Vladimirem Putinem.

USA už od minulého týdne blíže k syrským břehům povolávají své válečné lodě. V pondělí se sem z Arabského moře začala přesouvat letadlová loď USS Nimitz (na snímku), kterou doprovází čtyři torpédoborce a jeden křižník. Do regionu míří také obojživelné plavidlo USS San Antonio, která převáží několik bojových vrtulníků a asi 300 příslušníků námořní pěchoty, píše iHned.cz.

Kongres je zatím v názoru na navrhovanou rezoluci hluboce rozdělený a dělící čára navíc vede napříč politickými stranami. Zatímco protiválečně orientovaní demokraté v netradiční koalici s republikánskými ultrakonzervativci jsou proti zásahu v Sýrii, tábor Obamovi věrných demokratů a republikánských zastánců silné Ameriky protisyrský úder podporuje. V Senátu podle analytiků zřejmě rezoluce projde, ale ve Sněmovně reprezentantů se může dostat do problémů.

Už v pondělí si k sobě do Bílého domu americký prezident povolal senátory Johna McCaina a Lindseyho Grahama, aby s nimi plán možného útoku prodiskutoval. Jak po schůzce McCain prozradil v rozhovoru pro server The Daily Beast, Obama má v plánu posílit opozici.

"Řekl, že by byl ochotný navýšit kapacity Svobodné syrské armády," uvedl senátor. Jaké zbraně by chtěl rebelům poslat, prý prezident neupřesnil. Podle McCaina ale potřebují například protiraketové střely. A pokud mu prý administrativa dá veškeré informace o těchto zbraních, je ochotný hlasovat pro vojenský zásah v Sýrii.

Prezident Obama dnes večer místního času (v noci SELČ) odlétá na státní návštěvu Švédska, na kterou navazuje cesta do Petrohradu na summit států skupiny G20. V Rusku se prezident zaměří na získání souhlasu západních spojenců USA s protisyrskou vojenskou akcí.

Rusko je od počátku proti útoku. Vladimir Putin řekl, že obvinění Syrské vlády z užití chemických zbraní jsou „nehorázný nesmysl" a vyzval USA k předložení důkazů v Radě bezpečnosti OSN. Putin řekl, že jinak americké stanovisko neobstojí. Rusko bude podle prohlášení jakoukoliv americkou vojenskou akci proti Sýrii s vyloučením Rady bezpečnosti považovala za „akt agrese".

Německo naléhá na jednotný postup v OSN. Kancléřka Angela Merkelová v parlamentu prohlásila, že chce využít i tu "nejmenší příležitost" k tomu, aby Rada bezpečnosti OSN nakonec dospěla ke společné reakci na srpnový chemický útok. Připustila ale, že dosažení tohoto cíle není pravděpodobné, zejména s ohledem na "zarputile" odmítavý postoj Moskvy a Pekingu.

Po převzetí odpovědnosti nad násilnostmi v Sýrii volá Liga arabských států. Jakýkoliv nesouhlas s mezinárodní akcí by podle nich syrský režim povzbudil k dalším zločinům. Objevily se nicméně i rozpory uvnitř Ligy, co se týče přístupu k řešení syrské krize. Zatímco Saúdská Arábie vojenskou intervenci plně podporuje, vedoucí představitelé Egypta by dali přednost diplomatickému řešení. Povstalci v jejich zemi totiž patří stejně jako ti syrští k islamistům, vedení země proto stojí na straně prezidenta Asada.

Zprostředkování rozhovorů o urovnání syrské krize nabídl Írán. "Vyjadřujeme naši připravenost stát se prostředníkem ve snaze nalézt mírové urovnání syrské krize," řekl podle webu ČT íránský ministr zahraničí Džavád Zaríf. Vojenská akce by podle íránského ministra uvrhla světové společenství do situace, kterou by bylo obtížné udržet pod kontrolou. "Pro Blízký východ by to mělo nedozírné následky," varoval Džavád Zaríf.

Čína opakovaně prohlašuje, že nepodporuje ani nechrání syrského prezidenta Bašára Asada, a tvrdí, že vetovala jen ty rezoluce OSN, které by podle jejího názoru krizi dále prohloubily. Peking rovněž hostil jak představitele syrské vlády, tak zástupce opozice ve snaze nalézt politické řešení, což však nepřineslo žádné konkrétní výsledky.

"Už nikdy válku! Už nikdy válku!" napsal na svém twitterovém účtu papež František. Vyzval všechny, aby se modlili za mír ve světě a ve svých srdcích.

26. srpna syrský prezident Bašár al-Assad reagoval na hrozby Spojených států a varoval, že pokud USA zaútočí na Sýrii, tak budou poraženy. Popsal nedávná obvinění proti syrské vládě jako "urážku zdravého rozumu" a "nesmysly".

Související

Sýrie

Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků

Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků. Podle agentury Reuters to dnes uvedli vyšetřovatelé OSN, kteří se zabývají válečnými zločiny. Míra násilí se podle jejich informací v Sýrii zvyšuje, nadále rovněž dochází k porušování lidských práv, včetně svévolného zatýkání ze strany vládních sil.

Více souvisejících

Syrská krize EU (Evropská unie) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

Hokej, ilustrační fotografie.

Dosud neporažené Švýcarsko si smlslo na neškodném Dánsku, Švédové rozhodli třemi góly během 26 vteřin

Jasnými výsledky skončily sobotní polední zápasy. Zatímco ve skupině A potvrdili Dánové, že se jim na tomto MS i přesto, že se zřejmě vyhnou sestupu, jinak herně nedaří a s favorizovanými Švýcary nakonec prohráli jasně 0:8, v ostravském duelu proti sobě nastoupili suverénně působící Švédové proti obhájcům bronzu z Lotyšska. Ani tento pobaltský účastník přes počáteční vyrovnaný hokej nenašel recept na švédskou reprezentaci, která v tomto utkání přečkala pětiminutové oslabení a po něm rozhodla třemi brankami v rekordním rozmezí 26 sekund. Švédové nakonec vyhráli 7:2 a stejně jako Švýcaři ve skupině A i oni se můžou zatím těšit z neporazitelnosti.

před 1 hodinou

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory)

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.

před 1 hodinou

Český národní tým, ilustrační fotografie.

Nečas myslel na přílet do Prahy hned po skončení v play-off NHL. Pohmožděná žebra vyloučil

Pětadvacetiletý útočník Martin Nečas i přes zpoždění letu z Ameriky do Česka je již v Praze a krátce po připojení k národnímu mužstvu se vyjádřil pro česká média. Uvedl, že prakticky hned po konci v play-off NHL s Carolinou nepřemýšlel nad ničím jiným než nad tím, jak se co nejrychleji přesunout do dějiště světového šampionátu, tedy do Prahy. Jak sám také řekl, nejraději by už nastoupil večer proti Británii a zároveň vyvrátil, že by snad měl něco se žebry.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci v kancléřství předsedy vlády ve Varšavě (Polsko, 14. května 2024).

Po Ficovi je v ohrožení další evropský premiér. Tuskovi vyhrožovali smrtí

Záběry z Handlové, kde došlo k atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, otřásly ve středu 15. května celým světem. Premiér je nyní stabilizován po náročné operaci, avšak jeho stav zůstává nadále kritický. Tento útok zasáhl nejdůležitějšího člena slovenské vlády, což vyvolalo obavy o bezpečnost v celé Evropě, když se již objevily výhrůžky proti vládám i v jiných zemích kontinentu jen několik dní po události.

Aktualizováno před 3 hodinami

Juraj Cintula

Na Slovensku se začalo rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Obviněného dnes k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

před 3 hodinami

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

před 4 hodinami

David Pastrňák

Příjezd Pastrňáka se Zachou by národní tým přivítal. Chystá se telefonát

Podobně jako u Davida Kämpfa a Martina Nečase, kdy těmto hráčům volali Petr Nedvěd s Martinem Havlátem téměř hned po vypadnutí jejich týmů z play-off kanadsko-americké NHL, budou nyní tito členové realizačního týmu národního mužstva během soboty kontaktovat oba hráče Bostonu Davida Pastrňáka a Pavla Zachu za účelem jejich posílení reprezentace na domácím MS.

před 4 hodinami

Robert Fico

Ficův stav se zásadně nemění. Kaliňák ale zmínil pozitivní prognózu

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je nadále vážný, nicméně stabilizovaný, uvedla ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Fico, jehož po středečním výjezdním zasedání vlády v Handlové několikrát postřelil atentátník, zůstává pro tuto chvíli v nemocnici v Banské Bystrici. 

před 5 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

V sobotu národní tým posílí ze zámoří Nečas. Do Prahy by mohli přijet také Pastrňák se Zachou

Během pátečního večera, kdy čeští hokejisté ještě na ledě pražské O2 Areny hráli duel s Rakouskem (4:0), přišla dlouho očekávaná zpráva o první posile z kanadsko-americké NHL. Po vypadnutí Caroliny z play-off zámořské soutěže se jí stal útočník Martin Nečas. Ten by měl dorazit do Prahy v sobotu před polednem a pak se rozhodne, zda se již dnes večer představí v zápase proti Velké Británii. Poté, co navíc z play-off NHL v noci na sobotu českého času vypadl Boston, je ve hře i příjezd Davida Pastrňáka a Pavla Zachy.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Britové i po vyrovnaném duelu s Dánskem stále bez bodu. Němci opět nastříleli osm branek

Duel dvou trápících se mužstev pražské skupiny A, tedy duel mezi Velkou Británií a Dánskem, nabídl v pátek odpoledne vyrovnanou bitvu, ze které vzešli nakonec vítězně Seveřané, navzdory dobrému vstupu do zápasu ze strany Britů. Ti sice svého soupeře trápili a dokázali hrát vyrovnanou partii, zásluhou přesilovkového gólu Wejseho však tři body putovali k dánskému týmu, Britové jsou dále bez bodu. Kdo rozhodně není bez bodu, je v ostravské skupině Německo, zvláště pak po posledních dvou zápasech, v nichž nastřílelo celkem 16 branek. 

před 8 hodinami

Petr Fiala

Fiala ocenil reakci odborů. Vyhlíží návrat k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají. 

před 9 hodinami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 9 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 11 hodinami

Počasí bude o víkendu deštivé, ukazuje předpověď

Česko má před sebou deštivý víkend. Přesto se podle ČHMÚ.cz denní maxima udrží nad 20 stupni.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy