Rom hrozil chlapci (13): Naval kolo, jinak tě...

Varšava/Bratislava - Zdi kolem romských osad již roky na Slovensku vedou k vášnivým diskuzím. Také v sousedním Polsku existují v soužití s romskou menšinou konflikty, napsala agentura DPA.

Byl to jen malý incident. Jistý 16letý chlapec vyhrožoval 13letému zbitím, pokud mu nedá své kolo. Ale starší z chlapců byl Rom, takže napadení v jihopolském městě Andrychów mělo nečekané následky. V několika málo dnech na počátku září vznikl protestní výbor, který zorganizoval podpisovou sbírku a brojil na internetu proti asi 140 Romům žijícím v tomto dvacetitisícovém městě.

Do konce roku by měli neoblíbení spoluobčané z tohoto města zmizet, žádal výbor. Facebooková stránka rozzuřených obyvatel měla do 24 hodin na 1500 příznivců, informovala místní média. Mezitím Facebook stránku kvůli rasistickým výrokům zavřel, stejně tak i nástupnické profily. Prokuratura nyní zkoumá, zda je možné zmíněné výroky vyhodnotit jako vyzývání k nenávisti, a autory tak stíhat.

Starosta Tomasz Žak se pokusil uklidnit vášně tím, že požádal o více policejních hlídek především v centru města. "V policejních statistikách nefigurují Romové častěji než ostatní. Navenek jen budí větší pozornost," zdůraznil.

Gerard Linder, úspěšný kickboxer známý jako Black Dragon (Černý drak) a šéf romské organizace JAMARO, považuje všechny Romy kvůli zmíněným internetovým akcím za zneuctěné. "Překročily se hranice," prohlásil. V romské společnosti v Andrychówě roste strach, neboť slova ze sociálních sítí by mohly brzo následovat činy.

Slováci jsou radikálnější, staví zdi 

Zatímco v Andrychówě a dalších místech v Polsku s větším romských podílem se tato menšina setkává s nedůvěrou a odmítáním, ve vícero městech v sousedním Slovensku je přístup do romských čtvrtí zablokován zdmi a ploty. Deník Sme v červenci po celé zemi napočítal 14 takovýchto "protiromských" zdí. Argumentem pro podobné ohrady je "ochrana před kriminalitou".

Řada slovenských a polských Romů neumí číst a psát, nemají práci a jsou odkázáni na sociální pomoc. I přes povinnou školní docházku zdaleka ne všechny děti chodí do škol - částečně kvůli strachu z diskriminace a také z obav před asimilací. Život v chudobě tak mají další generace předurčený.

Životní poměry v romských osadách především na východním Slovensku připomínají spíše slumy v zemích třetího světa než vesnice v Evropské unii: chatrče se střechami z vlnitého plechu, žádná tekoucí voda a žádné toalety.Vlády ve Varšavě a Bratislavě spoléhají na podporu integrace. Od roku 2001 existuje polský vládní program, který mimo jiné sází na zlepšení školní docházky romských dětí. Vzdělání platí v boji proti chudobě a předsudkům vůči 20.000 polských Romů za nejdůležitější nástroj. Ale i programová zpráva připouští: "Integrace především v lokálních komunitách je obzvláště složitá."

Radikálové v Česku prý mají protiromské vlaky

Německý list Die Welt se nedávno pozastavil nad tím, že protiromských demonstrací v Česku se stále častěji účastní i běžní obyvatelé a že neonacisté mají pro cesty na své akce k dispozici zvláštní vlaky. Proti tomu se ale ohradily České dráhy, podle kterých nešlo o zvláštní vlaky, ale o posilový vůz, o jehož vypravení požádala policie.

"Postavení Romů v České republice se prudce zhoršuje. Sílí zde negativní protiromské nálady, Romové jsou označování za viníky nejrůznějších problémů ve společnosti. Svůj hněv proti nim obrací stále více lidí. Jsme svědky pravidelných protiromských demonstrací a pochodů, jichž se neúčastní pouze krajní pravice, ale stále více lidí z řad běžné populace," stojí ve zprávě Českého helsinského výboru z 10. září.

Situaci podle výboru zhoršují politici, kteří problém neřeší a mnohdy se na něm naopak populisticky přiživují. "Rovněž média bohužel v mnohém přispěla k eskalaci napětí, když přinášela neověřené, vymyšlené nebo zkreslené zprávy," tvrdí tvůrci zprávy.

Na situaci Romů poukazovala i nedávno vydaná zpráva Amnesty International. Ta kritizuje především nerovný přístup romských dětí ke vzdělání. Uvádí také, že zdejší Romové jsou nadále vystaveni útokům a nucenému vystěhování (více o zprávě Amnesty International zde).

Před "anticikanismem" varovala i Bezpečnostní informační služba. I podle ní už na protiromské demonstrace nechodí jen extrémisté, ale i běžní lidé. Podle BIS se občanů nejvíce dotýká kriminalita či narušování veřejného pořádku.

"Z dlouhodobější perspektivy by se protiromské nálady části veřejnosti mohly stát výraznějším problémem pro bezpečnost státu než sice extrémnější, ale méně početné a relativně dobře zmapované skupinky pravicových extremistů. Běžných občanů se totiž nejvíce dotýká drobná nedostatečně řešená kriminalita či narušování veřejného pořádku v blízkosti jejich obydlí. Pokud dojde i k menšímu impulsu, jsou jejich každodenní problémy a z nich vyplývající frustrace v kombinaci s latentním anticikanismem ventilovány a ústí v radikálnější projevy. Mezietnické napětí je potřeba začít razantně, pragmaticky a bez emocí řešit. Jinak z dlouhodobé perspektivy hrozí postupná eskalace tohoto problému a s tím i růst skepse části veřejnosti vůči demokratickým principům ČR," stojí ve stanovisku BIS.

Související

Více souvisejících

Romové Polsko Slovensko

Aktuálně se děje

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel na žádost Fialy odvolal Bartoše

Prezident Petr Pavel vyhověl návrhu premiéra Petra Fialy na odvolání předsedy strany Piráti Ivana Bartoše z funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. Koaliční strana TOP 09 má zájem o Ministerstvo zahraničních věcí, uvedl server idnes.cz.

včera

Česká pirátská strana, ilustrační foto

Piráti schválili jasnou většinou odchod z vlády

Piráti podpořili odstoupení strany od koaliční smlouvy z důvodu podstatného porušení smluvních podmínek premiérem Petrem Fialou. Pro bylo 709 z 894 členů Pirátů, kteří se zúčastnili internetového hlasování. Podporu návrhu tak vyjádřilo 79,3 procent hlasujících. Pirátští ministři Jan Lipavský a Michal Šalomoun podají demisi v úterý 1. října.

včera

Antony Blinken

Svět je bezpečnější po smrti vůdce Hizballáhu Nasralláha, prohlásil Blinken

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí uvedl, že svět je nyní bezpečnější po zabití vůdce libanonského militantního hnutí Hizballáh, Hasana Nasralláha, izraelskými silami. Nasralláha označil za "brutálního teroristu" a zdůraznil, že nejlepší cestou k dosažení stability na Blízkém východě je diplomacie. 

včera

Jens Stoltenberg

Stoltenberg: NATO by se nemělo nechat zastrašit Putinem

Členské státy NATO by se neměly nechat zastrašit hrozbami ruského prezidenta Vladimira Putina o použití jaderných zbraní a měly by nadále poskytovat vojenskou podporu Ukrajině, prohlásil v pondělí odcházející generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

včera

včera

Írán, ilustrační foto

Budete toho litovat, vyhrožuje Írán Izraeli

Teherán zareaguje na každý z "zločinů" Izraele, oznámilo v pondělí íránské ministerstvo zahraničních věcí v reakci na zabití vůdce Hizballáhu Hasana Nasralláha a zástupce velitele íránských Revolučních gard Abbáse Nilforušana. 

včera

včera

včera

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

NATO bude mít novou základnu ve Finsku. Založí ji vedle hranic s Ruskem

Ve Finsku příští rok vznikne nové severoevropské velitelství pozemních sil Severoatlantické aliance. Podle sdělení různých zdrojů z finské armády bude fungovat pod velením švédských důstojníků a vyšle Rusku „jednoznačný signál“. Velitelství se bude nacházet necelých sto kilometrů od rusko-finské hranice.

včera

Ministerstvo obrany

Obrana neopravila nedostatky z dřívějších kontrol NKÚ. Může za to covid a nedostatek financí, reaguje resort

Kontroloři NKÚ se vrátili ke čtyřem předcházejícím kontrolám v resortu Ministerstva obrany (MO) a zkoumali, jak ministerstvo tehdy zjištěné nedostatky napravilo. Kontroloři zjistili, že z 11 vybraných opatření nebyla čtyři splněna vůbec a další dvě jen částečně. Ministerstvo např. dosud nezavedlo systém objednání a distribuce výstroje, který by zjednodušil a urychlil její výdej pro všechny příslušníky armády; nenakoupilo ani dostatečnou zásobu některých druhů výstroje. Dále neplnilo stanovenou provozuschopnost tanků a nezajistilo přiměřenou zásobu náhradních dílů pro jejich opravy. Obnova a modernizace vojenských areálů neprobíhá podle plánů a hrozí, že MO nestihne vybudovat zázemí pro nakupovanou vojenskou techniku.

včera

včera

včera

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper

Drony jsou mnohem starší, než vůbec tušíme. Jejich potenciál jsme ale stále nevyčerpali

V armádách na celém světě jsou dynamicky rozvíjeny a využívány drony, které šetří lidskou sílu a náklady na vojenské operace. Masivně byly použity i během konfliktu na Ukrajině oběma stranami. Zvláště Ukrajina se přitom snaží jejich schopnosti dále vylepšovat, protože je to pro ni v této fázi konfliktu maximálně výhodné. Kde se však drony vůbec vzaly a za jakých okolností a s jakými výsledky byly v minulosti využívány?

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

MZV: Ukrajina nesmí dopadnout jako Československo po podepsání Mnichovské dohody

Mnichovská dohoda je ukázkovým příkladem, jak pokusy o ustupování agresorovi v zájmu zachování míru nepřinesly kýžený výsledek. Naopak vedly k největšímu válečnému konfliktu 20. století. Na výročí jejího podpisu to uvedl vedoucí oddělení pro zahraniční spolupráci na českém ministerstvu zahraničí Ivan Dubovický. 

včera

29. září 2024 21:56

29. září 2024 21:11

Počasí, jaké způsobilo povodně, se může opakovat. Musíme změnit optiku, nabádá expert

Září přineslo do střední Evropy velmi deštivou epizodu, která způsobila povodně na rozsáhlém území. Vědci jsou přesvědčeni, že k extremitě jevu přispěla i klimatická změna. Expert ze Slovenska proto nyní nabádá, aby se změnila optika na problematiku velké vody. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy