Varšava - Na zahájení zimní olympiády v Soči na jihu Ruska se nepodívá ani polský prezident Bronislaw Komorowski, podobně jako jeho německý či francouzský kolega. Komorowski podle polských médií ujistil, že mu ale nejde o bojkot her, považovaných za výkladní skříň režimu současného ruského prezidenta Vladimira Putina, obviňovaného z porušování lidských práv a pronásledování opozice.
Již dříve polský premiér Donald Tusk ohlásil, že se do Soči nechystá, ale že Polsko nebude hry bojkotovat. Shodné stanovisko zaujal i Komorowski.
"Je vidět, že hry začínají budit emoce nejen sportovní, ale i politické. Je asi vhodné připomenout, že mám jisté zásady ohledně styků s polskými sportovci a olympioniky. Stýkám se s nimi buď před, anebo po olympiádě, abych tlumočil naše naděje a podpořil víru v úspěchy dosažené pod naší vlajkou, anebo jim jménem celé společnosti poděkoval za výsledky. Nezamýšlel jsem a nadále nezamýšlím odjet do Soči," vysvětlil Komorowski podle televize TVN 24.
Dodal také, že až dosud nejel na žádnou sportovní akci do ciziny, a to s jedinou výjimkou, kterou bylo loňské mistrovství Evropy ve fotbale, které pořádali společně Poláci a Ukrajinci. "To byl mimořádný případ, ale zásady nehodlám měnit. A to nikoliv kvůli přání zapojit se do bojkotu, ale jen kvůli přání ctít vlastní zásady," řekl polský prezident.
Nejnověji řady vrcholných evropských politiků, kteří do Soči nepojedou, rozšířil francouzský prezident François Hollande a ministr zahraničí Laurent Fabius. Už před nimi stejný záměr oznámili místopředsedkyně Evropské komise Viviane Redingová a německý prezident Joachim Gauck.
Český prezident Miloš Zeman už dříve ohlásil, že do Soči poletí na dva dny fandit českým sportovcům, je ale připraven v Rusku říct svůj názor na tamní stav lidských práv. Zeman se podle informací ČTK má v Ruské federaci také zúčastnit recepce hlav států, pořádanou prezidentem Putinem.
Putinovská administrativa je pravidelně kritizována za porušování lidských práv a svobod, Ať už jde o případ Pussy Riot nebo podnikatele Chodorkovského, kterých se připravovaná amnestie týkat s největší pravděpodobností nebude. V uplynulých měsících se pozornost celého světa soustředila na 30 příslušníků Hnutí Greenpeace.
Právník a občanský aktivista Dinar Idrisov říká: "Naše moc dělá z občanských aktivistů jednoduše výtržníky. Ti jsou pak trestáni za přestupek, anebo rovnou za trestný čin." A právník vypočítává další případy z poslední doby. "Například o svátku Den Ruska 4. listopadu jeden z přítomných básníků přečetl svou čerstvou báseň. Setkání bylo opoziční a účastníci tomu člověku nadšeně tleskali, ale zástupci státní moci mu vyčetli, že v ní užil několika vulgarismů. Což bylo vykládáno jako zjevný výraz neúcty ke společnosti, i když právě ta společnost přímo na místě text uvítala. Básník byl obviněn z výtržnictví."
Obhajoba lidských práv v Rusku může působit až don Quichotskými rozměry a s pesimismem na svou práci nahlíží také Dinar Idrisov. Tvrdí, že se Rusko nevrací do sovětské epochy, ale do jakési středověké reality, kdy nevládne zákon ani státní norma, ale síla a přání mocných si svou moc uchovat, a to doslova za každou cenu - navzdory zákonu a zdravému rozumu. " V této souvislosti si musíme doplnit, že současná ruská společnost většinou spí. Na pozadí událostí na Ukrajině se nakonec tady z mnoha stran dovídáme, že ať si oni, tam na té jejich Ukrajině, vyvádějí, jak chtějí, ale my si přejeme, aby u nás byl klid a mír. My nic takového nepotřebujeme, protože líp stejně nebude. Je to taková beznadějná pokora, myslím to, o čem tu mluvím - pokora zakládající se na strachu a vnitřní nesvobodě, která umožňuje, aby tento stát směřoval do středověku," popisuje pro rozhlas.cz současné směřování ruské společnosti petrohradský obhájce lidských práv Dinar Idrisov.
Související
Výbuchy balíků v kurýrních skladech: Polsko zjistilo, která země za nimi stojí
O krok blíže třetí světové válce. Situace na Ukrajině dosahuje kritického bodu, píše tisk
Aktuálně se děje
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno včera
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
včera
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
včera
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
včera
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
včera
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
včera
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
včera
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
včera
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák