Putin dostal košem, do Soči nepojede další státník. Víme který

Varšava - Na zahájení zimní olympiády v Soči na jihu Ruska se nepodívá ani polský prezident Bronislaw Komorowski, podobně jako jeho německý či francouzský kolega. Komorowski podle polských médií ujistil, že mu ale nejde o bojkot her, považovaných za výkladní skříň režimu současného ruského prezidenta Vladimira Putina, obviňovaného z porušování lidských práv a pronásledování opozice.

Již dříve polský premiér Donald Tusk ohlásil, že se do Soči nechystá, ale že Polsko nebude hry bojkotovat. Shodné stanovisko zaujal i Komorowski.

"Je vidět, že hry začínají budit emoce nejen sportovní, ale i politické. Je asi vhodné připomenout, že mám jisté zásady ohledně styků s polskými sportovci a olympioniky. Stýkám se s nimi buď před, anebo po olympiádě, abych tlumočil naše naděje a podpořil víru v úspěchy dosažené pod naší vlajkou, anebo jim jménem celé společnosti poděkoval za výsledky. Nezamýšlel jsem a nadále nezamýšlím odjet do Soči," vysvětlil Komorowski podle televize TVN 24.

Dodal také, že až dosud nejel na žádnou sportovní akci do ciziny, a to s jedinou výjimkou, kterou bylo loňské mistrovství Evropy ve fotbale, které pořádali společně Poláci a Ukrajinci. "To byl mimořádný případ, ale zásady nehodlám měnit. A to nikoliv kvůli přání zapojit se do bojkotu, ale jen kvůli přání ctít vlastní zásady," řekl polský prezident.

Nejnověji řady vrcholných evropských politiků, kteří do Soči nepojedou, rozšířil francouzský prezident François Hollande a ministr zahraničí Laurent Fabius. Už před nimi stejný záměr oznámili místopředsedkyně Evropské komise Viviane Redingová a německý prezident Joachim Gauck.

Český prezident Miloš Zeman už dříve ohlásil, že do Soči poletí na dva dny fandit českým sportovcům, je ale připraven v Rusku říct svůj názor na tamní stav lidských práv. Zeman se podle informací ČTK má v Ruské federaci také zúčastnit recepce hlav států, pořádanou prezidentem Putinem.

Putinovská administrativa je pravidelně kritizována za porušování lidských práv a svobod, Ať už jde o případ Pussy Riot nebo podnikatele Chodorkovského, kterých se připravovaná amnestie týkat s největší pravděpodobností nebude. V uplynulých měsících se pozornost celého světa soustředila na 30 příslušníků Hnutí Greenpeace.

Právník a občanský aktivista Dinar Idrisov říká: "Naše moc dělá z občanských aktivistů jednoduše výtržníky. Ti jsou pak trestáni za přestupek, anebo rovnou za trestný čin." A právník vypočítává další případy z poslední doby. "Například o svátku Den Ruska 4. listopadu jeden z přítomných básníků přečetl svou čerstvou báseň. Setkání bylo opoziční a účastníci tomu člověku nadšeně tleskali, ale zástupci státní moci mu vyčetli, že v ní užil několika vulgarismů. Což bylo vykládáno jako zjevný výraz neúcty ke společnosti, i když právě ta společnost přímo na místě text uvítala. Básník byl obviněn z výtržnictví."

Obhajoba lidských práv v Rusku může působit až don Quichotskými rozměry a s pesimismem na svou práci nahlíží také Dinar Idrisov. Tvrdí, že se Rusko nevrací do sovětské epochy, ale do jakési středověké reality, kdy nevládne zákon ani státní norma, ale síla a přání mocných si svou moc uchovat, a to doslova za každou cenu - navzdory zákonu a zdravému rozumu. " V této souvislosti si musíme doplnit, že současná ruská společnost většinou spí. Na pozadí událostí na Ukrajině se nakonec tady z mnoha stran dovídáme, že ať si oni, tam na té jejich Ukrajině, vyvádějí, jak chtějí, ale my si přejeme, aby u nás byl klid a mír. My nic takového nepotřebujeme, protože líp stejně nebude. Je to taková beznadějná pokora, myslím to, o čem tu mluvím - pokora zakládající se na strachu a vnitřní nesvobodě, která umožňuje, aby tento stát směřoval do středověku," popisuje pro rozhlas.cz současné směřování ruské společnosti petrohradský obhájce lidských práv Dinar Idrisov.

Související

Zničená Ukrajina.

O krok blíže třetí světové válce. Situace na Ukrajině dosahuje kritického bodu, píše tisk

Situace na Ukrajině dosahuje nového kritického bodu. Poprvé od začátku konfliktu se k bojům přidávají jednotky z třetí země, konkrétně vojáci z KLDR. Tento zásadní posun je předzvěstí toho, co by mohlo znamenat začátek širšího globálního konfliktu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již varoval, že to může být první krok k válce světového rozsahu. Upozornil na to polský server RMF24, podle kterého je svět o krok blíže třetí světové válce.

Více souvisejících

Polsko olympiáda Rusko

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy