Analytici zpochybňují dopad nových sankcí EU na Lukašenka

Případné nové sankce Evropské unie vůči Bělorusku patrně nebudou mít výrazný vliv na postoj režimu Alexandra Lukašenka vůči opozici. V debatě organizované Asociací pro mezinárodní otázky (AMO) se na tom dnes shodli zahraniční analytici věnující se postsovětskému prostoru. Upozornili, že Lukašenko čelil sankcím už v minulosti, přesto se jeho režim v zásadních věcech nezměnil.

Demonstrace na podporu Bělorusů
doporučujeme

"Nemyslím si, že Lukašenkovi a dalším činitelům režimu nějak dělají těžkou nové cílené sankce. V minulosti přestáli několik vln sankcí od Evropské unie a nepřinutilo je to k zásadním ústupkům," uvedl ředitel think-tanku EAST Center Andrei Yalitseyev. Sankce, o nichž bude ve středu jednat mimořádný summit EU, označil spíš za symbolickou záležitost než za skutečnou možnost přimět Lukašenka ke změně politiky.

Skeptická je k novým sankcím i Veronika Laputska z organizace German Marshall Fund. "Evropská unie sankce střídavě zaváděla a rušila. Ukázalo se ale, že to nebylo zvlášť efektivní," řekla. Podle ní musí sedmadvacítka na nynější situaci nějak reagovat, protože násilí vůči demonstrantům po prezidentských volbách bylo bezprecedentní. Evropští lídři by ale podle ní měli hledat způsob, jak skutečně přimět Lukašenka ke změně chování, který bude účinnější než obvyklé sankce.

Laputska zároveň zdůraznila, že i symbolická gesta ze zahraničí mají význam pro běloruské demonstranty. Podle ní je důležité například vyjadřovat podporu stávkujícím, aby se nestalo to co při dřívějších protestech proti režimu, kdy řada demonstrantů nakonec rezignovala, protože získala pocit, že byli ponecháni svému osudu.

Demonstrace v Bělorusku vypukly po prezidentských volbách z 9. srpna, které podle oficiálních údajů drtivě vyhrál Lukašenko, podle opozice ale byly zfalšované. Bezpečnostní složky proti demonstrujícím tvrdě zasáhly, bylo zadrženo na 7000 lidí a z toho kolem 4000 stále zůstává ve vězení. Při zásazích několik lidí zahynulo, řada Bělorusů je nezvěstná. Na dosud největší demonstraci v Bělorusku se v neděli sešlo podle odhadů až 200.000 lidí a do stávky vstoupily tisíce zaměstnanců státních podniků.

Situaci v Bělorusku ve středu probere mimořádný summit EU. Sedmadvacítka už oznámila, že chystá sankce vůči konkrétním představitelům země odpovědným za falšování voleb i za násilí vůči demonstrantům. Jedním z cílů středeční vrcholné schůzky je také odradit Rusko od případného vojenského zásahu v Bělorusku. Ruský prezident Vladimir Putin po víkendovém dvojím telefonátu s Lukašenkem přislíbil poskytnout Bělorusku podporu při ochraně bezpečnosti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie evakuovala lidi z Eiffelovy věže

23.09.2020 15:30 Policie dnes evakuovala návštěvníky a zaměstnance Eiffelovy věže v Paříži. Důvod zatím nezveřejnila…

Evropská komise navrhla nový azylový systém, má urychlit návraty migrantů

23.09.2020 14:54 Evropská komise dnes představila návrh nového azylového a migračního systému, do kterého by se…

Dovolená u Jadranu spustila druhou vlnu covidu? Chorvatské sdružení oponuje

23.09.2020 14:49 Turistické destinace v Chorvatsku, hotelové řetězce ani jiné typy ubytování v létě nezaznamenaly…

Hrozí kolaps na hranici. Britské kamiony by mohly na vstup do EU čekat až…

23.09.2020 14:34 Až dva dny by na odbavení mohly od počátku příštího roku čekat kamiony přijíždějící z Británie do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama