Baerbocková: Německo zvažuje možnosti dalších zbrojních dodávek Ukrajině

Německo je s ohledem na ruská válečná zvěrstva v ukrajinském městě Buča v zásadě připraveno k dalším zbrojním dodávkám Kyjevu. O jejich typu však dosud není rozhodnuto, uvedla dnes podle agentury DPA německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková. K dodávce těžkých zbraní včetně tanků vyzývá vládu kancléře Olafa Scholze konzervativní opozice. Berlín dosud poskytl například protiletadlové střely či pancéřové pěsti.

"Neříkáme ne, ale zkoumáme, jaká řešení jsou k dispozici. A budeme tak činit společně jako EU, NATO a především jako člen skupiny G7," řekla na mezinárodní dárcovské konferenci pro Moldavsko politička za Zelené s tím, že "není mnoho jiných států, které by dodávaly (Ukrajině) více".

Předmětem diskuse jsou podle DPA například dodávky použitých bojových vozidel pěchoty Marder. Ta by však musela nejprve projít generální opravou, aby byla způsobilá k boji. Podle Baerbockové německá armáda nemá na skladě "téměř žádné" starší zbraňové systémy, které na Ukrajinu dosud nedodala. Upozornila také na možné problémy s náhradními díly, výcvikem a obecně logistikou, které jsou se starším armádním vybavením spojeny.

Ukrajinský velvyslanec v Berlíně Andrij Melnyk v rádiu Deutschlandfunk opět kritizoval údajnou neochotu Německa k dodávkám zbraní. "To, co dnes potřebujeme, jsou těžké zbraně, tanky, obrněné vozy, dělostřelecké systémy, raketomety - s nimiž lze osvobodit i oblasti na jihu a na jihovýchodě," řekl velvyslanec. "S pancéřovou pěstí bohužel nemůžete zahájit protiútok," dodal.

Opoziční konzervativní unie CDU/CSU požaduje podstatně větší dodávky německých zbraní na Ukrajinu než doposud. Podle dnešního vyjádření šéfa Křesťanskodemokratické unie (CDU) Friedricha Merze by mezi nimi měly být i tanky. Poslanec CDU Thorsten Frei dnes roli Berlína v této záležitosti označil za "trapnou". Německo podle něj dodává mnohem méně zbraní než mnohé menší země EU.

Práci ministryně obrany Christine Lambrechtové Frei označil za "naprosto špatnou". Připojil se tak k bavorskému premiérovi a šéfovi Křesťansko-sociální unie (CSU) Markusovi Söderovi, který podle deníku Bild žádá odvolání Lambrechtové. Výhrady proti ministryni mají i vládní Zelení, kterým se rovněž nelíbí to, jak Německo zbraně pro Ukrajinu připravuje.

Související

Více souvisejících

Německo válka na Ukrajině Annalena Baerbock

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Školačky v Kutné Hoře rozrušila hodina s psycholožkou. Zasahovala záchranka

Neobvyklý incident se ve čtvrtek dopoledne stal na SOŠ a SOU řemesel v Kutné Hoře. Do školy museli přijet záchranáři kvůli kolapsu několika žákyň během intervence školní psycholožky ohledně špatných vztahů ve třídě. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy