Bary v Bruselu mají být zavřené, majitelé sázejí na kličku

Nová omezení kvůli koronaviru donutila minulý týden zavřít všechny bruselské bary, mnozí majitelé se ale nařízení pokusili vyhnout tím, že zpochybnili název vlastního podniku, napsala agentura AP. Nucené uzavření se totiž netýká restaurací, a tak klíčová otázka zní: kdy je bar opravdu barem a kdy je spíše restaurací?

Belgie, Brusel
doporučujeme

Restrikce v Bruselu vnesly do hry dvě důležitá belgická témata: pivo a surrealismus. Pro mnohé životně důležitá otázka, zda je bar barem, totiž připomíná slavné dílo surrealistického malíře Reného Magritta, který namaloval dýmku společně s nápisem Ceci n'est pas une pipe (Toto není dýmka). Plátno nazvané Zrada obrazů mělo diváky upozornit, že to, nač se dívají, není předmět sám, ale pouze jeho znázornění. Stejnou taktiku nyní volí některé noční podniky, které se snaží úřady přesvědčit, že nejsou bary.

Tak například Aurore Phanariotisová, které patří podnik Le Paon d’Or, nyní argumentuje, že nejde o bar, i když na tabuli svítí nápis "bar lounge". "Bary opravdu musí zavřít, ale bary nejsou místa, kde se podává jídlo," říká majitelka, která má v nabídce jednohubky nebo zákusky. "Vykládám si to tak, abych z toho vyšla dobře. A protože provozuji podnik, kde se podávají malá jídla, tak mám dvě možnosti. Takže teď se neprezentuji jako majitelka baru, ale jako majitelka restaurace," popsala svou taktiku.

Podobně to dělají i ostatní, takže místa známá nabídkou piva rázem v celém Bruselu inzerují hlavně svou gastronomickou nabídku. Vláda se ale pokouší vnést do nařízení řád, a tak v pátek rozhodla, že otevřené podniky musejí u vstupu vylepit úřední povolení potravinářské inspekce; pokud jím nedisponují, budou považovány za bary bez ohledu na to, kolik jídla mají v nabídce.

Provozovatele ale těžko někdo může vinit z toho, že k nařízení přistupují příliš kreativně poté, co řada z nich zažila tříměsíční jarní karanténu, která jejich podnikání uvrhla na hranici krachu. "Už pět našich členů spáchalo sebevraždu," říká šéfka belgické federace majitelů kaváren FedCaf Diane Delenová. V Bruselu je 1600 barů a další nucené zavírání může řadu z nich definitivně položit.

Majitelé barů tvrdí, že za značných nákladů zavedli úplně stejná bezpečnostní a hygienická opatření jako restaurace a že vládní politika je diskriminuje. Vláda ale tvrdí, že bary jsou pro šíření koronaviru mnohem rizikovější. "Víme, že tam jsou často ohniska viru. Samozřejmě ne ve všech barech, ale v příliš mnoha z nich bohužel ano," řekl ministr zdravotnictví Frank Vandenbroucke. Při interpelacích ve sněmovně ale připustil, že důkazy pro takové tvrzení nemá. "Existuje vědecký důkaz? Milí kolegové, tady vás zřejmě zklamu. Věda je nejistá a data by mohla být průkaznější," řekl.

Taková vyjádření Delenovou rozčilují. "Je to neskutečný podvod. Žádný vědecký důkaz prostě neexistuje," myslí si. Vandenbroucke je ale toho názoru, že situace je kritická a vyžaduje drastická opatření.

Belgie, kde žije 11,5 milionu obyvatel, má jedno z nejvyšších čísel pokud jde o celkový počet úmrtí na covid-19 na hlavu poté, co země zaznamenala přes 10.000 obětí. Sám Brusel pak je zase na špičce co do počtu nakažených.

"Rozhodnutí vlády je naprosto neužitečné, protože lidi přiměje jedině k tomu, že se budou mnohem víc potkávat v restauracích nebo na soukromých akcích," tvrdí majitel čtyř bruselských barů Hubert Blanquet. Podle něj se majitelé ze všech sil snažili hrát podle pravidel, a dosáhli jedině toho, že si teď na ně všichni ukazují prstem "jako na zlobivé děti".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vymýtit covid-19 potrvá dlouhé roky, varuje profesor imunologie

24.10.2020 22:03 Aktualizováno NÁZOR - Většina vědců soudí, že přísná kontrola, včetně efektivního trasování, testování a izolace,…

Francie a Itálie hlásí rekordní denní přírůstky nakažených covidem

24.10.2020 21:57 Francie a Itálie dnes hlásí nejvyšší denní přírůstky potvrzených případů nákazy koronavirem od…

Španělsko kvůli koronaviru směřuje k vyhlášení nouzového stavu

24.10.2020 20:36 Španělsko směřuje k vyhlášení nouzového stavu kvůli koronaviru, vláda tak nejspíš učiní v neděli na…

Šéf slovenského parlamentu Kollár měl vážnou nehodu

24.10.2020 19:45 Předseda slovenského parlamentu Boris Kollár měl dnes vážnou dopravní nehodu, uvádí slovenská média…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama