Brity možná v EU čeká vízová povinnost. Budeme v jiném vesmíru, prohlásil francouzský ministr

Britští občané možná budou potřebovat vízum pro návštěvy zemí Evropské unie přesahující tři měsíce. Podle agentury Reuters to dnes řekl francouzský ministr pro evropské záležitosti Clement Beaune. Podle ministra se tato otázka stále projednává.

Clément Beaune (úplně vpravo)
doporučujeme

"Ať už se 1. ledna stane cokoli, budeme v jiném vesmíru, jsme připraveni," prohlásil Beaune. "Pro cesty delší než tři měsíce se možná budou muset zavést žádosti o víza, pracovní nebo jiná, a tento bod je stále předmětem rozhovorů," řekl novinářům. Ministr navštívil pařížské nádraží Gare du Nord a terminál pro rychlovlaky Eurostar mezi Paříží a Londýnem, aby zkontroloval nová zařízení hraniční kontroly.

Zástupcům Británie a EU na rozhovory o budoucích vztazích po brexitu zbývá několik posledních dnů. Obě strany chtějí mít o osudu možné dohody jasno nejpozději do neděle. Británie evropský blok opustila letos v lednu a přechodné období zajišťující platnost dosavadních pravidel skončí 31. prosince letošního roku.

Pokud obě strany v nejbližších dnech nenajdou shodu v otázce budoucích obchodních vztahů, aby pak případnou úmluvu mohly do konce roku prostudovat, prodebatovat a schválit parlamenty, zkomplikují od ledna obchodování přes Lamanšský průliv cla a kvóty. Neexistence dohody upravující řadu oblastí vzájemných vztahů mezi Británií a sedmadvacítkou může například rovněž ovlivnit leteckou dopravu.

Vzhledem ke stále nejasné situaci dnes Evropská komise navrhla sérii nouzových opatření pro případ krachu rozhovorů s Británií. Podle šéfky EK Ursuly von der Leyenové mají tato opatření mimo jiné zajistit plynulou leteckou a silniční dopravu v nadcházejících šesti měsících i v případě, že se Brusel a Londýn nedohodnou.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo dál roste, opatření se asi zpřísní

28.01.2021 08:58 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES je dnes třetí den po sobě na 68 bodech ze sta. Zůstává tak už…

Česko si mezi zeměmi na žebříčku korupce pohoršilo o pět míst

28.01.2021 08:41 Česko se na žebříčku organizace Transparency International (TI), která sleduje korupci, propadlo v…

Němečtí vědci pojmenovali nový druh šneka po Gretě Thunbergové

28.01.2021 08:16 Němečtí zoologové pojmenovali jeden z nově objevených druhů šneka po švédské ekologické aktivistce…

Německo uvažuje o zákazu vstupu z oblastí se zmutovaným koronavirem

28.01.2021 06:48 Německo zvažuje zakázat vstup do země cizincům z oblastí s nakažlivějšími variantami koronaviru,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama