Brusel omezil rychlost aut v centru, chce tam více chodců a kol

Centrum Bruselu se ode dneška mění na zónu vstřícnou k chodcům a cyklistům. Radnice belgické metropole stanovila maximální rychlostní limit pro auta v celém historickém srdci na 20 kilometrů za hodinu.

Belgie, Brusel
doporučujeme

Podle starosty Philippa Closea chce Brusel lidem zpříjemnit setkávání během návratu k normálnímu životu po koronavirové pandemii a zároveň využít současný slabý provoz k vyzkoušení potenciálního modelu pro budoucnost.

"V centru Bruselu žije stále více lidí, a ti chtějí i jiný život, nejen auta a znečištění," řekl televizi ZDF Close. Uvolňování koronavirových restrikcí, které v Belgii začne v pondělí, je podle levicového politika příležitostí zkusit zavést nový dopravní režim a pokud se osvědčí, rozšířit jej v budoucnu i do dalších částí města.

Brusel již začátkem roku zveřejnil plán, podle něhož by na většině silnic v širším městském centru měly od příštího roku jezdit auta nejvýše třicetikilometrovou rychlostí.

Dvacítka však začíná platit již dnes v historické části Bruselu, kde policie instalovala dopravní značení upozorňující na nový rychlostní limit. Policisté budou kontrolovat, jak řidiči omezení dodržují a na případná problematická místa radnice nechá v budoucnu umístit zpomalovací prahy či je jinak upraví.

Ne všichni členové bruselského vedení však novinku uvítali. Liberální zastupitel David Weytsmann prohlásil, že motivovat lidi k pěším procházkám centrem je v době stále se šířící infekce poněkud rizikové. "Střed města by se neměl stát místem hromadného setkávání lidí," řekl magazínu Bruzz.

Radnice chce nemotorovou dopravu v Bruselu podpořit i dalšími úpravami. V rámci snahy o omezení cest autem či veřejnou dopravou chce město v příštích týdnech zprovoznit 40 kilometrů nových cyklostezek a oddělených jízdních pruhů.

Jeden z největších bruselských parků Bois de la Cambre, který protíná dvouproudá silnice v současné době využívaná stovkami cyklistů a běžců v rámci povoleného sportování, by zase mohl zůstat autům podle plánů radnice zapovězený dlouhodobě.

Témata: Brusel | auto | Belgie | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Francie hlásí za 24 hodin dalších více než 14 000 případů

26.09.2020 21:55 Ve Francii se v minulých 24 hodinách potvrdilo 14.412 nových případů koronaviru. Je to o něco méně…

Poučená Itálie účinně bojuje s druhou vlnou covidu. Zvládá ji lépe než…

26.09.2020 21:00 Itálie byla první zemí v Evropě kde virus SARS-CoV-2 udeřil na jaře letošního roku. V té době bylo…

Italský pacient 1 se vydal na 180kilometrovou štafetu

26.09.2020 20:41 První evidovaný italský pacient s covidem-19 Mattia Maestri je mezi účastníky 180kilometrového…

Páteční útok v Paříži asi souvisel s karikaturami Mohameda

26.09.2020 17:45 Aktualizováno Páteční útok v Paříži, při němž útočník pobodal dva lidi nedaleko někdejšího sídla redakce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama