Brusel omezil rychlost aut v centru, chce tam více chodců a kol

Centrum Bruselu se ode dneška mění na zónu vstřícnou k chodcům a cyklistům. Radnice belgické metropole stanovila maximální rychlostní limit pro auta v celém historickém srdci na 20 kilometrů za hodinu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Belgie, Brusel
doporučujeme

Podle starosty Philippa Closea chce Brusel lidem zpříjemnit setkávání během návratu k normálnímu životu po koronavirové pandemii a zároveň využít současný slabý provoz k vyzkoušení potenciálního modelu pro budoucnost.

"V centru Bruselu žije stále více lidí, a ti chtějí i jiný život, nejen auta a znečištění," řekl televizi ZDF Close. Uvolňování koronavirových restrikcí, které v Belgii začne v pondělí, je podle levicového politika příležitostí zkusit zavést nový dopravní režim a pokud se osvědčí, rozšířit jej v budoucnu i do dalších částí města.

Brusel již začátkem roku zveřejnil plán, podle něhož by na většině silnic v širším městském centru měly od příštího roku jezdit auta nejvýše třicetikilometrovou rychlostí.

Dvacítka však začíná platit již dnes v historické části Bruselu, kde policie instalovala dopravní značení upozorňující na nový rychlostní limit. Policisté budou kontrolovat, jak řidiči omezení dodržují a na případná problematická místa radnice nechá v budoucnu umístit zpomalovací prahy či je jinak upraví.

Ne všichni členové bruselského vedení však novinku uvítali. Liberální zastupitel David Weytsmann prohlásil, že motivovat lidi k pěším procházkám centrem je v době stále se šířící infekce poněkud rizikové. "Střed města by se neměl stát místem hromadného setkávání lidí," řekl magazínu Bruzz.

Radnice chce nemotorovou dopravu v Bruselu podpořit i dalšími úpravami. V rámci snahy o omezení cest autem či veřejnou dopravou chce město v příštích týdnech zprovoznit 40 kilometrů nových cyklostezek a oddělených jízdních pruhů.

Jeden z největších bruselských parků Bois de la Cambre, který protíná dvouproudá silnice v současné době využívaná stovkami cyklistů a běžců v rámci povoleného sportování, by zase mohl zůstat autům podle plánů radnice zapovězený dlouhodobě.

Témata: Brusel | auto | Belgie | EuroZprávy.cz
Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Španělsko má kvůli revizi dat 283 dalších úmrtí s covidem-19

26.05.2020 21:58 Španělské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo dalších 283 úmrtí s covidem-19, tedy podstatně…

Německo chce k 15. červnu zrušit výstrahu pro cesty do 31 zemí

26.05.2020 21:47 Aktualizováno Německo chce k 15. červnu zrušit varování pro turisty před cestami do 31 evropských zemí, včetně…

Slovensko komplikuje otevření hranic. Od Čechů chce prokázání

26.05.2020 20:46 Obyvatelé Česka a Maďarska, kteří od středy využijí volnějších pravidel cestování na Slovensko,…

Macron dá osm mililard eur na záchranu autoprůmyslu

26.05.2020 20:41 Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil balíček v hodnotě více než osmi miliard eur (216…

Související:

Právě se děje

Další zprávy